Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

Her geçen saniye biraz daha gelişen müzik endüstrisi, beraberinde yapılan çalışma sayısının da artmasını sağlıyor. Kimi zaman oldukça kaliteli çalışmalar görebilsek de genellikle birçok çalışma da tozlu sayfalarda unutulmaya başlıyor. Ancak kimi işler hem alanında oldukça özgün nitelikte olmasından dolayı hem de devrim niteliğindeki yeniliklerinden dolayı yıllar geçse de canlılığını koruyabiliyor. Bu yazımızda sizler için, elektronik müziğe getirdikleri vizyonlu bakışlarla unutulmaz hale gelen 5 kilometre taşı albümü listeledik.

1)Paul Oakenfold – ‘Tranceport’ (Kinetic, 1998)

1998 yılında Kinetic Records’tan çıkan bu albüm ile Paul Oakenfold, British Rave’in ilk örneklerini sundu. Trance’in de kilometre taşlarından biri olan Tranceport albümü ile Paul Oakenfold, Rolling Stones dergisinin en iyi 30 edm albümü listesine girmeyi başardı.

Trance sevenler başarılı albümün tamamını buradan dinleyebilir.

2)Aphex Twin – The Richard D. James (Warp,1996)

Sahne adı olarak Aphex Twin’i kullanan sanatçı Richard David James’in kendi adıyla çıkardığı bu albüm, erken dönem çalışmalarına yaptığı atıflarla ve uzun yıllar içerisinde geliştirdiği kendine has tarzın karışımından oluşuyordu. Bilgisayarların elektronik müziği şekillendirdiği dönemde, Warp adlı plak şirketinden çıkan bu albüm jungle ve d&b tarzı için kült eserlerden biri olma özelliğini hala koruyor. Bunun en büyük göstergelerinden biri ise kendisinden uzun süre sonra Radiohead, Four Tet gibi isimlere ilham kaynağı olması.

Tokyo! isimli filmden alınmış görüntüler eşliğinde albümün başarılı şarkılarından Fingerbib 

3)Daft Punk – ‘Homework’ (Virgin, 1997)

Efsanevi ikili Daft Punk’ın bu albümü, pop müziğin girdiği en büyük dönüşümün kaynağını oluşturuyor. Bu albümden sonra pop müzik artık tamamen başka bir görünüm kazandı. Bunun en büyük sebebi ise Virgin isimli plak şirketinden çıkan bu albümün house, techno, electro gibi türlerin en başarılı örneklerinin mükemmel bir şekilde iç içe geçmesiyle dönemin müzik anlayışını tamamen değiştirmesi.

Devrim niteliğindeki albümden, oldukça keyifli bir parça.

4)DJ Shadow – ‘Endtroducing…’ (Mo’ Wax, 1996)

Listemizdeki en enteresan albüm olabilecek olan Endtroducing’in devrim niteliği EDM’e yepyeni bir vizyon getirmesi ve bu albümün neredeyse tamamen samplelardan oluşması. (sözü açılmışken bu müzik türüyle ilgili daha detaylı bilgi için)

Albümün en beğenilen çalışmalarından bir parçayı buradan dinleyebilirsiniz.

5)Roni Size / Reprazent ‎– New Forms (Talkin’ Loud, 1997)

Jazzstep’in en ilham verici örneklerinin sergilendiği New Forms albümü gerçekten sonraki dönem içerisinde de ilham kaynağı olduğu sanatçıların “yeni biçimler” kazanmasına etkili oldu. Bristol menşeili isim Roni Size ve Reprazent bu albümüyle d&b alanında kendinden en fazla söz ettiren albümlerden birine imza attı.

Roni Size denince akla gelen ilk şarkılardan Mad Cat de New Forms albümünde yer alıyor.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here