Corona Virüsü, Çin‘de yayılmaya devam ettikçe, salgının dünya üzerindeki etkisi de giderek daha belirginleşiyor. Virüsün daha da fazla ülkeye yayılma riski olduğu açık ancak bu ayrıca üretim için Çin işçiliğine dayanan şirketler üzerinde dramatik bir etki anlamına gelebilir.

Apple, Çin’de Foxconn tesisleri milyonlarca Apple akıllı telefon üretmekle sorumlu olan böyle bir şirket. Şimdi Çin’in şehirleri kapatması ve çalışmama süresini uzatmasıyla, virüse karşı savaşın Apple’da bir tutam hissedildiği bildiriliyor.

İlgili haberler : PS5 ve Xbox Series X Corono Virüsü Yüzünden Ertelenebilir!NVIDIA GeForce Now Erişime Açıldı!

Foxconn, Çin’deki üretim yeteneklerinde ciddi kesintiler ve aksamalar için hazırlanıyor. O zaman bile yetkililer virüsün yayılmasını önlemek için alacağı önlemler yüzünden Foxconn’un üretim tesislerindeki çalışmalarının devam edeceğine dair bir garanti yok.

Foxconn’un Çin’deki üretim varlığı büyük, yüz binlerce işçi şirketin fabrikalarını dolduruyor ve Apple’ın iPhone’ları da dahil olmak üzere her türlü tüketici teknolojisini birleştirmek ve test etmek için yorulmadan çalışıyorlar. Ülkede viral bir salgınla, birçok işçinin kapalı alanlarda oturmasını ve saatlerce çalışmasını istemek, pnömoni diğer bir adıyla zatürre benzeri semptomlarla dolu bir iş gücü şirket için yıkıcı olacaktır.

Foxconn, bunun olmasını önlemek için elinden geleni yapacaktır, ancak en azından söylemek gerekirse, işçi sağlığını ve güvenliğini teknoloji müşterilerinin beklentileriyle dengelemek imkansız. Bu arada, yerel yetkililer şirketlerin çalışanlarını işe geri davet etmeyi ne zaman düşünebileceklerine karar verecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here