Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
33

Kıyamet sonrası dünyada hayatta kalan bir avuç insan ve kendi aralarında verdikleri hayatta kalma savaşı, Hollywood’un en sevdiği konulardandır. Bu nedenle de bu konuyla alakalı birbirinden güzel filmler çekilmiş ve yapımcılarına oldukça fazla para kazandırmayı başarmıştır. Şimdi gelin o filmlere bir göz atalım.

The Road

the road ile ilgili görsel sonucu

Yakın bir gelecekte gerçekleşen depremlerin başlattığı iklim değişikliği ekolojik dengeyi bozmuştur. Bu değişim sonrası güneş gaz ve toz bulutuyla kaplanan atmosferin arkasında görünmez olmuş, bitkiler ve hayvanlar yok olmaya başlamış ve hayatta kalan bir avuç insan da yavaş yavaş ölümü beklemeye başlamıştır. İnsanların yamyamlaştığı bu günlerde bir baba ve oğul güney sahiline “iyi” insanların yanına gitmek üzere yola çıkmışlardır.

Cormac McCarthy’nin aynı adlı çok satan romanından uyarlanan filmde Yüzüklerin Efendisi’nden tanıdığımız Viggo Mortensen rol almaktadır.

Children of Men

children of men ile ilgili görsel sonucu

Dünya üzerinde son çocuğun doğumu üzerinden epey bir zaman geçmiş ve en genç insan da on sekiz yaşında hayatını kaybetmiştir. Üreme durmuş ve ülke politikaları bu konuyla alakalı olarak şekillenmeye başlamıştır. Bu politikalar sonucu mülteci krizinin de baş göstermesiyle birlikte hamile bir kadın bütün insanlığın umudu olmuş ve bir adam onu kurtarmaya kendini adamıştır.

The Book of Eli

the book of eli ile ilgili görsel sonucu

Büyük bir güneş patlaması olmuş ve dünya adeta kavrulmuştur. Bu patlama sonucu çok az sayıda insan hayatta kalmış, kalan insanların hayatlarına devam edebilmesinin yolu ise Eli isimli bir adamın elinde bulunan gizemli bir kitaptır.

Denzel Washington’un hayat verdiği Eli, görme engelli ve merak uyandıran bir kişiliktir. Taşıdığı bu gizem ona uhrevi bir hava da katmıştır.

Snowpiercer

snowpiercer ile ilgili görsel sonucu

Gelecekte yapılan bir deney başarısız olmuş ve dünyadaki sıcaklık normal seviyenin altına inmiştir. Artık her yerin karla kaplı olduğu bu dünyada lokomotif meraklısı bir iş adamının kurduğu ve bütün dünyayı turlayabilecek yapıda olan raylı sistemle hayatta kalan insanlar yaşamlarına devam etmektedir. Yaşanan en büyük sıkıntı ise insanların arasında daha önceleri görünmez bir duvar olan sınıf farklılıklarının bu lokomotifte aleni bir şekilde görülmesidir.

Mad Max Serisi

mad max mel gibson ile ilgili görsel sonucu

Dünyada su oldukça azalmıştır ve insanlık bu büyük problemin üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Max ise bir çetenin peşine düşen ve çetenin ikinci adamını öldürmesiyle ailesini korumak zorunda kalan bir polistir. Max seri boyunca anlamıştır ki hayatta kalmanın yolu diğer insanlardan kaçmaktan geçer.

Waterwold

waterworld movie ile ilgili görsel sonucu

Mad Max’in aksine buzulların tamamen eridiği bir gelecekte ayak basacak ufacık bir kara parçası bulmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Hayatta kalan insanlar sular üzerine inşa ettikleri çelikten şehirlerde yaşamaktadırlar. Denizcinin birisi ise ayak basabileceği o kara parçasının hayaliyle yolculuğuna devam etmektedir.

Film gişede batmış ve bir çok sinemasever tarafından alay edilmiş olsa da küçük bir kitle filmin kült bir film olduğu ve vermek istediği asıl mesajın anlaşılamadığını savunmuştur.

Hell

hell filmi ile ilgili görsel sonucu

Dünyadaki yaşamın kaynağı olan güneşin, dünyayı fazla ısıttığı ve yaşanmaz bir yer haline getirmeye başladığı bir gelecekte, nehirler kurumaya hayvanlar ölmeye ve güneş hiç batmamaya başlamıştır. Bir grup insan su bulunduğu spekülasyonlarıyla, söylenen bölgeye doğru yola çıkar. Zaten zor olan şartlar gittikçe daha da ağırlaşmaktadır.

The Day After Tomorrow

Yarından sonra konusu ile ilgili görsel sonucu

Türkçe’ye “Yarından Sonra” adıyla çevrilen film günümüz gerçeklerinden birisi olan ve etkisi insanlar tarafından gün geçtikçe daha net hissedilen küresel ısınmayı konu ediniyor. Küresel ısınma sonrası büyük bir buzul parçasının koptuğu fark edilir ve yaşanan ani hava değişimleri ile dünyanın yeni bir buzul çağına girdiği çok geçmeden anlaşılır. İnsanlar güneye, daha sıcak alanlara, doğru hızla harekete geçer. Jack ise New York’da bulunan arkadaşları ve ailesini kurtarmak için yoğun çaba sarf etmeye başlar.

Bonus: The Flinstones (Taş Devri)

taş devri çizgi filmi ile ilgili görsel sonucu

Taş Devri çizgi dizisi hepimizin çocukken izlediği ve insanlığın karanlık çağlarında geçtiğini düşündüğümüz bir filmdir. Oysa filmin içine baktığımızda bugün kullandığımız birçok teknolojinin o dönem kullanılması ve yaşayanların henüz Hz. İsa yaşamamışken Christmas gibi özel günler kutluyor olması, bazılarının bu çizgi filmin kıyamet sonrası bir dönemde geçtiğini düşünmesine neden olmuştur. Sadece bir teori olsa da insanlara acaba dedirtmeyi başaran bu teoriye, bu gönderi altında değinmeyi uygun bulduk.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
33

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here