Sizlerle ufak bir seriye başlamak istedim, hem eğlenip hem yeni şeyler öğrenmek adına. Geliştirme aşamasında veya bitmiş yapımların yer alacağı yazılarımızda ayrıca oyunların yapıldığı motorlardan da ufak ufak bahsedeceğiz.

Başlıkta her hafta yazsak da haftada bir veya iki haftada bir itch.io‘da bulunan bağımsız üç yapımı sizlerin huzuruna taşımaya çalışacağım. Yapımların hakkında ufak bilgiler, ekran görüntüleri, eksikleri veya fazlalarıyla konuşmaya çalışacağız. Geliştirme aşamasında veya bitmiş yapımların yer alacağı bu serüvene bu hafta başlayalım derim. Umarım sizlerin de ilgisini çeker ve hep beraber eğlenip, bir şeyler öğreniriz! Bu hafta HTML5 tabanında ki bu üç oyunla başlayacağız…

Ama önce -bilmeyeniniz yoktur ama- itch.io ve indie kavramına biraz değinelim;

itch.io, Mart 2013’te Leaf Corcoran tarafından indie video oyunlarının (bağımsız video oyunlarının) yayımlanması ve satılması için hizmete girmiş bir internet sitesidir. Şubat 2018 itibariyle yaklaşık 100.000 oyun ve eşyaya ev sahipliği yaptığı belirtiliyor.

“Indie game, bir yayıncının finansal desteği olmadan üretilip piyasaya sürülmüş video oyunlarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.” (kahramangiller.com)

“Bağımsız bir video oyunu, genellikle bir yayıncının finansal desteği olmadan oluşturulur, ancak yayıncı tarafından finanse edilen bazı video oyunları hala bağımsız olarak kabul edilir. Bu oyunlar genellikle yeniliğe odaklanır ve dijital dağıtıma dayanır.” (Wikipedia)

Indie kavramını oyun sektöründen kaldırınca, elde pek bir şey kalmıyor sanırım. Bütün o saattlerimizi ayırdığımız, eğlenip doruklara çıktığımız yapımların çoğu bağımsız kaynaklı. Terraria, Oxenfree, ABZU, Stardew Valley, INSIDE, Never Alone, Below, Dead Cells, The Messenger, Minecraft, Super Meat Boy, Indivisible, Spelunky 2, Limbo, To The Moon, Hotline Miami, Don’t Starve, Dustforce… gibi ve dahasını düşününce bana hak vereceğiniz düşünüyorum.

Şimdi bu haftaki oyunlarımızı bir göz atalım;

3.Hardware Tycoon

Construct ile geliştirilen oyun; kendi donanım şirketinizi işlettiğiniz, piyasayı etkilediğiniz ve sektörde güncel kalabilmek veya diğer şirketler ile rekabet edebileceğiniz ücretsiz bir simülasyon oyunu olan Hardware Tycoon. Şu anda gelişiminin daha başında diyebiliriz. Oyunda şuan için yalnızca; CPU üretmek ve geliştirmek, bankadan kredi almak, reklam vermek dışında pek yapacak bir şey bulunmasa da bir-iki saatinizi ayırabileceğiz güzel bir yapım. Bir iki güncelleme ile daha eğlenceli olacağa benziyor. Oyuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Construct, Scirra Ltd tarafından geliştirilen, HTML5 tabanlı bir 2D oyun editörüdür. Öncelikle programcı olmayanlara yöneliktir ve oyunların bir görsel editör ve davranışa dayalı bir mantık sistemi kullanılarak sürükle ve bırak yöntemiyle hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlar.” (Wikipedia) Construct ile en başarılı yapılmış oyun ise SimCity BuildIt diyebiliriz sanırım.

2.Mindustry

libGDX ile geliştirilen; Sandbox kule savunma oyunu olan Mindustry‘de asıl amaç türünden de anlaşılacağı gibi kalemizi savunmak. Haritadaki kaynakları toplayıp, yeni kaynaklar üreterek gelen düşman dalgalarını kulelerimiz ile savunduğumuz oyun size güzel vakit geçirtecektir diye umuyorum. Erken erişim aşamasını geçmiş olsa da 4.0 sürümün geliştirilme aşamasında olduğundan bahsediliyor ve oyun ise şuan için 3.5 sürümde. Ayrıca LAN ve WAN çapraz platform çok oyunculu oyunları da desteklediği belirtilmiş. Oyuna ise buradan ulaşabilirsiniz.

ibGDX, performansa bağlı kod için bazı C ve C ++ bileşenleriyle Java programlama dilinde yazılmış ücretsiz ve açık kaynaklı bir oyun geliştirme uygulama çerçevesidir. Aynı kod tabanını kullanarak masaüstü ve mobil oyunların geliştirilmesine olanak tanır.” (Wikipedia) 

1.MobsInc

“Mobs, Inc. yeni çalışanları işe alıyor! Şirketin ilgilendiği zindan, o kadar çekici oldu ki, her gün çok fazla maceracı ziyaret ediyor.”

Construct ile geliştirilen oyun da; Şeytan CEO tarafından, maceracıların ziyaret ettiği bir zindanda onları öldürmek üzere işe alınan bir karakteri oynadığımız MobsInc bu haftanın en hareketli oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Öldürdüğümüz maceracı sayısına göre terfi aldığımız oyunda, her terfi sonrası özel bir güce kavuşuyoruz ama eğer patronu dört kere hayal kırıklığına uğratırsak kaçınılmaz son bizleri bekliyor olacak. Aldığınız canlara dikkat edin. Yapımcı aynı zamanda [Lütfen Chrome’da veya Firefox’ta oynayın] diye de ufak bir not düşmüş. Oyuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Construct adlı oyun editöründen yukarıda bahsetmiştik.

Bu hafta Hardware Tycoon, Mindustry ve MobsInc yapımlarından bahsettik. Ufak bir puanlamada yapmak isterim. Kriterlerimiz ise; oyun süresi, eğlence ve oynanabilirlik olacak.

  • Hardware Tycoon : Oyun Süresi:3, Eğlence:3, Oynanabilirlik:4 = 10/15
  • Mindustry : Oyun Süresi:4, Eğlence:4, Oynanabilirlik:4 = 12/15
  • MobsInc : Oyun Süresi:2, Eğlence:3, Oynanabilirlik:4 = 9/15

Yazı boyunca eksiklerimden veya şunu söyle bunu böyle yapsak daha iyi olur gibi önerilerinize her zaman açığım. Şimdilik bu kadar diyelim ve bir dahaki yazıda görüşmek dileğiyle, iyi oyunlar!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here