Yazıya Zülfü Livaneli’nin kitap önerisi hakkındaki sözleriyle başlayıp sonrasında kitaplarla devam edelim;

“Böyle bir soru karşısında kaldığınız zaman işiniz zor demektir. Çünkü Doğu’dan Batı’dan, klasik ve modern yüzlerce yazarın, binlerce güzel kitabı dururken bunları nasıl 10’a indireceksiniz? Ne kadar çabalarsanız çabalayın, sevdiğiniz birçok yazara haksızlık yapmak ve onların sizi etkilemiş olan güzelim eserlerini yok saymak zorundasınız. Ama bazen başa gelen çekiliyor ve insan böyle listeler yapmak durumunda kalıyor. Bu seçim zorunluluğu benim de başıma geldi.
Dünyanın en büyük kitapçı zincirine sahip olan Barnes and Noble, web sitesinde “Yazarlarla Tanışın” diye çevrilebilecek bir bölüm yayınlıyor. Burada okurun, yazarları daha iyi tanıması için hazırlanmış sorular soruluyor ve yazarlarla yapılmış söyleşilere yer veriliyor. Geçenlerde bu fakirle de bir söyleşi yaptılar ve o meşum soruyu tak diye sordular: En sevdiğiniz on kitap! Öteki sorular neyse ne ama bunu cevaplamak hiç kolay değil.
Ayrıca kitapları sıralamak da yetmiyor, bunları niçin tercih ettiğinize dair yorumlar da eklemeniz yani bu tercihin nedenlerini açıklamanız isteniyor. Epeyce düşündüm. Ve listemi açıkladım. Şimdi size bu listeyi veriyorum:”

1. William Faulkner – Ağustos Işığı

Ağustos Işığı, Faulkner’ın kendine özgü anlatım teknikleriyle Amerikan yaşamının çelişik ögelerini, uyumsuzluklarını ve Amerika tarihinde iz bırakan siyahlar ve ırkçılık sorununu deşen başyapıtlarından biri.

2. Dostoyevski- Suç ve Ceza Cilt: 1 ve 2

Düştüğü yoksulluk çıkmazında toplum kurallarının bağından kurtulduğuna inanan bir gencin hikâyesini anlatan Suç ve Ceza ahlâkın anlamını sorgular.

3. Ernest Hemingway- İhtiyar Adam ve Deniz

Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream’e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.

4. Binbir Gece Masalları

Sadece insanların düş gücünü ateşlemekle kalmayıp, bilinen en eski örneğini oluşturduğu “çerçeve öykü” tekniği ile hem geçmişte hem de günümüzde, dünya edebiyatını en çok etkileyen kitapların başındaki yerini korumaya devam ediyor.

5. Mevlana- Mesnevi

Mevlânâ’dan kendini tanıma ve hayatı anlama kılavuzu.

6. Leo Tolstoy- Anna Karenina

19. yüzyıl Rus toplumunun ruhsal dalgalanmalarına çarpıcı bir aşk ve ihanet anlatısıyla ışık tutan bir başyapıt.

7. Gustave Flaubert- Madam Bovary

XIX. yüzyıl taşra burjuvazisinin yaşamını gerçekçi bir anlatımla sergileyen, ilk yayımlandığında ahlakdışılık suçlamasıyla dava konusu olan Madam Bovary, hem edebiyatta yeni bir çağ açmış hem de eskidikçe yenileşen, yaşlandıkça gençleşen pek az romandan biri olarak günümüzde de varlığını devam ettirmektedir.

8. Garcia Marquez- Kırmızı Pazartesi

İşleneceğini herkesin bildiği, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsü

9. Yaşar Kemal- İnce Memed

Düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsüdür. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle ”içinde başkaldırma kurduyla doğmuş bir insanın” romanıdır İnce Memed.

10. Cervantes- Don Kişot

Edebiyatta roman türünün başlangıcı sayılan ve modern batı edebiyatının en akıcı eserlerinden biri kabul edilen bu kitapta, şövalye romanlarını defalarca okumaktan kafası karışmış Don Kişot ile sadık seyisi Sancho Panza’nın maceralarını okuyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here