Sevdiğiniz şarkıları aynı sesten defalarca kez dinlemek yerine, farklı yorumlardan dinlemek bazen çok daha zevkli olabilir. Bambaşka tarzlara bürünen şarkılar, dinleyen üzerinde farklı duygular uyandırabilir. Bazı müzisyenler, tanıdığımız şarkılara bambaşka yorumlar getirirken, bazıları şarkının tarzını değiştirmeden coverlar. Biz de sevdiğimiz bazı Türkçe şarkıların alternatif sanatçılardan yorumlarını sizin için derledik. Keyifli dinlemeler diliyoruz.

1) Birkan Nasuhoğlu – Bir Vurgun Bu Sevda

Ağır Roman filmine damgasını vuran, bunun da etkisiyle dinlerken tüyleri diken diken eden şarkı, Demet Sağıroğlu‘nun 1998’de çıkardığı Alev Alev albümüne ait. Daha önce Keşfedilmeyi Bekleyen Türkçe Şarkılar 1, 5 listelerinde solo çalışmalarını paylaştığımız, Yedinci Ev grubunun solisti ve gitaristi başarılı müzisyen Birkan Nasuhoğlu şarkıyı oldukça güzel bir tarzda yorumlamış. Etkileyici sözleri olan şarkının Demet Sağıroğlu yorumunu buradan dinleyebilirsiniz.

2) Kaan Boşnak – Sen Benimsin Ben Seninim

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubundan tanıdığımız, alternatif müziğin en başarılı ve öne çıkan isimlerinden olan Kaan Boşnak, efsane sanatçı Neşet Ertaş‘a ait olan bu parçayı tamamen bambaşka bir tarza dönüştürerek yorumlamış ve ortaya gerçekten çok güzel bir şarkı çıkmış. Eserin Neşet Ertaş yorumuna da buradan ulaşabilirsiniz.

3) Tuğkan – Gitsen De

Daha önce Şahmadar adlı eserini paylaştığımız melankolik ve vurucu şarkıların sahibi Aytekin Ataş‘a ait olan bu güzel parçayı, genç ve yetenekli müzisyen Tuğkan oldukça güzel yorumlamış. Şarkının orijinalini de mutlaka dinlemelisiniz.

4) Korhan Futacı ve Kara Orkestra – Ben Gene Sana Vurgunum

Sözleri Sabahattin Ali‘nin Eskisi Gibi şiirine ait olan şarkının bestesi ise Ali Kocatepe tarafından yapıldı. 2004’te Nükhet Duru‘nun çıkardığı Muhteşem İkili albümündeki eser, The Weeknd‘in Often şarkısının altyapısında sesi ile oynanarak kullanıldı. Türkiye’nin özgün seslerinden Korhan Futacı ise orkestra ile şarkıyı gerçekten çok başarılı şekilde yorumlamış. Şarkının Nükhet Duru tarafından yorumlanan versiyonunu ise buradan dinleyebilirsiniz.

5) Vedat Özkaya – Neredesin Sen

Yine Neşet Ertaş’a ait olan, türkü sevmeyen insanı bile duygulandıran bir eser. İnsanı hüznün en derin noktalarına sürükleyen bu parçayı Vedat Özkaya farklı ses tonuyla başarılı şekilde yorumlamış. Türküyü Neşet Ertaş’tan bir kez daha dinleyerek usta sanatçımızı anmak isteyenleri ise buraya alabiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here