Sabaha iyi bir başlangıç ​​yapmak, zihinsel ve fiziksel olarak iyi bir gün geçirmek ve berbat bir gün geçirmek arasında çok fark vardır. Ne yazık ki, güne doğru bir şekilde başlamak, göründüğü kadar kolay değildir.

Kilit nokta, günümüze nasıl başladığımız konusunda dikkatli olmaktır. Sabahları otomatik pilotta olmamalıyız. Amaç sadece duş almak ve zamanında kapıdan çıkmak olmamalıdır. Tam tersine, sabah günümüzün geri kalanının temelidir. Yaptığımız her şey, yediklerimizden düşündüğümüz şeylere kadar, huzurlu bir zihin ve güçlü bir vücuda sahip olmak amacıyla yapılmalıdır. Sonuç olarak, sadece günümüzün tadını çıkarmayacağız, aynı zamanda ortaya çıkan zorluklara hazır olacağız. Bu yüzden, aşağıdaki tavsiyelerimizi yapmayı düşünün. Böylece gününüze olumlu bir başlangıç ​​yapabilirsiniz.

Unutma ki sabah aslında önceki geceden başlıyor.

Birçoğumuz uyuduğumuzdan daha yorgun hissederek uyanırız. Neden? Çünkü uykumuzu yeterince alamıyoruz! Çoğu insan altı saatlik uykuda kalabilir ancak aslında yedi ila dokuz saate ihtiyacımız vardır. Neden akşam 21:00 ya da 22:00’de yatarak yeterli miktarda uyuduğunuzdan emin olmuyorsunuz? Televizyonda geç kalmaya değecek hiçbir şey yok. Bunun yerine, erken yatın ve uyumadan önce ilham verici bir şeyler okuyun. İyi bir uyku almak, bunalmış ve bitkin hissettiğiniz bir gün yerine, üretken ve rahat bir gün geçirmenizi sağlar.

Dikkatle düşüncelerinizi ayarlayın.

Amacımız her güne olumlu bir bakış açısı ile başlamaktır. Sabahları dinlemeyi seçtiklerimiz, zihin çerçevemizi büyük ölçüde etkileyebilir. Sabahları birçok kişi televizyon ve radyo haber programlarını dinler. Kuşkusuz onlar popülerdir fakat aynı zamanda çok gürültülü ve korkunçtur. Zihni düzenleyici değildirler. Ve ne yazık ki, bazen sunucular negatif olabilirler. Bunun yerine, hazırlanırken rahatlatıcı bir müzik çalmayı düşünün. Belki de işe giderken ilham verici bir sesli kitap dinleyebilirsiniz. Gününüze olumlu bir şey dinleyerek başlamak size güç verecektir.

İyi yiyin.

Sabah kahvaltısı ve sadece bir fincan kahvenin verdiği enerjiyi tüketmek, verimsiz bir sabah geçirmeniz için sizi yollara atar. Vücudumuzun güne başlamak için sağlıklı yiyeceklere ihtiyacı var. Buradaki sorun, hazırlanması basit olan kahvaltı yiyeceklerinin (örneğin tahıl gevrekleri, hamur işleri) aynı zamanda yüksek oranda işlenmiş ve şekerli yiyecekler olmasıdır. Kuşkusuz, sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak biraz ekstra çaba gerektirir. Bununla birlikte, kazancınız gün boyunca artan bir zihinsel ve fiziksel enerji olacaktır. Bu nedenle sabahları yulaf ezmesi veya kızarmış yumurtalı tost yapmayı düşünün. Veya hafta sonları kek pişirin ve hafta boyunca yiyin. Sağlıklı yiyecekler, gününüzü doğru bir şekilde ilerletmek için en iyi yakıttır.

İyi egzersiz

Sabahları hepimizin farklı programları var. Bazılarımız evden çalışıyor ve esnek bir programa sahiptir. Bazılarımız da oldukça erken yola çıkmış olabilir. Ne olursa olsun, her sabah en az bir miktar egzersiz yapmaya çalışın. 20 mekik veya 20 şınav kadar basit olabilir. Veya daha fazla zamanınız varsa, dışarıda bir yürüyüşe çıkabilir veya 30 dakika boyunca bisikletinize binebilirsiniz. Ek bir fayda olarak, sabahları egzersiz yapmak günün geri kalanında metabolizma hızını arttıracaktır.

İyi hisset

Gözlerini açtıktan sonra yapmanız gereken ilk şey gülümsemek.  Gülümsediğinizde sahte bile olsanız sizi mutlu edeceğini gözlemlenmiştir. Fizyolojiniz ve yüz ifadeniz ruh halinizi etkiler. Yüzünüze büyük bir sırıtma koymaya çalışın ve sizi üzecek olumsuz şeyleri düşünmekten kaçının. Muhtemelen, üzülmeyeceksin çünkü yüzün sana aksini söylüyor. İstediğiniz duyguları oluşturmak için eylemlerinizi kontrol edin. Her sabah kalktığınızda kocaman bir gülümseme yapın. Gülümsediğinde, bunu mümkün olduğu kadar gerçek yap ve mutluluğu hisset. Kendinize ”Bugün harika bir gün olacak ve bana inanılmaz şeyler olacak” diyebilirsiniz. Bunu yaparsanız, yorgunluk gider ve mutlu bir şekilde uyanırsınız.

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here