Doksanlı yıllar müzik dünyasını şekillendiren bir dönemdi. NSYNC ve Backstreet Boys gibi boy bandlerin, Destiny’s Child ve Spice Girls gibi girl bandlerin parladığı; Britney Spears ve Christina Aguilera gibi isimlerle teenage popun başladığı zamanlardı.

Bu popüler isimlerin şarkıları haricinde pek çok inanılmaz şarkıya şahitlik etti doksanlar. Biz de doksanlarda yapılmış ve dinlemeniz gerektiğini düşündüğümüz 10 şarkıyı sizler için derledik.

10. Weezer – Say It Ain’t So

Grubun çıkış albümünün üçüncü teklisi. Grubun vokalisti ve şarkının yazarı, şarkıyı yazmak hakkında şunları demişti: “Bir şarkı yazmak için çok karmaşık bir hikaye. O zamanlar alkolden korkuyordum. 21 yaşıma kadar tek bir damla bile içmemiştim. Şarkı, 16 yaşında buzdolabını açıp da bir bira şişesi gördüğüm gün hakkında. O an üvey babamın bizi terk edeceğini düşünmüştüm çünkü öz babam annemle ayrıldığına içmeye başlamıştı.”

9. Beck – Loser

Beck‘in kendini “dünyadaki en kötü rapçi” olarak düşünmesiyle nakaratı ortaya çıkan şarkı, sözler bakımından saçma olarak görülmüştü. Şarkı, Beck’in tembel ve ezik olduğunu ve insanların bunu bilmesini umursamadığı hissini taşıdığı için bu gayet normaldi.

8. Aaliyah – Are You That Somebody

Timbaland yıllar boyu pek çok sanatçıyla beraber çalıştı ve müzik dünyasında etkin bir isim olarak kalmayı başardı. Aaliyah da bu sanatçılardan biri. İki isim doksanların R&B müziğine damga vurdu. Aaliyah’nın bu parçadaki vokalleri, eleştirmenler tarafından beğenildi.

7. Neutral Milk Head – Holland, 1945

Bulunduğu In the Aeroplane Over the Sea albümünün en son adlandırılan parçası olan şarkı, Jeff Mangum’ın belirttiği üzere Anne Frank’in günlüklerinden esinlenerek yazılmış. Albümde de Anne Frank’e karşı olan sevgisini ve hayranlığını dile getiriyor, onun mirasının nasıl yaşadığını farklı açılardan anlatıyor.

6. My Bloody Valentine – Only Shallow

Kevin Shields ve Bilinda Butcher’ın sözlerini beraber yazdığı parça 1991 yılında yayınlandı. Loveless albümünün açılışını yapan parçada Shields’in karakteristik gitar çalışını duymak mümkün. Ayrıca parça Colm Ó Cíosóig’in canlı çaldığı iki canlı parçadan biri.

5. Wu-Tang Clan – Protect Ya Neck

1992’nin en bilindik şarkılarından. Wu-Tang’in çıkış parçası kimsenin beklemediği bir anda ortaya çıktı ve dünya çapında başarı elde etti. Şarkı, o kadar başarılı oldu ki grup Loud Records ile bir anlaşma imzaladı.

4. Radiohead – Paranoid Android

Üç farklı ruh halinde, Thom Yorke’un deyişiyle zihnin üç farklı sınıfında, yazılan bir şarkı. Delilik, şiddet, sloganlar ve kapitalizme karşı politik itirazlar gibi konuları işleyen parçanın sözleri Yorke’un Los Angeles’daki bir barda yaşadığı tatsız tecrübelere dayalı. Thom’un dediğine göre şarkı dünyadaki en sıkıcı insanlar hakkında.

3. Dr. Dre ft. Snoop Dog – Nuthin’but a ‘G’ Thang

Efsanevi yıldız Dr. Dre’nin çıkış albümünden olan parça, Rock and Roll Hall of Fame tarafından rock and roll’u şekillendiren 500 şarkıdan biri olarak seçilmişti. Gangster rap adına yapılan ilk videolardan birine sahip olan şarkının klibini Dr. Dre yönetti.

2. Pulp – Common People

Jarvis Cocker’ın anlatışıyla şarkınının ortaya çıkışı şöyle: “İkinci el enstrümanlar satan bir dükkana gittim ve Casio klavye aldım. Yeni bir enstrüman aldığınızda, eve koşuyorsunuz ve hemen bir şarkı yazmak istiyorsunuz. Ben de daireme gittim ve Common People’ın akor dizisini yazdım. O kadar büyük bir başarı değildi çünkü sadece üç tane akor vardı. Düşündüm ki bir sonraki prova için elverişli olabilir.”

1. Pavement – Gold Soundz

Stephen Malkmus’un tanımıyla “kendinden şüphe etmek” üzerine bir şarkı. Pitchfork tarafından doksanların en iyi şarkısı olarak gösterilen parçada bir ayrılığın ortasında sevgiyi kaybetmek anlatılıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here