Kimyasal ürünleri unutun ve saçlarınızı daha hızlı uzatmak için size yardım edecek, bulunması kolay ot ve baharatları kullanın.

Papatya

Saç uzamasını hızlandırmak için şampuanla yıkadıktan sonra durulama olarak papatya çayı kullanın. Kafatasınızdaki lifleri ve saç derisini rahatlatır ve bu da saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur.

Biberiye

Yaprakları suda yavaş yavaş kaynatarak kendi biberiye çayınızı yapabilirsiniz. Ya da bunları günlük diyetinize dahil edebilirsiniz. Saçınızı bu çayla yıkamak, saç dökülmesinin ana faktörlerinden biri olarak kabul edilen kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

At Kuyruğu Otu

at kuyruğu otu illüstrasyon ile ilgili görsel sonucu

At kuyruğu otu, saçlarımızın daha hızlı uzamasına yardımcı olmak için çok yararlıdır. Diğer bitkilere benzer şekilde onunla bir çay yaptığınızda, durulama suyu olarak kullanabilir ya da diyetinizin bir parçası olarak ağızdan alabilirsiniz. İsterseniz, en sevdiğiniz şampuanla karıştırabilir ve saçınızı tamamen bu karışımla yıkayabilirsiniz.

Huş Ağacı Yağı

huş ağacı illüstrasyon ile ilgili görsel sonucu

Huş ağacı yağı; kepek, kaşıntılı saç derisi, saç derisi enfeksiyonu ve saç dökülmesi gibi problemleri durdurarak saçlarımıza yardımcı olan süper bir yağdır. Onu, normal saç besleyici yağınızla birleştirin ya da mükemmel sonuçlar elde etmek için şampuanınıza ekleyin.

Kişniş

Kişniş, saçlarınızın sağlığını ve uzamasını sağlamak için en etkili baharatlardan biridir. Yaprakları veya tohumları kullanarak diyetinize ekleyin. Ayrıca, tohum tozunu saç yağınıza ekleyerek ve kafa derisine bu yağ ile masaj yaparak saç foliküllerini önemli ölçüde uyarıp en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Kimyon

Biraz siyah kimyon tohumunu suda kaynatıp sıvıyı süzerek ve bir yumurta sarısı ile birleştirerek doğal saç büyüme toniğinizi hazırlayabilirsiniz. Bir parça pamuk ile düzenli olarak kafa derisine uygulayın. Bu karışım aynı zamanda eşit miktarlarda zeytinyağı ve kimyon yağı içeren zengin bir karışımla değiştirilebilir. Kepek kaybolacak ve saç uzaması teşvik edilecektir.

Tarçın

Saçınıza tarçın ve balın uygulanması, saç derisini enfeksiyonlardan koruyacak ve kepek, kaşıntı ve bunun gibi sorunlardan kurtulmanıza yardım edecektir. Ayrıca baharatı zeytinyağıyla karıştırabilir ve kafa derisindeki kan akışını arttırmak ve saçların uzamasına yardımcı olmak için biraz ısıtabilirsiniz.

Karabiber

Karabiber, sindirim işlevlerimizi geliştiren ve kan dolaşımını optimize eden inanılmaz özelliklere sahiptir. Sonuç olarak vücudumuz, ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini doğru miktarlarda emebilir. Bu, sonunda saç uzamasını uyarır.

Susam

susam illüstrasyon ile ilgili görsel sonucu

Susam tohumları, kafa derimizdeki liflerimizin büyümesi ve sağlığı için hayati önem taşıyan iki temel mineralle, yani kalsiyum ve magnezyumla doludur. Bu nedenle susam tohumları yemek de uzun, güçlü saçlar için etkili olarak kabul edilir.

Ek İpuçları

  • Dengeli bir diyet uygulayın. Vücudunuza ihtiyaç duyduğu besinleri verdiğinizden emin olmak, sağlıklı saçlara sahip olmanın anahtarıdır. Vücudunuz doğru beslenmediği sürece saçınıza ne koyduğunuz önemli değildir. Her gün doğru miktarda yağ, protein ve besin aldığınızdan emin olun.
  • Doğru ürünleri seçin. Sülfat gibi agresif kimyasallar içermeyen doğal ve bitkisel şampuanlar kullanmak, saçlarımızın sağlığı açısından çok yararlı olabilir. Sülfatlar, tüm doğal yağları saçlarımızdan alır. Silikon içermeyen iyi bir kreme yatırım yapmak da iyi bir fikir olacaktır.
  • Geniş odun dişli bir tarak tercih edin. Geniş dişli tarak, saç kırılmasını ve statik enerjiyi önlemenize yardımcı olur. Saçınızı çözerken kullanacağınız en ideal taraktır.
  • Saç kreminizi terk etmeyin. Saç sağlığı söz konusu olduğunda saç kremi çok önemlidir. Saçınızı en az haftada bir kez ev yapımı bir maske ile beslemek iyi bir fikir olacaktır. Bu, saçlarınızı aşırı derecede nemlendirir.
  • Her zaman saçlarınızı soğuk suyla yıkayın. Soğuk su, saç keselerini kapatmaya yardımcı olur ve böylece saçınız yumuşak ve ipeksi bir şekilde kalır. Bu, ayrıca saçınızın nemi kaybetmesini önlemeye yardımcı olur.
  • Saçınızı düzenli olarak kestirin. Saçlarınızı 6 ila 8 haftada bir kestirmek çok önemlidir. Bu, kırık uçlardan kurtulmanıza yardımcı olur böylece hasar yukarı doğru yayılmaz.
  • Sıcak şekillendirme araçlarını kullanmayı bırakın. Düzenli olarak sıcak aletler kullanmak saçınıza çok fazla zarar verebilir. Saç kurutma makinenize bağımlıysanız, ısıya ihtiyaç duymayan diğer stilleri denemek ve diğerine ara vermek iyi bir fikir olacaktır.
  • Saçınızın hava ile kurumasına izin verin. Saç kurutma makinesi kullanmak yerine, saçınızın hava ile doğal yoldan kurumasına izin verin. Saçınızdaki fazla suyu nazikçe bir havluyla sıkarak ve kuruyana kadar havlunun saçlarınızda kalmasını sağlayarak bunu yapın. Saçınızı havlu ile sert bir şekilde ovmayın çünkü bu saçlarınıza zarar verebilir.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here