Teknolojiyle birlikte iletişim imkanlarının da geliştiği dönemlerden bu yana insanlık birbirini çok kolay etkileyebilir duruma geldi. Bu etkileşim, hayatın her alanında olduğu gibi kültür-sanat alanında da etkilerini oldukça fazla hissettirmekte. Kültür-sanat alanındaki bu dönüşümün müziğe olan etkilerinden belki de ilki, müziğin artık belli kalıplar içerisinde sınıflandırılmasının hayli zor olması. Bu yüzden günümüzde hayli fazla sayıda müzik türünden bahsediyoruz. Bu yazımızda sizler için, en sıra dışı 5 müzik türünü listeledik.

 1) Techdombe

Techdombe aslında Uruguaylı sanatçı Javier Zugarramurdi García’nın aynı isimli albümüyle birlikte ortaya çıkmış bir müzik türüdür. 2005 yılında ortaya çıkan bu fikrin 2015 yılında bir albüm halini almasıyla birlikte techno müziğin bu yeni alt türü doğmuş oldu. Ancak bu müzik türünü sıra dışı kılan özelliği ise dayandığı temeller, yani Techno ve Candombe. Peki günümüzde hemen herkesin bildiği techno bir yana, nedir bu Candombe?

Candombe, Uruguay’a ait bir müzik ve dans türüdür ancak Afrika kölelerinden doğduğu bilinmektedir. Zaten kelime anlamı Kongoca’da “siyahlara ait” olan bu müzik türü UNESCO tarafından insanlığın Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmiştir. Uruguay’ın başkenti Montevideo’daki Afrika kökenli vatandaşların hala en büyük simgelerinden biri olan candombe, “cuerda” adı verilen davulcularla icra edilir.

Bu oldukça yerel müzik türü ile moderniteyi birleştiren Zugarramurdi’nin çabaları yakın dönemdeki en ilginç müzik türlerinden biri olan Techdombe’yi oluşturmuş oldu.

Bu müzik türüne ismini veren albümden bir parça.

2)  Shibuya-kei

Shibuya-kei’nin Türkçe karşılığı Shibuya tarzı olarak gösterilebilir (Shibuya, Japonya’nın başkenti Tokyo’nun 23 özerk ilçesinden biridir.). Japonya denince akla gelen birçok klişeden bağımsız olarak bu tarz dünyanın hemen her noktasından kendini beslemesi ile birlikte oldukça enteresan ve keyifli bir yaklaşım ortaya çıkarmış. O kadar ki bu müziğin dayandığı köklerde bossa-nova gibi Brezilya müziği, jazz, blues, hip-hop gibi müzik türlerini de görebiliyoruz. Ayrıca yalnızca Japonya’da değil, etkilerini giderek hemen hemen bütün Pasifik’te göstermeye başlayan bu tarz barındırdığı büyük ölçekli sentezlerle epey sıra dışı görünüyor.

Shibuya-Kei’nin popüler temsilcilerinden Lamp, bu çok sakin şarkısını oldukça keyifli bir video ile taçlandırmış.

3) Neue Deutsche Härte (NDH)

Tam çevirisini Yeni Alman Sertliği olarak yapabileceğimiz bu müzik türü 90’lı yıllardan itibaren Almanca konuşulan ülkelerde ortaya çıkmıştır. Elektronik müzikten beslenen bu tarzda endüstriyel metal, hard rock, alternative metal ögelerine sıklıkla başvurulur. Rammstein ve Oomph! gibi gruplarla sıklıkla özdeşletirilen bu müzik türü etkisini ilk başlarda Almanca kullanılan ülkelerde ve İskandinayva’da gösterse de günümüzde dünyanın birçok yerinde milyonlarca dinleyici kitlesine seslenmekte.

NDH türünün ilk örneği olduğu kabul edilen Ommph!- Sperm albümünden bir parça.

4) Shangaan Electro

Listemizdeki en eğlenceli müzik türlerinden birisi olan Shangaan electro, 2000’li yılların başında Güney Afrika’da doğdu. Yerel halk kültürlerinin yeniden canlandırılması hareketinin başını çeken DJ Khwaya’nın çabalarıyla bu müzik tarzı artık Afro-fütüristik elektronik dans müziği dallarından birisi olarak kabul ediliyor.

Yerel dans görüntülerinden oluşan bu klipte Shangaan Electro’nun başarılı bir örneğini izleyebilirsiniz.

5) Plunderphonics

Plunderphonics, bir veya daha fazla ses kaydını alıp üzerinde oynamalar yaptıktan sonra yeni bir kompozisyon içerisinde kullanmaya dayanan bir müzik türüdür. Yani gelişmiş bir kolaj biçimi olarak düşünülebilir. Terimi ilk kullanan sanatçı 1950’li yıllarda John Oswald’dır. Erken dönemde ses kayıtları genellikle; eğitim filmleri, haber raporları, radyo şovları veya eğitimli sesli spikerlerinden seçiliyordu. Ancak tahmin edilebileceği gibi bu işlemler sıklıkla telif haklarının konusu olabilmektedir. Yine de oldukça sıkı işler çıkaran bu çalışmalar etkisini günümüzde de DJ Shadow gibi isimlerle sürdürmekte.

Plunderphonics türünün en başarılı sanatçılarından biri olan Dj Shadow’un sadece samplelardan oluşan bir parçası

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here