Michael Jackson şüphesiz ki bir ikondu. Dans hareketleri, zamanının pop müziğine damga vuran müzik tarzı, klipleri, dünya görüşü ve moda anlayışı her konuda örnek alınan biriydi. Özellikle dans hareketleri ile bir dönem halk arasında ”Michael Jackson dansı” diye tabir edilen ve sürekli yapılmaya çalışan dansı ile de çok büyük bir ikondu. Mükemmel sesi ve şarkıları ile birleşen dansı sayesinde mükemmel canlı performanslara imza atan Jackson’un en iyi beş performansını sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. 1993 Superbowl Devre Arası Performansı

Superbowl Amerikan Futbol Ligi olan NFL’in şampiyonluk maçıdır. Bu maçın devre arası ise her zaman büyüleyici performanslara sahne olmuştur. Günümüzde Bruno Mars, Beyonce, Justin Timberlake gibi isimlerin dev prodüksiyonlarla sahne aldığı bu etkinlikte Micheal Jackson büyüleyici bir performansa imza atmıştı.

2. 1997 HIStory Turu’nun Münih Ayağı

1996 yılında çıktığı HIStory Turnesi ciddi anlamda sansasyonel bir turneydi. Konser başladığı andan itibaren bir dakika bile sıkılmayacağınız büyük sahne performanslarına imza atan turnenin en iyi konseri ise 1997 yılında Münih’de yapılan konserdi. Konser, MJ’in kültleşmiş 3 sahne performasının bulunduğu bir konserdi. They Don’t Care About Us, You Are Not Alone ve Smooth Criminal performansları akıllardan asla çıkmayacak türden.

3. 1996 MTV Video Müzik Ödülleri

MJ’in kız kardeşi Janet Jackson ile yaptığı Scream parçasının klibi ile 3 ödül kazandığı gecede sahnede gösterdiği performans unutulmayacak bir andı. Sahnede Billie Jean, You Are Not Alone ve Dangerous’u söyleyen MJ’in Dangerous performansı ise ödül töreni bittiği andan itibaren kültleşmişti.

4. MJ ve Slash’ın Mükemmel Uyumu

Michael Jackson’un müzik hayatının 30. yılını kutlamak amacı ile 2001 yılında Madison Square Garden’da gerçekleşen konser cidden tarihin en önemli konserlerinden biriydi. Bu konser içinde öyle bir performans vardı ki canlı izleyemediğiniz için ağlayabileceğiniz bir performans. Michael Jackson’un yaşayan rock efsanesi Slash ile birlikte sahnelediği Beat It performansı dünyada gerçekleşmiş en iyi sahne performanslarından biriydi.

5. İlk Moonwalk!

Bu performans hem pop hem de dans tarihi açısından ciddi bir önem taşıyor. Motown’un 25. yılı dolayısıyla gerçekleşen konsere katılan MJ bu konserde ilk defa moonwalk hareketini sergilemişti. Bu moonwalk hareketi seneler sonra onun için bir marka haline gelmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here