Zirve işler sergileyip, pek naİf kişiliği ile de gönülleri kazanan Jülide Özçelik, bizlere ilk albümünü “Jazz İstanbul Volume 1” ismi ile sunmuştur. Serinin devamı olarak “Jazz İstanbul Volume 2” ile kulaklarımızı huzurla buluşturmaya devam etmiştir. Caza karşı ön yargısı olanları bile bu kuş tüyü sesiyle dinginleştiren sanatçımız, albümünde türküleri kendi tarzında yorumlayarak çoğunluktan takdir toplamıştır.

Liseden sonra “Hafif Batı Müziği” ve “Vokal Performans” üzerine eğitimler almıştır. Üniversitede Nükhet Ruacan ile vokal teknikleri üzerine çalışmış, kendini belki de tam olarak bu sıralarda keşfetmeye başlamıştır. Ardı sıra gelişen ensamble, armoni, solfej derslerini de tamamlayarak mezun olmuştur. Eğitiminin, Türkçe sözlü caza yansıması ile beraber kaliteli işler yapacağının sinyallerini vermiş; ortaya çıkardığı iki albüm ve çıktığı birçok sahnede de bunu sonuna kadar göstermiştir.

Cazın rahatsız etmeyen yönü ile birçoğumuzun sakinlik istediği zamanlarda kendisine bilhassa ulaştığımızı görmekteyiz. Koleksiyonumuza eklediğimiz CD’leri ile arabada, evde, işte kendisine bir fincan kahve ile eşlik ediyoruz bazen. Hatta o kadar beğendik ki hediye albüm alırken çok güzel bir armağan kaynağı oldu bizlere. Tanıdığımız eserlerle beraber, kendisinin söz ve müzik kaynaklığındaki eserlerini de dinledik. İkinci albümündeki “Gizli Cennet” de buna o kadar güzel bir örnektir ki, isteriz ki herhangi bir zamanda okuduğumuzda dahi bize huzur verebilsin:

“Öyle bir yer ki anlatılmaz
Hüznü ayrı tarif edilmez
Bilen bilir fark edilmez
Rüyalardan çıkıp gelir

Huzurlu halin başka güzel
Coşkusu rengarenk ve alımlı
Grisi hırçın vede sınırsız
Orada yapayalnız kalırsınız

Pamuk şekerdi sanki tertemiz
O güzel bulutlar
Çocukken renkli balonlar gibiydi
Tüm umutlar”

Gizli Cennet, Jazz İstanbul Volume 2

Bu kadar güzelliği bir arada yapan sanatçımız acaba kendisini nasıl tanımlıyor ve ne amaçla yola çıkmıştır diye baktığımızda kendisine yakışacak bir tavır sergilediğini görüyoruz. Gayet mütevazi, derdinin sadece “iyi müzik” yapmak olduğunu söylüyor. Hatta halka, aşağı yukarı aynı müzikler sunulmasından ve bu genel kültür anlayışında insanların bunu sevip, hep bunu dinlemesini; hep aynı şeyleri vermekten ve mecburen onları dinlemekten, sevmek zorunda kalmalarına bağlıyor. Bu bağlamda kendisi ve okuldan arkadaşları ile ortaya çıkardıkları eserlerin sevildiğini belirtiyor. Kendisi ile albümde bulunan arkadaşları: Cem Tuncer, Erbil Doğan, Kağan Yıldız, Ediz Hafızoğlu ve Genco Arı.

Biz de kendimizce bir liste yapıp, top listesini belirlemek istedik. Sen hep, tür ayırt etmeden müzik dinlemeye ve bize caz yapmaya devam et Jülide Özçelik!

Keyifli dinlemeler!

1) Gönül Dağı – Jazz İstanbul Volume 2
2) Yalan Dünya – Jazz İstanbul Volume 1
3) Kara Toprak – Jazz İstanbul Volume 1
4) Kimse Bilmez – Jazz İstanbul Volume 2
5) Mecnunum Leylamı Gördüm – Jazz İstanbul Volume 1
6) Sebep – Jazz İstanbul Volume 1
7) Bugün Neden Gelmedin – Jazz İstanbul Volume 1
8) Zaman – Jazz İstanbul Volume 2
9) Geçti Dost Kervanı – Jazz İstanbul Volume 1
10) Hayat – Jazz İstanbul Volume 2

 

Bunlar da sürpriz 🙂

1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here