İstanbul; kimileri için rüya gibi bir şehirken, kimi insan için kalabalıklar içinde boğucu bir şehir… Var olduğu zamandan beri üzerine çok şey yazılıp çizilen, dünyanın en çok önem arz eden yerlerinden biri. Hakkında söylenecek şarkıların, anlatılacak hikayelerin, çekilecek filmlerin hiçbir zaman bitmeyeceği bu şehir elbetteki bazı yönleriyle çok şiirsel. Sanat için her zaman önemli bir unsur olan İstanbul’u, Yahya Kemal yazdığı Başka Bir Tepeden şiiriyle çok güzel anlatmış:

”Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!
Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer.
Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!
Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.

Nice revnaklı şehirler görülür dünyada,
Lakin efsunlu güzellikleri sensin yaratan.
Yaşamıştır derim, en hoş ve uzun rüyada
Sende çok yıl yaşayan, sende ölen, sende yatan.”

Tek isim beş şarkı serimiz için seçtiğimiz ikinci şarkı adı İstanbul. Adı Sen Ve Ben olan şarkılar içinden yine beş adet seçtiğimiz içeriğe buradan ulaşabilirsiniz. İçinde İstanbul kelimesi geçen, onun için yazılan çok sayıda şarkı olsa da, biz adı sadece İstanbul olanların arasından en sevdiğimiz beş tanesini seçtik. Keyifli dinlemeler diliyoruz.

1. Flört

Şimdilerde üyelerinin yollarını ayırmasıyla hayranlarını üzen Flört grubu 2000 yılında İstanbul’da kuruldu. Aslında Flört’ün temelleri 1989’da Ozan Kotra ve Ata Akdağ’ın tanışmalarına kadar dayanıyor. Farklı isimlerdeki grup deneyimlerinden sonra; yıllarca sevilerek dinlenecek Flört, tanıdığımız halini aldı. İlk albümlerini 2001 senesinde grup isimleriyle çıkardıktan sonra ikinci albümleri Cemiyette Pişiyoruz‘u 2003 senesinde piyasaya sürdüler.  İstanbul adlı şarkıları da ikinci albümlerine ait. Daha sonra Demli, Anadolu Beat, Hücum Kayıtlar ve Aşk Böyleymiş Meğer isimlerinde albümler çıkaran grup, bambaşka ve eğlenceli tarzlarıyla Türk rock dinleyicisine arşivlik birçok parça kazandırdılar.

”Bir Allah’tan, bir güzelden, bir senden dönmem İstanbul”

2. Manuş Baba 

Anneannesinin çocukluğunda ona seslendiği Manuş‘u ve ilk öğrendiği kelime olan Baba‘yı sahne ismi olarak kullanan naif bir müzisyen… Asıl adı Mustafa Özkan olan Tarsuslu sanatçı 1 Aralık 1986 tarihinde doğdu. Müzik hayatına ilk adımını lise yıllarında babasının aldığı gitarla attıktan sonra, müzik konusunda çeşitli eğitimler aldı. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünü kazandıktan sonra Güneşe Yolculuk adlı bir grupta vokalist yaptı ve sahnelerle tanıştı. Yaptığı cover’larla belirli bir dinleyici kitlesine ulaştıktan sonra kendi bestelerini de sevenleriyle paylaştı. İnternet üzerinde paylaştığı duygusal şarkıları, farklı ses tonu ve samimiyeti sayesinde çok sevildi. Bir çok tekli çıkardıktan sonra ilk albümü Dönersen Islık Çal‘ı 2017 senesinde piyasaya sürdü. Çok sevilen ve bolca dinlenen bu albümden sonra 2019 senesinde İki Gözümün Çiçeği adıyla ikinci albümü de sevenleriyle buluşturdu.

”Ver elini İstanbul; vapurlara binelim, tütsün bacamız, cigaramız”

3. Pamela

İngiliz bir baba ve Türk bir annenin çocuğu olan Pamela Spence 1975 senesinde Heidelberg, Almanya’da doğdu. Çocukluk yıllarını Amerika ve Almanya’da geçiren sanatçı Türkiye’ye döndükten sonra oyunculukla ilgilenmeye başladı. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde okuyan sanatçının müzik hayatı bir barda sahneye çıkıp şarkı söylemesiyle başladı. Barda sahne alan gruptan teklif aldı ve onların bir üyesi oldu. Farklı gruplarla çalıştıktan sonra, Teoman‘ın vokalisti olarak çalışmaya başlamasıyla tanınırlığı arttı. İlk solo albümü Eğer  Dinlersen‘i 2003 senesinde çıkardı. 2004 senesinde çıkardığı Şehir Rehberi albümüne ait olan İstanbul parçası ise çocukluğumuz veya gençliğimizin efsanelerinden olmayı başardı.

”İstanbul seni kaybetmiş, ilaçlayıp berbat etmiş”

4. No Land 

Adından da anlayacağımız üzere, No Land aslında bir gurbet hikayesi. Azeri, İranlı, Türk ve Kürt üyeleriyle farklı kültürleri içeren başarılı bir proje. Doğu ve Batı müziğinin harmanlandığı şarkılarının tarzı etnik müzik olarak adlandırılabilir. 2012 senesinde kurulan grup sonralarda katılan farklı üyeleriyle yedi kişilik bir topluluk haline geldi. İlk albümleri olan Aramızda‘yı 2016 senesinde piyasaya sürdüler. Bir dönem dağıldıklarını duyursalar da yeniden başladıkları müzik çalışmalarıyla dinleyenlerini mutlu ettiler.

” İstanbul, hadi anlat kendini. İçinde olup biteni, anlatıver”

5. Birsen Tezer 

Yumuşacık sesiyle kalplerde sert etkiler yaratan, hüzünlü şarkıların kadını Birsen Tezer. 16 Aralık 1965 tarihinde dünyaya gelen sanatçı, müzikle ortaokul yıllarında tanıştı. İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda okuyan sanatçı, mezun olduktan sonra profesyonel müzik hayatına başladı. Yıllarını müzikle geçiren sanatçı, bir çok farklı müzisyenle ortak çalışmalar yaptı. İstanbul şarkısının da bulunduğu ilk solo albümü Cihan‘ı 2009 senesinde piyasaya sürdü. Zafer Cınbıl‘a ait şarkılarında bulunduğu bu güzel albümden sonra 2013 senesinde İkinci Cihan‘ı piyasaya sürdü.

”Ellerin istanbul, İstanbul hüzün bugün”

Bonus 1: Sertap Erener

Ülkemizin en önemli sanatçılarından Sertap Erener’in, 2010 senesinde çıkardığı Rengarenk adlı albüme ait olan şarkı, İstanbul denilince akla ilk gelen eserlerden. Müzisyen klibiyle Yedi Tepeli Şehri eğlenceli şekilde anlatmış.

”Ne çok canlar yakar İstanbul, bolca günahlara sokar İstanbul”

Bonus 2: Duman

Rock müziğin ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden olan, hepimizin gençlik veya ergenlik yıllarını geçirdiği şarkıların sahibi Duman, İstanbul’u kendi bakış açısıyla anlatmış.

”Bu şehrin adamı söver, bu şehir kadınını döver, bu şehir kanımızı emer, bu şehir için ölmeye değer. İstanbul elinden öper”

 

 

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here