Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
75

Gerçek Sinema” yapacaksın, sinema sanatında özgün fikirler üreteceksin, anlatacak bir derdin olacak ve gayet aşina olduğumuz deyim ile “Az ve Öz” olup az zamanda çok şey anlatacaksın, anlattıkların heyecan uyandıracak ve kalplere dokunacak…

Adındaki “kısa” ibaresi, insanların anlamsızca “kolay” diye nitelendirilmemesi gereken, adına dev festivaller düzenlenen derin bir sanattır, kısa film.

Quentin Tarantino‘nın 1987 yapımı My Best Friend’s Birthday kısa filmene yönelik;

“Bu film bana, bir film okulu kadar tecrübe ve bilgi kazandırdı.”

sözü, kısa film sanatının azımsanamayacak bir önem arz ettiğini gösteriyor.

Kısa filmlerin etkileyiciliği açısından, sizler için son 10 senede Oscar kazanmış kısa filmleri derledik, buyrunuz.

TOYLAND (2009) IMDb: 7,8

1967 doğumlu Alman yönetmen Jochen Alexander Freydank‘ın yönetmenliğini yaptığı, başrollerinde Julia Jager, Cedric Eich ve Tamay Bulut Özvatan‘ın yer aldığı Oscar sahibi kısa film.

1942’de, Yahudi vatandaşların, oyuncak ülkesine götürüldüğüne inanan Alman bir çocuğun konu edinildiği film, 13 dakikadır.

(Schindler’s List‘i anımsayanlar?)

THE NEW TENANTS (2010) IMDb: 6,6

2009 Danimarka yapımı film Joachim Back yönetmenliğinde çekilmiştir. Başrollerinde Vincent D’Onofrio ve Kevin Corrigan‘ın yer aldığı film, hayatlarına yeni bir başlangıç yapmak için yeni bir apartmana taşınan eşcinsel çift Frank ve Zelko‘nun, beklenmedik olaylarla neredeyse hayatlarının en kötü gününü geçirmelerini konu edinir.

GOD OF LOVE (2011) IMDb: 7,7

Yönetmenliği, senaristliğini ve başrol oyunluğunu Luke Matheny‘nin yaptığı ABD yapımı film; platonik bir aşk yaşayan genç bir müzisyenin hayatının, kendisine gönderilen bir hediye ile değişmesini konu alır.

Basit bir hikayeden zekice bir iş çıkaran Luke Matheny’ye, Marian Brock ve Christopher Hirsh filmde eşlik eder.

THE SHORE (2012) IMDb: 6,8

Joe (Ciaran Hinds) ve Paddy’nin (Conleth Hill) çocukluktan başlayan eski dostluklarını anlatan film, izleyeni 25 yıllık bir zamanda Kuzey İrlanda’da bir yolcuğa çıkarıyor.

29 dakikalık filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Terry George üstleniyor.

CURFEW (2013) IMDb: 7.9

Aldığınız bir telefon hayatınızı ne kadar etkileyebilir?

Shawn Christensen‘in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Curfew‘i çok uzatmayarak, 19 dakikanızı ayırıp izlemenizi önemle tavsiye ediyoruz. (Farren Morze imzalı film müzikleri, kesinlikle ayrı bir ödülü hak ediyor)

HELIUM (2014) IMDb: 7,3

2013 ABD yapımı Helium‘un yönetmenliğini Anders Walter ve Kim Magnusson paylaşıyor.

23 dakikalık film, ölümcül bir hastalığa yakalanan Alfred‘in, hastane hademesi Enzo’nun anlattığı Helium adında bir dünyaya olan düş yolculuğunu konu ediniyor.

THE PHONE CALL (2015) IMDb: 7,2

Mat Kirkby‘nin senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptığı The Phone Call‘da, Sally Hawkins, Jim Broadbent, Edward Hogg gibi isimler rol alıyor.

“Bazen çaresiz hissettiğimizde, hayat bize çok kötü gözükür. Normalde yapmayacağımız şeyler yaparız”

STUTTERER (2016) IMDb: 7,7

Benjamin Cleary‘nin yazıp yönettiği 12 dakikalık kısa film, konuşma engeli olan birinin, hayatında yaşadığı zorlukları konu alıyor.

“Müzik, insan ruhunun sayı saydığını fark etmeden aldığı zevktir.”

SING (2017) IMDb: 7,1

On yaşlarında bir çocuğun gözünden, okul korosunda yaşananlar ile birlikte dostluğu, dayanışmayı ve arkadaşlığı öğrenmesini anlatan filmin yönetmeni Kristof Deak‘tır.

THE SILENT CHILD (2018) IMDb: 7,6

Senaryoda Rachel Shenton, yönetmenlik koltuğunda Chris Overton imzası taşıyan İngiltere yapımı film, Libby adındaki kız çocuğunun işaret dili ile iletişimini anlatıyor.

Bu filmi bizim için özel kılan, 7 yaşındaki Dünyalar Güzeli oyuncusu Maisie Sly‘dır. Gerçek hayatta konuşma ve işitme engeli bulunan Maisie‘ye, dünyaların en büyük ödülleri feda olsun. <3

Kaynak: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
75

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here