İç hava kalitesi, özellikle evlerinde her gün çok fazla zaman harcayan insanlar için önemli bir etkiye sahiptir. Evdeki havanın oksijen seviyesini artırmak, baş ağrılarından ve solunum hastalıklarından kaçınmak için daha fazla uyanık hissetmenize yardımcı olabilir. Artan oksijen seviyelerinin avantajlarından yararlanmak için, ev havasına doğal yollarla oksijen ekleyin.

Oda Bitkileri

Ev bitkileri, mekandaki havayı oksijen ve nem açısından zenginleştirir, ayrıca halı ve inşaat malzemeleri tarafından salınan uçucu organik bileşikler gibi kirleticileri giderir. Barış zambakları, bambu avuç içi, draçena, altın pathos ve örümcek bitkileri gibi tropik bitkiler, düşük ışıklı ortamlarda verimli şekilde büyümeye alışkın olduklarından, ev havasını temizlemeye ve oksijenlendirmeye özellikle uygundur.

Havalandırma

Evde oksijen seviyelerini artırmanın en basit yolu, bir pencere açmak veya bir havalandırma borusu takmak olabilir. Bir ev yeterli miktarda havalandırılmadığında yağ yakıcılar, odun sobaları, şömineler veya gaz ısısı gibi, ev içi yakıt yakan ısıtıcılar verimli ve tam yakıt yakmak için yeterli oksijeni bulamazlar. Isıtıcıya yakın bir pencere açarak veya yakıtın yanması için gereken yere hava almak için bir havalandırma takılarak evde hava akışını artırılır, evdeki oksijen seviyelerini yükseltilir.

Ağaç ekmek

Ağaçlar havadan karbondioksit ve kirleticileri çıkarmanın yanı sıra önemli miktarda oksijen üretir. Evinizin çevresine ağaç dikmek, yalnızca açık pencereler ve menfezler yoluyla eve gelen havaya oksijen eklemekle kalmaz, aynı zamanda ısıtıcılar evdeki havayı oksijeni giderebilecek hava koşullarını çalıştırmak için gereken süreyi azaltabilir.

Bunlara ek olarak solunum sisteminin sağlıklı tutulması için yapılması gerekenleri aşağıda sıraladık.

Adım 1

Düzenli egzersiz. Genel sağlığınızı geliştirmek için haftada beş gün 30 dakikalık fiziksel aktivite önerilmektedir. Her zaman egzersize başlamadan önce doktorunuza danışın, özellikle solunum veya başka tür hastalıklarınız varsa.

Adım 2

Sağlıklı bir solunum sistemi için gerekli besinler açısından zengin bir diyet kullanın. Bazı besin maddelerinin düşük seviyeleri akciğer hastalıklarına sebep olabilir. Bu yüzden A, C ve E vitaminleri yönünden zengin besinler ve çinko, potasyum, selenyum, magnezyum ve çinko minerallerini bulunduran besinleri yemenizi öneririz.

Adım 3

Akciğerlerinizde biriken ince salgılara yardımcı olmak ve nefes almayı kolaylaştırmak için bol miktarda su için. Genelde günlük yaklaşık 6 bardak sıvı kaybedersiniz ve en azından bu kadar içmeniz yeterli sıvı alımını sağlayacaktır.

Adım 4

Odalarınıza ev bitkileri ekleyin. Ev bitkileri, iç mekân havasına oksijen ve nem katar, ayrıca halı ve inşaat malzemeleri tarafından salınan uçucu organik bileşikler gibi kirleticileri giderir. İç mekân bitkileri, solunum sağlığına zarar verebilecek kimyasal buharları gidererek evinizdeki havanın kalitesini iyileştirebilir.

Adım 5

Ellerinizi sık sık yıkayın, grip için aşı olun ve ağızdan vücudun geri kalan kısmına, özellikle de ciğerlerine bulaşabilecek enfeksiyonları önlemek için ağız hijyenine çok dikkat edin.

Adım 6

Yan sokaklar veya yoğun caddelerden uzakta parklar gibi daha temiz koşullarda egzersiz yapın. Meşgul caddelerin kenarında yürümek veya koşmak, zararlı dumanların solunmasına neden olur. Çok kirli günlerde dışarıda egzersiz yapmamak için bölgenizdeki hava kalitesi raporlarını kontrol edin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here