Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

İngiliz aktör ve ses sanatçısı Matt Smith, geniş hayran kitlesine 2010 yılında BBC’nin bilim-kurgu alanındaki sevilen dizisi olan Doctor Who ile ulaştı. Doktor rolüne seçilerek karakteri David Tennant‘dan alan Matt Smith 11. Doktor olarak kariyerinde büyük bir sıçrama yaşadı.

Seslendirme, tiyatro, film ve dizi gibi çeşitli alanlarda aktif olarak performans sergileyen Matt Smith, 3 sezon boyunca bizleri uzay-zamanda en dehşet dolu, heyecanlı ve yeri geldiğin de duygu yüklü sahnelerle tanıştırdıktan sonra rolünü 12. Doktor olan Peter Capaldi‘ye devretti. Matt Smith, şu ana kadar ki Doktor rolünü oynayan en genç kişi olduğu için Guinness Rekorlar Kitabına da girmiştir.

Dizinin fanları tarafından Doctor Who dizisinde doktor karakterinin değişmesi her zaman büyük tepki toplar, bu durum Tennant’ın yerine Smith geldiğinde de yaşanmıştı. Çünkü doktor insanların sevdiği bir karakter. Bu nedenle insanlar tanıdıkları Doktor’a çok bağlanıp, özümsüyorlar. Buna rağmen Smith’den yana şüpheli olan seyirciler, oyuncumuzun samimi tavrı, sempatik hareketleri, bizi Tardis’inde konuk eden havasını yaşatan davetkar ve başarılı oyunculuğuyla kendisine kısa sürede alıştırmış hatta diziden ayrılmasının ardından hayranlarından gelen yoğun talep nedeniyle tekrar role dönmesi gündeme gelmişti.

Repertuarını West End tiyatrosuna kadar genişleten Smith, Christian Slater ile birlikte Swimming with Sharks adlı filmin tiyatro uyarlamasını oynadı. Bunu bir yıl sonra eleştirmenlerce çok beğenilen That Face oyunundaki Henry karakteri takip etti. Şu an ise 2016’da başlayan “The Crown” adlı dizide oynuyor. Yetenekli oyuncumuz 2011 BAFTA televizyon ödüllerinde “en iyi aktör” alanında aday gösterildi ve bir çok ödülü şimdiden kazanmış durumda.

Matt Smith’in oyunculuk üzerindeki yetkinliğini Doctor Who’nun baş yapımcısı ve baş yazarı olan Steven Moffat’ın Smith’in rol seçiminde söylediği aşağıdaki sözleriyle anlayabilmemiz mümkün;

“Doktor çok özel bir rol ve bu rol için çok özel bir aktör gerekiyor. Aynı anda hem genç hem de yaşlı, bir bilim adamı ve kahraman, okulun yaramaz çocuğu ve evrenin yaşlı bilge adamı olmalısınız. Matt kapıdan içeriye girip cesur ve yepyeni bir Zaman Lordu olarak aklımızı başımızdan aldığında aradığımız adamı bulduğumuzu anlamıştık.”

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here