Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
29

Yeni şarkılar ve sanatçılar keşfetmeyi sevenler için hazırladığımız listelerin beşincisi ile karşınızdayız. Yorucu hayat koşuşturmalarına mola verip bir kahve eşliğinde dinleyebileceğiniz güzel şarkılardan oluşan listemiz için size keyifli dinlemeler diliyoruz. Serinin devamında görüşmek üzere.

1) Güvenç Dağüstün & Ece Dağıstan – Güz

Opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ve ve piyanist Ece Dağıstan’ın bir araya gelerek oluşturduğu, başarılı müzisyen Fazıl Say’ın yapımcılığını üstlendiği albüm Güz Şarkıları Aralık 2017’de çıktı. Dünyaca ünlü müzisyenimiz Fazıl Say’ın, Cemal Süreya, Can Yücel, Ece Ayhan gibi bir çok efsane şairin, unutulmaz şiirlerine yaptığı bestelerden oluşan bu güzel albüm kulaklarınızın pasını silecek.

”Kapım ardına kadar açık bekledi seni. Niye böyle geç kaldın?”

2) Aytekin Ataş – Şahdamar

1978 yılında Adana’da doğan sanatçı İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği mezunu. Müzikle ilgilenmeye Boğaziçi Folklor Klübünde başlayan müzisyen; düzenlemeci, müzik yönetmeni ve besteci olarak işler yaptı. 2006 yılından itibaren ağırlıklı olarak film ve dizi müziği yapmaya başlayan sanatçının bu alanda çok sayıda başarılı eseri var. 2013 yılında çıkardığı Seyir Defteri albümüyle dinleyenlerini mutlu eden özel sesin, en etkileyici eserlerinden biri.

”Yola düştüm ay batarken, derelerde buldum seni”

3) Mert Tünay – Sokaklarda Aşk Var

Çok sayıda reklam filmi müziğine imzasını atan ve Teoman, Sertab Erener gibi bir çok ünlü sanatçıya söz, müzik, düzenlemeleriyle katkıda bulunan müzisyen ODTÜ Kimya bölümü mezunu. 2013 yılında çıkardığı Güzel adlı single ile 11. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nde “En İyi Çıkış Yapan Sanatçı” ödülünü  kazanan sanatçı 2014 yılında ise Çirkin adlı bir albüm çıkardı.

”Yalanlarla dolanlarla silahlarla gel, ben umutlarla çiçeklerle beklerim”

4) Siya Siyabend – Arar Arar

Sokak müziğinin Türkiye’deki en önemli temsilcilerinden olan grup 1994 yılında kuruldu. Birçok insanın canlı dinleme imkanı bulduğu ve güzel anlarına eşlik eden grubun solisti Bizon Murat lakabıyla bilinen Murat Serhasi Toktaş. Kendisi sokaklarda ”siya siyabend cd’leri” nidalarıyla albümlerini satan, yaptığı müziğin felsefesine kendisini adamış bir sanatçı. Geçtiğimiz aylarda yoğun bakıma kaldırılan sanatçının sağlık durumu iyiye gidiyor. Değerli müzisyene acil şifalar diliyoruz, yakın zamanda müziğe ve sevenlerine dönmesini umuyoruz.

”Şu yeryüzünde kimin kimsesi yok kendinden başka…”

5) Saltuk Erginer – Hüzün

İlk listemizde Sol Şeritte adlı şarkısını paylaştığımız sanatçının yine Sisifos Hikayeleri adlı albümüne ait olan, klibinde ünlü oyuncu Canan Ergüder’in rol aldığı başarılı şarkısı. Ayrıca müzisyenin Bugün adlı şarkısını da dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

”Aklımın her köşesinde hafif meşrep sensizliğin hüznü almış başını zil takıp oynayacak”

6) Birkan Nasuhoğlu – Bahar Geldi Zaar

Yedinci Ev grubunun vokalistliğini ve gitaristliğini üstlenen, yine ilk listemizde Uç Da Gel adlı şarkısına yer verdiğimiz sanatçının yüreklere baharı getiren huzur dolu şarkısı.

”İyileşiyor sonunda yaralar, güneş açınca buharlaşacaklar”

7) Şapka – Öyle Bir Aşk Ki

Eskilerden, eskilere götüren bir şarkı.

”Tortusu kaldı bende açtığın yaraların…”

8) Burcu Tatlıses – Bir Tek Seni Sevdim

1978 yılında İstanbul’da doğan sanatçı profesyonel müzik hayatına 2002 yılında söz yazarı olarak başladı. Çok sayıda sanatçıya şarkı sözü veren müzisyen 2014 yılında ise Sen Dur Ben Gölge adlı bir şiir kitabı çıkardı. Film ve diziler için şarkılar yazan müzisyen ilk albümü Güzel Kokuyorum‘u 2015 yılında piyasaya sürdü. Kadife sesiyle sanatçının sevgi dolu şarkısının ilk versiyonunu buradan dinleyebilirsiniz.

”Deli dolu düşler yüreğimi süsler. Can alıcı bakma ah içime işler”

9) Ali Erel – Ben Bir Hayaletim Artık

1984 yılında Ankara’da doğan sanatçı 2011 yılında Değiştik adlı albümünü çıkardı. Ben Bir Hayalatim Artık single’ını ise 2017 yılında dinleyicilerin beğenisine sunan sanatçı oldukça melankolik ve etkileyici bir işe imza atmış.

”Tükenmez sandığım şu hayatın görünmez derin kuytularındayım”

10) Aslı Zengin – Kuşlara Uyma

Naif sesli genç müzisyenin şarkısının B!P Akustik’teki versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

”Gece 12’den sonra tüm çaylar şarap olunca beni hatırla”

 

Bonus: Mor Lemur – Tesadüfler

Alternatif rock ve elektronik müzikle ilgilenen grubun yeni bir soluk olan, başarılı şarkısı.

”Yaralı ruhum deva bulsun dökülen sözlerinden”

 

Kaynak: 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
29

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here