Son zamanlarda çıkan akıllı telefonlarda benzer kamera sensörleri kullanılıyor ve bu sensörler Sony tarafından üretilmiş olan 48MP çekim yapabilen kameralar. Son zamanlarda akıllı telefon kameralarının çoklu kameranın yanında bu kamera sensörlerine yönelmesi bir diğer kamera lensi üreticisi Zeiss CEO’su Dr. Michael Kaschke tarafından epey sert eleştirildi.

Ancak eleştirisine değinmeden önce sizi 7 yıl öncesine 2012 yılına götürmek isterim ve hatta takip eden 2013 yılına da değinmemiz gerekecek. Muhtemelen duymuştunuz Nokia o zamanlar piyasadaki en yüksek megapiksel değerini sunan akıllı telefonu Nokia 808 Pureview’i karşımıza çıkarmıştı. Takip eden yılda ise sensör donanımsal olarak iyileştirilerek Nokia Lumia 1020 Pureview olarak karşımıza çıktı. 2 telefonda 41MP boyutunda fotoğraflar çekebilmesi ile ön plana çıkıyordu. Bu akıllı telefonların kameralarını Carl Zeiss üretmişti o zamanlar bu bilgiyi bir kenarda tutmak isteyebilirsiniz.

Şimdi ise eleştiriye gelelim. Zeiss CEO’su Dr. Michael Kaschke;“Daha fazla piksel daha iyi iyi fotoğraf demek değildir. Full-frame sensör kullanmaya devam edip bu sensöre çok fazla piksele bölmek piksellerin her seferinde daha fazla küçülmesine sebep olur bu durum fotoğraflarda gürültü problemine sebep olur, ayrıca ciddi profesyonel uygulamalarda, düşünceme göre 40MP yeterince fazla kalıyor.” dedi.

Tekrar hatırlatmakta fayda var piyasaya bu virüsü en başta bulaştıran şirketin kendisi 40MP’den daha fazlası gereksiz demekte. Az önce yazdığımız sözlerini “Akıllı telefonların fotoğraf çekme yeteneklerine değinmem gerekirse, birkaç yıl öncesine kıyasla, bugün telefon teknolojisinde en çok değişimi hissedilen yeri oldu. Bu yüzden akıllı telefonlardaki bir başka uygulama veya bir başka yazılım özelliğinin telefonlardaki satışı arttıracağını düşünmüyorum. Satışı arttıracak şey ancak akıllı telefonlarda gelişen fotoğraf performansı olacaktır.” dedi.

Hali hazırda piyasada olan Nokia 9 Pureview için konuşurken Optik kalite anlamında [Nokia 9 Pureview] muhtemelen bulabileceğiniz en iyilerinden birisi. Ama öncesinde belirttiğim gibi, optik, akıllı telefon ve yazılım birbiriyle çok uyumlu çalışmalı. Bilgisayarlı görselleştirme(yapay zeka yardımıyla iyileştirilen görsellerden bahsediyor) daha başlangıç aşamasında ve akıllı telefonlardaki çoklu-lens fotoğrafçılığı(Nokia 9 Pureview 5 lensli) henüz gelişmekte ve ben hala bu konu üzerinde gitmemiz gerektiğini düşünüyorum.” demekte.

Kaynak-1 Kaynak-2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here