Sandro Botticelli

Asıl adı Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi‘dir, ama daha çok Sandro Botticelli ya da Il Botticello (Küçük Fıçı) lakabıyla bilinir. İtalyan ressam kuyumcu çıraklığını bırakarak genç yaşta Fra Filippo Lippi‘nin atölyesinde resim, desen ve geometri öğrenmiştir. 1470 yılında, henüz ilk tablolarıyla büyük ün kazanmıştır.

(‘Venüs’ün doğuşu’ detay)

Botticelli yaptığı eserlerde detaylarıyla dikkat çeken muazzam bir ressamdır. Yaptığı her eserin detaylarından farklı bir tablo çıkabilir desek yanılmış olmayız ne var ki bunları birazdan siz de göreceksiniz.

1481’de Papa IV. Sixtus tarafından Roma’ya davet edilmiş; Rosselli, Ghirlandaio ve Perugino ile birlikte Sistina Şapeli’nin süslemesinde çalışmıştır. Burada Musa’nın yaşamını canlandıran 3 fresk ile Şeytanın İsa’yı Ayartma Çabaları‘nı yapmıştır. Bu eserlerinde zengin ayrıntılar görülür.

 

1480-1490 yıllarında, olgunluk döneminde Floransa’da Lorenzo de’ Medici’nin korumasında sanat çalışmalarını sürdürmüştür. Bu dönemde, Primavera (İlkbahar) (1482, Uffizi), Venüs ile Mars (1483, Ulusal Galeri, Londra), Pallas Athena ile Kentaur (1485, Uffizi) gibi konusunu mitolojiden alan başyapıtlar gerçekleştirmiştir. Bu arada, kiliseler, dinsel dernekler için tablo siparişleri almıştır. Meryem’in Taç Giymesi (1488, Uffizi) bunlardan biridir. Daha sonra zarif ve özgün kompozisyonlar içeren bir dizi Madonna resmi gerçekleştirmiştir.

 

Botticelli, Rönesans resim sanatının gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Kendisini deliliğin sınırına sürükleyen kaygısı, sanatına yön vermiştir. Uçucu ve coşkulu figürler çizmiştir. Ayrıca hastalık derecesine varan zerafet duygusu eserlerine kendine özgü, şiirsel bir hava verir. Yapıtlarında hareket ve duruşun inceliği, ince uzun bedenli, uzun boyunlu ve ciddi ifadeli kadının zarifliği zengin bir doku oluşturur. Botticelli dini konu alan tablolar yapmış olsa da, dinsel bir ressam değil, güzelliğe tutkun bir ressam olmuştur.

Aşağıda göreceğiniz eserleri iyice incelediğinizde detaylarından farklı tablolar çıkabileceğini düşüneceğinizden eminiz.

Venüs’ün Doğuşu

İlkbahar

Venüs ile Mars

Madonna of the Pomegranate

The Abyss of Hell

Fortitude

Pallas and the Centaur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here