Geçtiğimiz aylarda yayımlanan ilk listemizde yer veremediğimiz ve bu başlık altında bulunmayı en az onlar kadar hak ettiğini düşündüğümüz diğer filmleri sizler için derledik.

1. La Jetée

la jetee ile ilgili görsel sonucu

Dünya, Üçüncü Dünya Savaşı’nı yaşamıştır. Bu nükleer savaşın getirdiği yıkım nedeniyle, insanlar savaşın hasarlarından korunmak için yer altında yaşamaya başlamıştır. Bulundukları durumdan kurtulmak isteyen insanlar, zamanda yolculuk yapmak ve savaşın öncesindeki bir tarihe dönmeye çalışmaktadırlar. Kobay olarak seçtikleri kişi için başlangıçta işler yolunda gider ancak kobay kendi çocukluğunu görünce işler karışır.

2. The Quiet Earth

the quiet earth ile ilgili görsel sonucu

Zac Hobson, dünyanın entrafını saracak enerji dalgası üzerine çalışan bir bilim insanıdır. Flashlight projesi adını verdiği projenin üzerinde çalışan Hobson, bir sabah uyandığında her tarafın sessizliğe büründüğünü fark eder. Çevresinde yaşayan herhangi bir canlı kalmamıştır ve iş yerine gittiğinde projenin tamamlandığını anlaması uzun sürmez.

3. Equilibrium

equilibrium ile ilgili görsel sonucu

Dünyada, gelmiş geçmiş en büyük savaş olan III. Dünya Savaşı bitmiştir. Hayatta kalan ve yeni bir toplum oluşturanlar, savaşın sonuçlarıyla yüzleşmek durumunda kalmışlardır. Savaş sonrası ortaya çıkan baskıcı faşist sistem, insanların duygularını kontrol etmeye çalışmaktadır. İnsanlara umut verecek, ilgilerini çekecek en ufak şey yasaklanmıştır fakat bazıları bu durumun en büyük düşmanı olmayı kendilerine amaç edinmişlerdir.

4. Logan’s Run

Logan's Run (1976)

İnsanlar 2274 yılında, kıyamet sonrası bir dünyada, etrafı çevrilmiş bir kubbenin içinde yaşamaktadırlar. Herkes, özgürce geçirdiği otuz yılın ardından bir karar vermeye zorlanır. Ya sessizce uyutulacaklardır ya da “Carousel” (atlıkarınca) isimli törenle, izleyicilerin önünde, kendileri gibi bu kararı veren insanlarla yaşamlarına son vereceklerdir. Sayıları az da olsa bazıları iki durumdan da kaçmaya çalışırlar ve ”Sandman” isimli polisler onların takipçisi olurlar. Logan bu polislerden biriyken garip birisiyle tanışır ve bu kişi, Logan’ın gözünü açmasını, sistemi sorgulamasını sağlar. Daha sonra bu ikilinin dışarıdaki dünyaya kaçışları başlar.

5. 28 Days Later

28 gün sonra ile ilgili görsel sonucu

Ölümcül bir virüs bütün İngiltere’yi etkisi altına almıştır. İnsanlar laboratuvardaki şempanzelerden kaptıkları bu virüs nedeniyle zor durumda kalmışlardır. Zaman geçtikçe sadece virüsle değil, hastalığa yakalananlarla da mücadele etmek zorunda kalan yetkililer için esas problem, insanlar çare olarak askeri sığınaklara taşındığında ortaya çıkacaktır.

6. Dead Men’s Letter

dead man's letter ile ilgili görsel sonucu

Bilim insanı Larsen, yaşanan nükleer felaket sonrası ölüm döşeğindeki eşi ve eski heykel enkazları ile bir sığınaktadır. Kadın yarı çıplak şekilde, oluşan yeni koşullara uyum sağlayabilmek umuduyla yürümektedir. Yetişkin ve sağlıklı birey sayısına bile yetmeyecek kadar küçük olan bu sığınağa, bir papaz ve bir öğretmen, yetimhanedeki katalespi hastalığı ile boğuşan çocukları getirirler.

Film boyunca birçok kez sığınağın dışının görüldüğü bu yapımda, nükleer katliam nedeniyle bozulan ve ölü bedenlerle dolan dünyayı tecrübe ediyoruz. Rus yapımı olan filmin orijinal ismi ise “Pisma myortvogo cheloveka”dır. 

7. Delicatessen

delicatessen movie ile ilgili görsel sonucu

İnsanların besin maddelerine ulaşmaları, kıyamet sonrası bir toplumda neredeyse imkansız hale gelmiştir. Her canlı gibi bulunduğu çevreye uyum sağlayan insanlar, bu nedenle oldukça garip yeme alışkanlıkları edinmeye başlamışlardır. Şarküteride bulduğu iş için palyaçoluğu bırakan bir adam, dükkan sahibinin alımlı kızına abayı yakar. Kızın babasının ise onu işe almada çok daha garip planları vardır. Planlar kısa süre sonra ortaya çıkacaktır. Marc Caro ve Jean-Pierre Jenuet’in dünya sinemasında tanınmasında çok önemli bir rolü olan Delicatessen, kıyamet sonrası filmler dendiğinde akla ilk gelen filmlerden.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here