Naif sesli, yetenekli sanatçı Sedef Sebüktekin‘le henüz tanışmamış olabilirsiniz ya da kendisini pek yakından tanımıyor olabilirsiniz. Ama eminiz ki özellikle son dönemde Sebüktekin’in sesini bir yerlerde muhakkak duymuşsunuzdur. Çünkü sanatçı adını Hakan: Muhafız dizisinde çalan “Kayboluyorum” isimli şarkısı sayesinde daha büyük kitlelere duyurmayı başardı. Gelin, beraber başarılı sanatçıyı ve süte batırılmış şarkılarını daha yakından tanıyalım.

“Süte batır yalanları

Kaçmayı düşündüm ben de buradan uzağa

Başka çaremiz yok inan

Yardım edemez ne alkol ne sigara

Seni unutmama

Kayboluyorum”

Sedef Sebüktekin hayatını “1990 yılında doğdum, 2011 yılına kadar İstanbul’da büyüdüm” şeklinde anlatıyor. 2011’de sonra ne oldu diye soracak olursanız aslında cevap çok basit: Sebüktekin’in hayatına müzik girdi.

Sanatçının hayatında aslında her zaman sanat varmış. Üniversitede peyzaj mimarlığı okuyan Sebüktekin, ikinci sınıfa geçtiğinde okuduğu bölümün yalnızca hayatla sınırlandırılıp sanattan uzaklaşmasından dolayı oldukça mutsuz olmuş. Ardından üniversiteden mezun olup her şeyden bunaldığı dönemlerde bir ses kartı ve mikrofon alarak kendi tabiriyle “kafasına göre” müzik yapmaya başlamış.

Aslında müziğe lisede davul ve biraz da gitar çalarak başlayan sanatçı o zamanlar şarkı söylemiyormuş. Sonradan arkadaşlarının “senin sesin güzel” şeklindeki cesaretlendirmeleri sayesinde şarkı söylemeye başlamış. Ardından bir yıl kadar vokal eğitimi alarak ses çalışmalarına ağırlık vermiş.

“Tüm o sahip çıktığın düşler gibi
Yokla ellerinle
Ara, bul beni
Çıkarıp kurtar bu kısır döngü bitirir beni
Artık”

Sedef’in en çok dinlediği ve ilham aldığı müzisyenler; Bonobo, CSNY, Duman, Tarkan gibi isimler. Sanatçının sesini bir de Tarkan cover’larken dinlemeyi çok isteriz. Aynı zamanda bir röportajında belirttiği üzere kendisini müzik yapmaya en çok teşvik eden grup The Beatles‘mış.

Ayrıca sanatçının Facebook sayfasından öğrendiğimiz üzere kendisi tam bir kedi aşığı. Kedileriyle zaman geçirmeyi, hatta kedilere şarkılarında yer vermeyi çok seviyor.

Sedef Sebüktekin’den bahsederken Can Ozan‘dan hiç bahsetmezsek ayıp olur! Çünkü bize göre yeni neslin Oya&Bora ikilisi. Can ve Sedef, Yeditepe Üniversitesi’nde öğrenciyken sinema kulübünde tanışmışlar. Şu anda da ikilinin dostlukları hala devam ederken müzikal anlamda birlikte çok güzel işlere imza atıyorlar.

Sebüktekin’i ilk olarak gitarda kendisine Can Ozan’ın eşlik ettiği “Sofar İstanbul”daki “Bul Beni” performansıyla tanıma şansı bulduk. Alternatif seslerin mikrofonu olan Sofar İstanbul‘un Youtube kanalında yayınlanan video dinleyiciler tarafından oldukça beğenildi ve bu şekilde Sedef Sebüktekin hayatımıza girmiş oldu!

“Yaklaş bana diye bekledim
bekledim, bekledim, bekledim
Ortada buluşmak istedim
Ama gelmedin, gelmedin, gelmedin”

Kendisine çıktığı bu müzik yolculuğunda bolca başarı ve mutluluk diliyoruz!

 

Kaynak2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here