Evde zaman geçirmek gittikçe zorlaşıyor değil mi? Ben de öyle düşünüyorum, zamanı geçirmenin en iyi yollarından biri ise bana göre hikaye tabanlı PlayStation oyunları. Film izler gibi izleyip, seçimlerinizle yön vereceğiniz ve bunları yaparken zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız. O zaman başlayalım.

Last Of Us

Last of Us, beni çok etkileyen bir oyun oldu. Esrarengiz bir şekilde yayılan ve nedeni bilinmeyen bir virüs insanları birer zombiye çevirmeye başlamıştır. Büyük bir kaos ortamının içinde buluyorsunuz kendinizi bir anda ama devamında ise oyuna büyük bir hüzün ile devam ediyorsunuz. Hızlı bir başlangıç yaptığınız oyuna devamında biraz daha yavaş devam ediyorsunuz çünkü anlamaya çalışacağınız birçok olay ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Zombiler ile savaş verdiğiniz bu oyunda aynı zamanda insanlar ile de savaş vermek zorundasın çünkü onlar zombilerden daha tehlikeli. Oyunda dikkatli ol ve sakın ses çıkarma.

God Of War

Hazırlayın baltaları başlıyoruz. Kratos, yaşadığı bütün her şeyi arkasında bırakıp bir yeni bir yaşam sürmeye başlamıştı. Ancak her şey istenilen şekilde ilerlemeyecektir tabi ki. Oğlu Atreus ile birlikte uzun bir yolculuğa çıkmaya hazır olun. Bu ikilinin birbiri ile çatışmasını izlemek çok eğlenceli ama aynı zamanda maceranız boyunca bir çok mitolojik efsaneler ile karşılaşacaksınız. Heyacan dolu ve beklenmedik yaratıklarla dolu bu yolculuğu oynamaya daha başlamadın mı?

Detroit: Become Human

Bu oyuna dikkat çekmek istiyorum çünkü gerçekten her şeyi ile mükemmel bir oyun. Yapımı  Quantic Dream firmasına ait olan Detroit, yapımı  2012 yılında başladı. Konusu 2038 yılında, Detroit kenti artık robot ve android teknolojilerini son noktaya taşımış durumdadır. Artık androidler, insanların işlerini yapar hale gelmiş ve bu yüzden işsizlik çoğalmış, insana ihtiyaç azalmıştır. Artık insanlara ihtiyaç duyulmaması, işsiz kalan halkın androidlere karşı son derece kızgın olmalarına onlara karşı agresif tavırlar sergilemelerine yol açar. Tüm bu nefret ve kin ortamında Markus, Kara ve Conner isimlerinde 3 androidin yaşam hikayesine tanıklık ediyoruz. Her şey sizin elinizde ya özgür bir android olacaksınız ya da sadece bir köle.

Uncharted 4: A Thief’s End

Aksiyon, macera tam bana göre diyorsanız bu oyun tam size göre.Oyunun grafiklerine söylenecek söz yok çok başarılı.  Ayrıca yaratıcılar sizlere sürprizlerle dolu güzel bir hikaye oluşturmuşlar. Hikaye sizi Drake’s Deception’ın tam 3 yıl sonrasına götürüyor. Nathan ve abisi Sam akıl almaz maceralara atılırlar ancak yolunda gitmeyecek şeyler sizi beklemekte sizi uyarayım. Abi ve kardeş bağlarını işleyen hikayenin bir kısmı devamında çok farklı yönlere doğru ilerliyor. Dünyanın en iyi hırsızının hikayesini oynamaya hazır mısın? Çok dikkatli ve düşünerek ilerlemek zorundasın ve unutma asla kimseye güvenme.

Watch Dogs 2

Watch dogs 2, 2014 yılında sunulan Watch Dogs’un devam oyunu niteliğinde çıkarıldı. Oyunu nasıl oynamak istediğinize kendiniz karar verin, klasik hep yaptığımız gibi silahla, yumruklarla mı, yoksa oturduğunuz yerden can kaybı olmadan hack’leyerek anonim olarak mı istersiniz karar size ait. Hızlı karar vermende fayda var çünkü oyuna çok hızlı bir şekilde başlıyorsun ve yapman gereken görev seni istediğin ekibin bir parçası yapacak. Unutma sen çok başarılı bir hackersın ve bu yeteneğini insanların iyiliği için kullanmaya hazır mısın?

Death Stranding

Bilim kurgu sever misin ya da doğaüstü varlıklar ve biraz gerilim? Eğer seviyorsan listedeki bu oyun ile zamanını sonuna kadar geçirmeni öneririm. Film izler gibi izleyeceğiniz, müziklerine hayran olacağınız harika bir oyun. İlgi çekici bir konusu var, oyunun adı olan Death Stranding, gelecekte dünyamızda yaşanmış bir felaket için söyledikleri bir isim. Kiralyum isimli bir madde türü dünyamızda büyük bir patlamaya neden oluyor ve dünya büyük bir yıkıma uğruyor. Son derece garip olan kısmı ise insanların ruhları dünyamızda kalıyor ve onlara KV deniyor. Artık ruhlarla yaşanan dünyada insanların dikkatli yaşaması gerekiyor, peki ya sen onlarla aynı yerde yaşayabilecek misin?

Resident Evil 7

Bu önerim korku oyunu oynamayı seven takipçilerimiz için geliyor. Resident Evil 7: Biohazard, ben evde çok sıkıldım bu oyunlarda beni sıkıyor bana korku gerek ben gerilmek istiyorum diyorsan seni önden alalım ama sakın arkana bakma. Oyunun hikayesi Ethan Winters isimli adamımızın, eşinden bir videolu mesaj almasıyla başlıyor. Durup bir düşünelim, böyle bir mesaj aldınız size buraya gelme uzak dur diyor ama siz yinede kalkıp gider miydiniz? Yok siz gitmeyin, Ethan sizin yerinize gitti ve sonra başına gelmeyen cidden kalmadı. Ha illa ben giderim tabi ki bakarım diyorsanız, önce bir oyunu oynayın ona göre karanızı verin.

Until Dawn

Korku oyunlarından pek hoşlanmam ama bu oyun benim için bir başka. Oyunun hikayesi birçok korku filminin yazarlığını yapmış olan Larrry Fessenden ve Graham Reznick tarafından yazılmış. Oyundaki bütün karakterler sinema dünyasından ünlüler ile yaratılmış. Modellenen ünlü isimler arasında Hayden Panettiere ve Rami Malek olması da oldukça dikkat çekici bir özelliği oyunun. Oyna başladığınız andan itibaren yapacağınız ya da alacağınız tüm kararlar çok önemli çünkü yaptığınız seçimler bir sonraki seçiminizi de  etkiler ve oda gelecekte olacak olayları etkilemeye başlar. Yani oyunda çok büyük bir kelebek etkisi hüküm sürmekte. Korktuğunuz halde meraktan oynamaya devam edeceğiniz bir oyun.

Until Dawn™_20150903210213

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here