Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
14

Çoğu insan “boy bandlere” ön yargıyla yaklaşıyor olsa bile geçmişten günümüze müzik piyasasını değerlendirecek olursak “boy bandlerin” yerinin önemi ve büyüklüğü inkar edilemez. Peki tam olarak nedir bu boy band? Bazı kaynaklarda boy band kavramı “pop müzik yapan ve genç erkeklerden oluşan müzik grubu anlamına gelir”, şeklinde ifade ediliyor. Yalnızca genç kızlara hitap eden bir grup erkek topluluğu olarak görülen boy bandler aslında, Ronan Keating, Robbie Williams ve Justin Timberlake gibi başarılı isimlerin müziğe adım atmalarını ve tanınmalarını sağladı. Sizler için adeta popüler kültürün vazgeçilmez bir parçası haline gelen “boy band”lerden üç tanesini ve onların sevilen üç parçasını derledik. Yazının ikinci bölümünde görüşmek üzere, keyifli okumalar!

1-Backstreet Boys

Backstreet Boys, iki kuzenin 1992 yılında kurmuş olduğu pop grubudur. Kevin Richardson ve Brian Littrell, müzik yaşamlarına bir kilise korosunda başlamışlardı. Fakat daha sonra bu işten sıkılan ikili daha farklı bir iş yapmaya karar verdiler. Yapabilecekleri tek iş şarkı söylemekti ve hemen bir grup oluşturdular. Kevin ve Brian’a daha sonra Howie Dorough ve A. J. McLean katıldı. Ardından Nick Carter grup elemanları tarafından keşfedildi ve hemen gruba alındı.

Kurulduğu ilk dönemlerde çok sıkıntı çeken Backstreet Boys, aslında çok yanlış bir zamanda kuruldu. Grubun kurulduğu dönemde müzik piyasası çok güçlüydü ve piyasada yer edinip kendini kanıtlamaları oldukça uzun zaman aldı. Backstreet Boys,  uzun çalışmalardan sonra “Backstreet Boys” isimli albümlerini 1995 yılının sonlarında çıkardılar. Amerika’da fazla tutulmayan ve alışılmış bulunan albüm Avrupa’da büyük ilgi topladı. Grup her ne kadar Avrupa’da sevilen bir grup statüsüne ulaşsa da kendi ülkeleri olan Amerika’da bir başarı elde edememek onları bir hayli üzdü. Fakat grubun şansı 1997 yılında döndü ve o yıl yayınlanan “Everybody” adlı albüm çok tutuldu. Albümde yer alan “Quiet Playing Games” ve “As Long As You Love Me” tüm dünya listelerini adeta altüst etti ve haftalarca üst sıralardaki yerlerini korudular. Böylece grup kendi evinde de başarıyı yakalamış oldu.

2000 senesinde Rolling Stone’un ilk baskısında derginin kapağında yer alan Backstreet Boys, senenin sonuna doğru “Black & Blue” adlı albümünü hayranlara sundu. Albümle Amerika listelerinde yine zirveye yerleşen grup, albümden çıkan ilk single “Shape Of My Heart” ile listelerde 9 numara olmayı başardı.

Grup, 2005 Mart ayında “Incomplete” adlı single ile Amerika listelerinde 14 numara oldu. Haziran ayında “Never Gone” adlı albümünü piyasaya süren topluluk, albümde sound olarak daha çok rock müziğe yaklaşan bir tarza büründü. Albüm birçok ülkenin listesinde zirvede yer aldı. Mayıs 2006’da Brian Litrell, “Welcome Home (You)” adlı ilk solo albümünü yayınladı ve Haziran ayında ise Kevin Richardson gruptan ayrıldığını ifade etti. Şu ana kadar Richardson’un yerine başka bir üye alınmadı. Kazandıkları sayısız ödülle birlikte birçok hit parçaya imza atarak listelerde haftalarca yer almayı başaran ve albümlerinin satışlarıyla erkek gruplar arasında ilk sırada bulunan grubun son albümü 2007’de yayınlandı.

Sizin için seçtiğimiz 2 Backstreet Boys şarkısı:

2-Blue

Blue, 2001 yılında kurulmuş olan İngiliz bir pop müzik grubudur. Grup, Lee Ryan, Duncan James, Simon Webbe, Antony Costa adındaki 4 erkek müzisyenden oluşuyor. Grubun All Rise (2001), One Love (2002), Guilty (2003), Roulette (2013) ve  Colours (2015) isimli 5 adet stüdyo albümü var. Ayrıca Blue grubu Nisan 2017’de, Instagram hesabında stüdyodan bir görüntü yayınladı. Ardından grup üyesi Simon Webbe tarafından Ekim 2017’de grubun altıncı stüdyo albümü üzerinde çalıştığı onaylandı.

2001 yılının Mayıs ayında Blue, “All Rise” isimli ilk stüdyo albümünü çıkardı. Ve grup bu albümle “UK Singles Chart”ta dört numaraya kadar yükseldi. İlk albümlerinin ardından “Too Close” isimli single’larını piyasaya sürdüler ve kısa sürede bu parça pek çok müzik listesinde bir numaraya kadar yükseldi. Ardından grup Too Close isimli parçalarına klip çekmek için New York’a gitti fakat burada talihsiz bir olay ile karşılaştı. New York’ta Dünya Ticaret Merkezi’nin yıkılışına tanıklık eden grup üyeleri daha sonra The Sun adlı İngiliz gazetesine verdikleri röportajda bu olayın onları çok etkilediğini belirttiler.

Blue grubunun üyeleri 2005 yılında 2009 yılında tekrar bir araya gelmek üzere grupla yaptıkları müzik çalışmalarına ara verdiler ve solo kariyerlerine ağırlık verdiler. Ancak grup 2009 yılında geri dönmedi. 29 Ocak 2011’de Blue’nun yeniden birleşeceği ve ayrıca “I Can” adlı parçalarıyla Eurovision Şarkı Yarışması’nda Birleşik Krallığı temsil etme hakkını doğrudan elde etmişlerdir. Fakat doğrudan girdikleri yarışmadan 11. olarak ayrılmışlardır.

Şu an 6. Stüdyo albümleri üzerinde çalışan Blue’nun yeni albümlerinin 2018 yılı içerisinde piyasaya çıkması planlanıyor.

Sizler için seçtiğimiz 2 Blue şarkısı:

3-One Direction

İngiltere’de yayınlanan yarışma programı olan The X Factor sayesinde bir araya gelen grup 2010 yılında kuruldu. Louis Tomlinson, Harry Styles, Liam Payne ve Niall Horan’dan oluşan grup aslında 5 kişiydi fakat 2015 yılında Zayn Malik’in gruptan ayrılmasıyla dört kişi kaldılar. Ayrıca grubun toplam 5 adet stüdyo albümü bulunuyor, bunlar: Up All Night, Take Me Home, Midnight Memories, Four, Made In The A.M.

Yarışmadan sonra grup Syco Music ile 2 milyon Pound’luk bir anlaşma imzaladı. One Direction’ın ilk teklisi “What Makes You Beautiful”, 11 Eylül 2011 tarihinde yayınlandı ve İngiltere müzik listelerinde birinci sıraya yükselmiştir. İkinci teklileri “Gotta Be You” 13 Kasım 2011’de yayınladı ve ardından Up All Night adlı albümleri 18 Kasım’da piyasaya sürüldü. Take Me Home adlı albümleri ise Kasım 2012’de piyasaya sürüldü. Ve Take Me Home Tour adı altında Birleşik Krallık, Avrupa, Amerika ve Avustralyayı kaplayan turlarını yaptılar. Grup Midnight Memories albümünü Kasım 2013’te çıkardı. Four ise bir sene sonra (Kasım 2014) piyasaya sürüldü. Zayn Malik’in 2015 yılında gruptan ayrılmasının ardından grubun beşinci albümü Made In The A.M 13 Kasım 2015’te yayınlandı.

Niall Horan grubu şöyle tanımlıyor: “Biz bir erkek-grubu değiliz, biz bir grubun içindeki erkekleriz. İnsanların aklındaki gruplar gibi değiliz. Diğer gruplar gibi bir birimizin eşi kıyafetlerimiz yok ve onlardan farklı müzik yapıyoruz.”

Grup 2015 yılında X Factor UK programında resmi olarak gruba ara verdiklerini açıkladı. Şu an ise tüm grup üyeleri kariyerlerine solo olarak devam ediyor. İki yıl geçmiş olmasına rağmen grubun ne zaman yeniden birleşeceği belli değil.

Ve son olarak sizler için seçtiğimiz 2 One Direction şarkısı:

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
14

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here