İtalyan çizgi roman ekolü Fumetti’nin en büyük temsilcilerinden biri olan Zagor, 1960’lı yılların başında yaratıldı. Zagor’un yaratıcıları ise Guida Nolitta mahlası ile Sergio Bonelli ve çizer Gallieno Ferri’ydi. Sergio Bonelli’nin Fumetti tarihinde yeri oldukça önemli. Çünkü kendisi Giovanni Luigi Bonelli’nin oğlu. Luigi Bonelli ise ressam Galeppini ile birlikte bir başka Fumetti karakterlerinden Tex’i yaratan isim. Aynı zamanda İtalya’nın en önemli çizgi roman yayımcısı Sergio Bonelli Editore’nin de kurucusu. Bonelli ailesinde çizgi roman sevdası devam etmiş görünüyor ki babasından sonra oğlu Sergio da Zagor ve Mister No karakterlerini çizgi roman sayfalarına yerleştirdi.

Bonelli ve Ferri’nin yarattığı Zagor karakteri yayınlandıktan sonra büyük ilgi gördü. Zagor’un ünü o kadar büyüdü ki İtalya dışındaki ülkelerde de yayınlanmaya başladı. Buna ülkemiz de dahil. Baltalı İlah, Türkiye’de o kadar ünlendi ki 1970 yılında bir kez, 1971 yılında iki kez beyaz perdeye uyarlandı. Uyarlanan filmlerin isimleri Zagor, Zagor: Kara Korsan’ın Hazineleri ve Zagor: Kara Bela’ydı. Bugün bile Zagor ismi ülkemiz dahilinde oldukça tanınmakta.

Türkiye gibi pek çok Avrupa ülkesinde de hatta Amerika’da yayınlanan Zagor’un gerçek adı Patrick Wilding. Mike ve Betty Wilding’in oğlu olan Patrick, Amerika’nın kuzeyinde Pennsylvania’da bulunan Darkwood Ormanı’nda yaşamakta. Yazarların tam olarak belirtmemesine karşın Zagor’un yaşadığı dönemler tahmini olarak 19. yüzyılın ilk yarısına tekabül ediyor.

Peki Zagor ya da gerçek adıyla Patrick Wilding Darkwood Ormanı’na nasıl düştü? Patrick’in babası Mike Wilding, emekli bir ordu yetkilisi. Ordudan emekli olan Wilding, bir öncü olarak yaşamak için Amerika’nın kuzeydoğusunda bulunan ormanlara gelir. Eşi ve oğlu ile artık burada yaşamakta olan Wilding’in mutlu zamanları ne yazık ki uzun sürmez. Salomon Kinsky’nin liderliğindeki Abenaki Kızılderilileri, Mike ve eşini vahşice katleder. Üstelik çiftin oğlu Patrick’in gözleri önünde…

Artık bir öksüz olan Patrick, Wandering Fitzy lakaplı orta yaşlı bir avcı tarafından ormanda tek başına bulunur. Patrick’in aklında ise sadece intikam vardır. Bunun üzerine Fitzy, Patrick’e bildiği tüm hayatta kalma ve savaş becerilerini öğretir. Buna bir şapkadan ölümcül bir silah yapmak da dahil. Fitzy tarafından eğitilen Patrick’in aklındaki intikam duygusu zaman geçtikçe artmaktadır. Silah kullanmayı ve ormanın zor koşullarına uyum sağlamayı öğrenen Patrick, artık intikam almaya hazırdır. Salomon Kinsky’nin yaşadığı köye giden Patrick, köydeki pek çok yerliyi katleder. Kinsky’i tam kenara sıkıştırmışken Abenaki Lideri’nin ağzından çıkan sözler onu oldukça şaşırtır. Kinsky, Patrick’e babasının yaşadığı dönemde pek çok yerlinin ölümünden sorumlu olduğunu ve onu öldürmesinin sebebinin de bu olduğunu söyler. Patrick, duyduklarından sonra afallamış bir haldeyken Kinsky bundan faydalanır ve Patrick’e saldırır. Tam zamanında yetişen Fitzy, Patrick hayatını kurtarır ama bu kendi hayatına mal olur. Ancak Fitzy ölmeden önce yanında Salomon’u da götürür.

Patrick artık yaşamına yalnız devam etmek zorundadır. Artık hem ailesi hem de akıl hocası yanında değildir. Üstelik öldürdüğü kişiler de vicdanı için büyük yük arz etmektedir. Bunlar aklında dönüp dururken birkaç Kızılderilinin bir gruba saldırısına denk gelir. Grubu, Kızılderililerin elinden kurtaran Patrick, Sullivan Ailesi ile bu şekilde tanışır. Bir cambaz grubu olan Sullivan Ailesi, Patrick için oldukça önemli bir konumdadır. Çünkü Zagor ismine ve kostümüne Sullivan Ailesi  aracılığıyla kavuşur. Ayrıca Patrick, aileden akrobasi hareketleri de öğrenir.

Algonkin Kabilesi’nin dilinde Baltalı İlah anlamına gelen Zagor Tenay ismini alan Patrick, artık ırk farkı gözetmeksizin sadece barış adına savaşmaya yemin eder. Darkwood Ormanı’nda bulunan yerlilere kendisini bir çeşit yarı-tanrı olarak tanıtan Zagor, burada kendi otoritesi kurar. Burada tanıştığı Meksikalı bir soylu olan Çiko ile yakın arkadaşlık kurar. Tam adı Cico Felipe Cayetano Lopez Martinez Gonzales olan Çiko, oburluğu ve korkaklığı ile bilinse de dostları için kendi hayatını tehlikeye atmaktan çekinmez. Ayrıca renlki kişiliği ile de Zagor okuyucularının maceraları okurken eğlenmelerine katkıda bulunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here