Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
111

Kulağınızın müziğe yatkın olduğunu düşünüyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise siz de Harvard Üniversitesi Psikoloji Departmanı’nın bir parçası olan The Music Lab tarafından araştırma amaçlı hazırlanan testleri mutlaka denemelisiniz. Bu testlerin arasında kuşkusuz en ilgi çekici olanı Müzik Kulağı Testi üzerinde duracağız bugün.

The Music Lab’ın oluşturduğu platformun amacı insan beyninin seslerin yaratılmasındaki rolü ve beynin sesleri nasıl algıladığı hakkında daha çok bilgiye ulaşmak. Bunun için hazırladıkları testleri internet üzerinden her kültürden insana ulaştırmayı hedefliyorlar.

Fotoğraf açıklaması yok.

Şu an için testleri bilgisayar ya da akıllı telefon üzerinden denemek mümkün. Özellikle Müzik Kulağı Testi için kulaklık kullanılması ve testlerin sessiz bir ortamda gerçekleştirilmesi tavsiye ediliyor. Gelen formda cinsiyetinizi ve yaşınızı belirttikten sonra bir takım kalibrasyon ayarları uygulanıyor. Testin temelinde duyduğunuz sesin yüksek perdeden mi yoksa alçak perdeden mi olduğunu ayırabilmek yatıyor. En başta oldukça basit görünse de testin ilerleyen aşamalarında sesleri ayırmanın gittikçe güçleştiğini fark ediyorsunuz. Tüm bu süreç yaklaşık beş dakikadan oluşuyor.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Bunun dışında sitede Dünya Müziği Testi de mevcut. Bu testte bilmediğiniz bir kültüre ait bir şarkıdan bir parça çalınıyor ve sizden şarkının ne anlattığını tahmin etmeniz isteniyor. Kim Dinliyor testinde ses parçasının bir bebek tarafından mı yoksa bir yetişkin tarafından mı dinlendiğini tahmin etmeniz isteniyor. Sonuncu test ise Synthesizer Oyunu: bir şarkının orijinal versiyonunun ”synthesizer” versiyonuna ne kadar benzediğini anlamaya çalışıyorsunuz.

The Music Lab testlere katılımın anonim olarak sağlandığını ve sorulara verilen yanıtların Harvard Üniversitesi bilgisayarlarında şifreli bir şekilde korunduğunu söylüyor. Testlere bu adres üzerinden ulaşabilir ve gelecek araştırmalarında yardımcı olmak için e-posta grubuna dahil olabilirsiniz. Ayrıca The Music Lab’deki son gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya platformlarından takip edebilirsiniz.

Kaynak: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
111