Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
43

1800’lü yıllarda Londra’da doğmuş bir karakter: Sherlock Holmes! Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılmış olan Sherlock Holmes karakteri için dünyanın en ünlü dedektifi desek yanlış olmaz. Sherlock Holmes’ü kimimiz Sir Arthur Conan Doyle’un romanlarından kimimiz ise Robert Downey Jr.‘ın beyaz perdede hayat verdiği şekliyle tanıdık. Her ne kadar “Sherlock Holmes” karakteri mükemmel tasarlanmış bir karakter olsa da romanlardan aldığımız tadı beyaz perde uyarlamalarından alamadık. Fakat daha sonra kitaplardan çok farklı ve bir o kadar da Sherlock Holmes karakterinin ruhunu bize yansıtan Sherlock dizisi hayatımıza girdi!

2010 yılında hayatımıza giren Sherlock, kısa sürede çok büyük bir izleyici kitlesine ulaştı. Hatta öyle ki yıllar içinde dizi sayesinde “Sherlock Holmes” karakteri adeta Benedict Cumberbatch ile özdeşleşti! Martin Freeman’ın da “Dr. John Watson” rolüne çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğiz. Dizinin yeni sezonunun yayınlanmayacağı konusunda dedikodular olsa da günümüze kadar yayınlanmış tüm bölümler o kadar kaliteli ve o kadar güzel ki tekrar tekrar izleseniz bile bu diziden sıkılmanız çok zor.

Gelin hep beraber Sherlock dizisi hakkında az bilinen detayları inceleyelim. Belki bir nebze de olsa diziye olan hasretimizi gidermemize yardımcı olur.

5) Çaresiz derdimin sebebi belli, boşuna benimle uğraşma doktor!

Doctor Who rolü ile tanıdığımız Matt Smith, Sherlock Holmes’ün biricik dostu olan “Doctor Watson” rolü için seçmelere katılmıştı. Fakat bildiğiniz üzere Smith, Doctor Watson rolünü alamadı. Matt Smith’in bu rolü neden alamadığı tam olarak bilinmiyor. Ancak bu konuda çeşitli dedikodular var. Kimileri oyuncunun rolü alamamasının nedeninin “Doctor Who” dizisinden önce pek parlak bir kariyeri olmaması olduğunu söylerken, kimileri ise yapımcıların Smith’i bu role uygun bulmadığını ve bu yüzden Matt Smith’in rolü Martin Freeman’a kaptırdığını söylüyor.

4) Sherlock aslında tam bir aile dizisi.

Çoğu kişinin bildiği üzere Mary karakterine hayat veren Amanda Abbington, Martin Freeman’ın gerçek hayattaki eşi. Fakat Sherlock’un bir “aile dizisi” olmasının tek nedeni bu değil. Bazı bölümlerde Sherlock’un köpeği olarak gördüğümüz köpek aslında Freeman ailesinin köpeği. Sherlock’un gençliğini canlandıran oyuncu ise yapımcı Steven Moffat’ın gerçek oğlu. Son olarak “The Reichenbach Fall” bölümündeki avukatı canlandıran oyuncu, Mycroft karakterini canlandıran Mark Gatiss’in de eşi ve benzerlikten tahmin edebileceğiniz üzere Sherlock ve Mycroft’ın ebeveynlerini canlandıran oyuncular Benedict Cumbertbatch’in gerçek anne ve babası.

3) Benedict Cumberbatch, Sherlock için keman bile çalmış!

Yanlış anlaşılma olmasın gerçekten çalmış. Cumberbatch, dizinin son sezonundaki sahneler için bir süre keman dersleri almış. Her ne kadar sette Benedict gerçekten keman çalıyor olsa da daha sonra görüntülerin üzerine daha profesyonel bir kemancının müziği eklenmiş.

2) Dizide çok ünlü oyuncuların yer almaması aslında yapımcıların tercihiymiş.

Dizinin yapımcıları Steven Moffat ve Mark Gatiss, dizi için özellikle “az ünlü” oyuncuları tercih etmiş. Her ne kadar Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman günümüzde oldukça tanınan oyuncular olsalar bile dizinin ilk dönemlerinde bu kadar popüler değillerdi. Aslında Sherlock Holmes’un beyaz perde uyarlamasında Sherlock karakterine Robert Downey Jr.’ın hayat verdiğini düşünürsek bu bir risk gibi görünebilir. Fakat zaten Robert Downey gibi yetenekli ve oldukça sevilen bir oyuncunun karşısına “rakip” olarak ünlü bir oyuncuyu çıkartmak bizce daha büyük bir risk olurdu. Neticede yapımcıların Sherlock karakterini ikonikleştirmek adına bu rol için çok tanınmayan bir yüz kullanmaları oldukça mantıklı ve doğru bir seçim. Zira şu an Sherlock karakterini Benedict Cumberbatch’den başka birinin canlandırdığını hayal edemiyoruz!

1) Bizden sakladıkları bir şey var!

Tamam, aslında buna tam olarak saklamak denilemez. Dizinin yayınlanmayan bir bölümü var. Bu bölüm, dizinin kanal tarafından kabul edip edilmeyeceğini belirleyen “pilot” bölüm. Projenin hala hazırlık aşamasında olmasından dolayı birtakım eksikleri varmış. Oyuncular rollerine tam olarak ısınamamışlar, hatta en önemlisi Sherlock’un saç modeline bile karar verilmemiş! Bu bölüm başlarda hiçbir yerde bulunmuyormuş fakat daha sonradan yapılan birtakım düzenlemeler ile daha izlenilir hale getirilmiş. Dizinin bu “pilot” bölümü ise şu an yalnızca dizinin ilk sezonunun orijinal DVD’sinde bulunuyor.

 

 

Kaynak

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
43

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here