Ayurveda, geleneksel bir Hint tıbbı sistemidir. Zihin, beden ve ruhu dengede tutarak ve tedavi etmekten ziyade hastalığı önleyerek sağlığı ve ruh sağlığını korumayı amaçlar. Bunu yapmak için diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişikliklerini birleştiren bütünsel bir yaklaşım kullanır. Ayurveda’da şifalı otlar ve baharatlar da bu yaklaşımın önemli bir bileşenidir. Vücudunuzu hastalıktan koruduğu ve gelişmiş sindirim ve zihinsel sağlık gibi çeşitli sağlık yararları sundukları düşünülmektedir.

Baharatlar, sindirimi kuvvetlendirmek ve vücuttan toksinleri elimine etmek için kullanılır. Ayurveda mutfağında sindirimi kuvvetlendirmek, vücudu toksinlerden arındırmak, gaz ve şişkinlik gibi sindirim bozukluklarını önlemek için en çok kullanılan baharatlar; zerdeçal, kimyon, kişniş, rezene, nane, karabiber, zencefil, kakule, tarçın, muskat ve karanfildir.

İşte 11 Ayurveda baharatı, hadi göz atalım.

Zerdeçal

Karaciğeri temizler, kolesterol seviyelerini dengeler, sindirimi kuvvetlendirir ve bağışıklığı arttırır. Antioksidandır.

Kimyon 

Sindirimi kuvvetlendirir. Toksin atımına yardımcı olur. Tüm doshalar için dengeleyicidir.

Kişniş

Tüm doshalar için dengeleyicidir. Serinletici özelliğe sahiptir. Sindirime yardımcı olur, iştah açıcıdır. Kanı temizler.

Rezene

Sindirime çok iyi gelir. Sindirim sistemi üzerinde tonik gibi işlev görür. Pitta’yı yükseltmeden Agni’yi yani sindirim ateşini kuvvetlendirir. Hindistan’da yemeklerden sonra sindirimin hızlanması ve nefesi tazelemesi için yenir.

Nane

Nane, serinletici bir ottur. 3 doshayı da dengeye kavuşturur. Özellikle Pitta’yı dengeler. Sindirim ve solunumu destekler.

Karabiber 

The national spice black pepper with a plant on white background, watercolor illustration in hand-drawn style.

Arındırıcı ve antioksidandır. Solunum, sindirim ve dolaşım sistemleri için faydalıdır. Aynı zamanda eklemlere de iyi gelir.

Zencefil

Isıtıcı bir baharattır. Vata ve Kapha’yı dengeler, Pitta’yı yükseltir. Sindirime yardımcı olur, iştahı kuvvetlendirir, mide rahatsızlıklarına, eklem sağlığı ve solunum sisteminin sağlığına iyi gelir.

Kakule

Tüm doshalar için dengeleyicidir. Şişkinliği ve gazı önleyerek sindirime yardımcı olur. Mide ve akciğerler için iyidir. Çiğneyerek nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

Tarçın 

Sindirimi dengelemek ve mide rahatsızlıklarını önlemek için kullanılır. Soğuk algınlığında zencefil ve karabiber gibi diğer ısıtıcı baharatlarla kaynatılarak çay yapılabilir. Tarçın yağı, baş ağrılarına ve eklemlere iyi gelir.

Muskat 

Vata ve Kapha’yı dengeler, Pitta’yı yükseltir. Isıtıcıdır. Güzel bir uyku için yatmadan önce ılık süte zerdeçal ile birlikte katılır. İştahı ve sindirimi kuvvetlendirir. Tatlılarda kullanılır.

Defne yaprağı

Isıtıcı bir baharattır. Vata ve Kapha’yı dengeler, Pitta’yı yükseltir. Ayurveda’da solunum ve sindirim problemlerini çözmek için çaylarda kullanılır.

Karanfil

Dolaşım, sindirim ve metabolizmaya yardımcı olur. Mide bulantısı, gaz ve şişkinliğe iyi gelir. Karanfil yağı, ağız ve diş sağlığı için diş macunlarında kullanılır. Nefesi ferahlatır. Vata ve Kapha’yı dengeler, Pitta’yı yükseltir.

Görseller: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here