Yazımızın ilk kısmını daha okumadıysanız, isterseniz sizi önce oraya alalım.
Bağımsız Oyun Önerileri 01 – itch.io

itch.io‘dan yaptığımız oyun önerilerine ikinci yazımız ile devam ediyoruz. Bu hafta aslında oyun olmaktan çok, bir oyunun ilk sahnesinin olduğu üç yapıma değinmek istiyorum. İkisi görsel olarak muhteşem olsa da oynanış açısından her üçü de şu an sıkıntılı ama her üçünde de çok fazla potansiyel olduğunu düşünüyorum. Bağımsız olmalarından ve bir yarışma için kısa sürede geliştirilen yapımlar olmalarından dolayıdır ki şuan için pek oynanabilirlik yok ama bir gün planlandığı gibi biterse olağanüstü olacaklardır. Bu haftaki yapımlar daha yeni görücüye çıktılar diyebiliriz. İsterseniz oyunlarımızı görelim ama önce şu yarışmadan ve oyunların geliştirildiği motordan bir bahsedelim.

Oyunların geliştirildiği Unreal Engine, 1988 yılında Epic Games tarafından geliştirilen Unreal isimli oyunda kullanılan bir oyun motoru. Başlarda FPS türündeki oyunlar için kullanılıyor olsa da, daha sonrası ve şimdilerde her türlü yapım için kullanılır hale geldi.

Yarışmamıza değinecek olursak, Unreal Engine (#UnrealJam) tarafından düzenlenen 2019 Epic MegaJam‘e katılmak için en az bir, en fazla beş kişilik gruplar halinde, verilen belirli bir temayı, istenilen tarihte tamamlamak gerekiyordu ve bunu 465 proje tamamlamayı başardı. Yapımların tema, oynanış ve görsellik üzerinden 1 ile 5 puan arasında puan alacağı yarışma 21 Kasım’da bitti. Sonuçları merakla bekliyoruz. Ayrıntı bilgi için: 2019 Epic MegaJam. Katılan bütün projelere göz atmak isterseniz ise: Epic MegaJam Bütün Projeler. Elbette bu 465 projenin arasında daha iyileri var ama ben sizlere bu üç yapımı sunmak istedim, neden bilmiyorum. Dilerseniz oyunlarımıza geçelim.

3. Song of the Valkyries

22 Kasım’da yayımlanan Song of the Valkyries, 2019 Epic MegaJam için üç günde yapılmış. Midgard’a gönderilen Hildr‘in tek bir amacı var: Ölülerin dirilmesi yüzünden bozulan dengeyi tekrar sağlamak. Oyunun sadece açılış sahnesi var desem yeridir. Bir yerden sonra karşınıza çıkan düşmanları öldürmeniz imkansızlaşıyor ve ölmekten başka çareniz kalmıyor. Yapımcının şuan için koyduğu bir engel diyebiliriz sanırım.

2. LightFall

21 Kasım’da yayımlanan ve muhteşem bir görselliğe sahip olan yapımda maalesef şuan için spawn olan bir kaç düşmanı öldürmek dışında pek bir şey yok diyebiliriz. Bir de bir yerde bir asansör var ama çok bahsetmek istemiyorum ondan. Oyunun sadece bir sokağının tamamlanmış olması kötü olabilir ama oyunun dünyası çok fazla güzel gözüküyor. Güneşin aralıklardan süzülmesi, binalar… Sadece o sokakta dolaşmak bile yetebiliyor.

1. Cardboard Maze

19 Kasım’da yayımlanan FPS türündeki oyunda evimizde bulduğumuz gizemli bir girişten geçtikten sonra, karton kutular dünyasına düşüyoruz. Kartondan düşmanları öldürmeye çalıştığımız yapımda şu an için iki seviye ya da -bölüm demek daha doğru olabilir- bölüm bulunuyor. Yine hem ev hem de karton dünya kutusunda güzel bir görsellik var.

Tabii ki daha önce de söylediğim gibi bu yapımlar bir oyun olmaktan çok, bir oyunun sadece kısıtlı ön gösterimi veya açılış sahnesi diyebiliriz o yüzden pek bir puanlama yapmak doğru olmayacak gibi ama sonuçta puan almak için bir yarışma katıldılar. Bizde verelim bakalım puanlarımızı.

Tema, oynanış ve görsellik açısından değerlendirilecek yapımları, biz verilen temaları bilmediğimiz için oynanış ve görsellik açısından değerlendirmeye çalışalım.

  • Song of the Valkyries : Oynanış:5 Görsellik:3
  • LightFall : Oynanış:3 Görsellik:5
  • Cardboard Maze : Oynanış:4 Görsellik:4

Evet, geldik ikinci yazımızın sonuna, üçüncü yazımızda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın efendim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here