Merhaba sevgili Wannart okurlarımız. Bugün size 2015 yılında sessiz sedasız çıkmış ama oyuncuları bir çok bakımdan büyülemiş olan oyun Undertale’i neden oynamanız gerektiğini anlatacağım.

1. Hikayesi

”Uzun yıllar önce insanlar ve canavarlar arasında sebebi bilinmeyen bir savaş başlar ve savaşın kazananı insanlar olur. İnsanlar canavarları Ebott dağına hapseder. yıllar sonra bir çocuğun bu dağa düşmesi ile her şey değişir.” Oyun tarihinin en iç ısıtıcı ve yer yer heyecanlı yer yer ise duygusal hikayesi bu oyunun klasikler arasında yer almasına fazlasıyla yetiyor. Eğer bir oyunda hikaye arayanlardansanız kesinlikle bu oyuna göz atın deriz.

2. Oynanışı

Oyun oldukça basit ve ders verici bir oynanışa sahip. Hikaye boyunca çeşitli canavarlar ile karşılaşıyoruz ve yer yer bu canavarlar ile savaşmamız gerekiyor. İşte oyunun ders verici niteliği bu noktada devreye giriyor. Oyun sonuna kadar tek bir canavarı bile incitmeden gitmek mümkün, dilerseniz onları öldürebilirsiniz bu tamamen size kalmış bir durum. Buda bize oyunun finali için birden fazla yol sunuyor ve muazzam bir dersin kıyısına kadar bizi sürüklüyor.

3. Müzikleri

Undertale son dönemlerde çıkan birçok üst düzey yapımdan farklılaştığı bir konu da oyunun müzikleri. Oyunun kelimenin tam manasıyla üst düzey 8 bit müzikleri var. Bu müzikler hikayenin şekline göre değişiklik gösteriyor ve kimi zaman çok duygusal kimi zaman ise oldukça eğlenceli bir hale bürünebiliyor. Oyunu oynamasanız bile sadece müziklerini dinleyerek, dinlenebilir hatta eğlenebilirsiniz. Spotify’da Undertale yazmanız yeterli olacaktır.                                                                                         

4. Grafikleri

Oyun eski nesil oyuncuların aşina olduğu 16 bit görselliğe sahip. Açıkçası bu oyun üst düzey grafiklere sahip olsaydı eğer muhtemelen şu an olduğunda daha iyi olamazdı. Oyunun tek bir kişinin elinden çıkmış olması gerçeği imkansızlıklar doğrultusunda böyle yapıldığını düşündürse de oyunun atmosferine muazzam yakışmış diyebiliriz.                                                                                                                                            

5. Karakterleri

Oyun onlarca karaktere ev sahipliği yapıyor ve bu karakterler çoğu oyunda olduğu gibi figüran ve hiçbir olayı olmayan karakterler değil. Oyundaki en sıradan bir NPC’nin bile anlatacak bir hikayesi ve düşündürecek bir konusu var. Oyunun daha ilk başında tanıştığımız Toriel ilerleyen bölümlerde karşımıza çıkan Sans ve Papyrus ve daha niceleri. Bu karakterler varlıklarıyla oyunu o kadar başka bir boyuta sürüklüyor ki oynarken kendimizden geçmemek mümkün değil.                                                                                                                                                               

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here