Aynı isimdeki farklı şarkıları bir araya getirdiğimiz listemize hoş geldiniz. Farklı tarzlarda müzik yapan bazı sanatçılar, birbirine benzemeyen şarkıları için sen ve ben ismini uygun görmüş. Biz de sizin için bu isimden beş güzel şarkı seçtik.

Bakalım siz en çok hangi Sen ve Ben’i beğeneceksiniz? Keyifli dinlemeler diliyoruz.

1. Mehmet Güreli & Jehan Barbur 

Ülkemizin değerli hazinelerinden biri olan Mehmet Güreli 7 Nisan 1949 senesinde İstanbul’da doğdu. Yazar, oyuncu, yönetmen, ressam, söz yazarı ve besteci olan Mehmet Güreli hayatını sanata adamış ve bir çok alanda yetenekli olan bir insan. Ömer Hayyam‘ın şiirini bestelediği Kimse Bilmez parçasıyla dinleyenlerin gönlünde taht kuran sanatçının yedi adet albümü var. Sen ve Ben parçasını ilk olarak 1998’de çıkardığı Yağmur albümüyle piyasaya sürdü. Ülkemizin en başarılı kadın sanatçılarından Jehan Barbur‘un kadife sesiyle eşlik ettiği düeti ise 2017 senesinde çıkardığı Zamboni Sokağı adlı albümüyle sevenleriyle paylaştı. Şarkının Yağmur albümündeki versiyonunu da buradan dinlemelisiniz.

”Sen ve ben, bilmem ne desem. Öyle gidiyoruz işte, gün saat demeden…”

2. Dolu Kadehi Ters Tut & Sedef Sebüktekin

Başarılı alternatif rock gruplarından olan Dolu Kadehi Ters Tut, aslında 2010’dan beri birlikte müzik yapan Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurhan Özay tarafından 2014 senesinde kuruldu. Grup hakkında daha detaylı bilgiye ve röportaja buradan ulaşabilirsiniz. Daha önce listelerimizde paylaştığımız, naif sesli müzisyen Sedef Sebüktekin hakkında da daha detayı bilgiye ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli. Genç ve yetenekli müzisyenlerin düeti, listede en çok sevdiğimiz şarkılardan.

”Sen ve ben, uzak bi’ yer; gitmeli ve görmeliyiz. Buralara ait miyiz bilmeli öğrenmeliyiz.”

3. 6. Cadde

1999 senesinde Onur Ela ve artık hepimizin tanıdığı, gençlik veya ergenlik yıllarımızın kahramanı Emre Aydın bir araya gelerek 6. Cadde grubunu kurdular. Grupta çok sayıda üye değişimi olsa da Emre Aydın ve Onur Ela birlikte çalışmaya devam ederek 2003 senesinde 6. Cadde isimindeki albümlerini piyasaya sürdüler. Sen ve Ben şarkısının da içinde olduğu albümde, Rüyamdaki Aptal Kadın, Dönersen gibi efsane şarkılar vardı. Onur Ela‘nın müziği bırakma kararından sonra grubun dağılmasıyla Emre Aydın solo çalışmalarına devam etti ve 2006’da 6. Cadde’den kalma Git gibi şarkıları da içeren Afilli Yalnızlık adındaki sevilen albümü çıkardı. Emre Aydın ve Ahmet Kalabay tam 15 yıl sonra 2018’de 6. Cadde grubunu canlandırarak Sen De Beni Hatırla adında bir single çıkardılar.

”Bize dair söylenecek tek şey belli gibi: Sen ve ben, ikimiz; kabul et, en dipteyiz.”

4. Halil Sezai 

Oyuncu ve sanatçı kimliğiyle tanıdığımız, ülkemizin tanınan isimlerinden olan Halil Sezai Paracıkoğlu 16 Ağustos 1979’da Eskişehir’de doğdu. İlk bestesini 15 yaşındayken yapan sanatçı Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik bölümü mezunu. Yaptığı şarkılarla farklı kitlelerden bir çok insana ulaşabilen müzisyen, Sen ve Ben şarkısını 2013 senesinde çıkardığı Ey Aşk albümüyle piyasaya sürdü. Şarkının Halil Sezai’yi yeni tanıdığımız zamanlardaki halini de buradan dinleyebilirsiniz.

”Sen ve ben bilmem neden neden neden, soğuk loşlarda ağlarken…”

5. MFÖ 

Ülkemizin en değerli sanatçılarından Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in 1960 senesinde tanışmasıyla temelleri atılan, 1970’lerde Özkan Uğur’un da katılmasıyla tam olarak kurulan grup; dopdolu bir müzik geçmişine sahip. Herkes tarafından dinlenmeyi ve sevilmeyi başaran, yıllar sonra da hatırlanacak bu başarılı grubun Sen ve Ben şarkısı, 1984 çıkardıkları ilk albümleri olan Ele Güne Karşı Yapayalnız‘a ait. Nejat İşler‘in Kaybedenler Klübü 2 filmi için yaptığı başarılı cover’ı da buradan dinleyebilirsiniz.

”Sen ve ben aynı şeyleri düşünürken, aynı şeylere üzülüp aynı şeylere sevinirken; sen ve ben anlaşamadık gitti, sonunda bitti.”

 

 

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here