Kalabalık nüfuslu ülkelerde artık arazi bulmak zorlaşıyor ve insanlar suyun üstünü tercih ediyorlar. Yüzen evler de aslında normal evler gibidir. Tek farkı, yüzen bir temeli olmasıdır. Temelleri hem köpükten hem de betondan yapılıyor. Temeller suyun dikine olarak yaptığı hareketlerle uyumlu olacak şekilde tasarlanıyor. Bu yapılara “yarasız yapılar” diyoruz, çünkü yapılar ömürlerini tamamladığında dünya üzerinde hiçbir yara bırakmamış olarak ortadan kaldırılabiliyor.

Nerelerde ve Nasıl Yerleştiriliyor?

Bu evler çoğunlukla Hollanda’da ve Maldivler’de tercih ediliyor.
Suyun altındaki arazinin satın alınması ya da kiralanması sonucu uygulanıyor. Evler kuru bir limanda inşa ediliyor. Öncelikle köpükten ve betondan yapılan temeller inşa ediliyor. Daha sonra da temellerin üzerine evi inşa etmeye başlıyorlar. Bu iş de bittiği zaman, kuru havuz (dry dock) suya indiriliyor ve yüzen ev bir yere bağlanıyor. Daha sonra da arazinizin ya da suyunuzun üzerine evinizi yerleştiriyorsunuz.

Peki Bu Evlerin Avantajları Neler ?

Bu evler yüzdüğü için, onları bir yerden başka bir yere taşımak kolay oluyor. Bu sayede fabrikada bir ev yapıp, sonra suya atmanın rahatlığını yaşıyorsunuz. Bu noktada lojistik ve sürdürülebilir avantajlar ortaya çıkıyor.
Yüzen evlerin vergilerinin daha düşük olması diğer bir avantajı, bu nedenle kanalların üzerinde çok sayıda yüzen ev bulunuyor. Kanal üzerinde bulunan evlerin vergileri evlerin kanala bakan cephelerinin genişliğine göre belirlendiği için evlerin cepheleri çok dar.

Evlerde Kullanılan Malzemeler ve Bakımları

Bu evler ya da şehirler çok fazla bakım gerektirmez mi? Hayır, bu evlerde de bir evde kullanılan malzemelerin aynısını kullanılıyor. Yani ahşap, tuğla ve diğer bileşikler. Bu malzemeler de karada üretiliyor. Bu yüzden bakım konusunda bir fark olmuyor. Beton ve köpükten yapılan temellerin ise hiçbir ekstra bakıma ihtiyacı yok. 5-10 yılda bir kontrolü yapılsa yetiyor.

YERYÜZÜNDEKİ BAZI YÜZEN EV ÖRNEKLERİ:

Dubai Marinasında Yüzen Ev

Dubai Marina’sına demir atmış bu yüzen ev, X-Architects tarafından 2006 yılında tamamlanmış. Marinada olmak konuta hem geniş bir kent manzarası kazandırıyor hem de Dubai’nin sıcak ikliminin ılımanlaştığı bir ortam yaratıyor. İç mekanlar açık renklerde ve beyaz ağırlıklı döşenmiş. Modern ve rahat mobilyalar kullanılmış ve son derece şık. İç mekan aydınlatması dışarıdan bakıldığında suda yüzen evin daha estetik görünmesini sağlamış.

Dubai

Yapının ana strüktürü iki katamaran kirişi ile yapılmış. Yüzen evin boyutları bir yat ile benzer ölçülerde, 20 metre uzunluğunda ve 6.7 metre genişliğinde. Üst katta mutfak, yemek alanı ve oturma salonu yer alıyor. Alt katlarda ise yatak odaları, banyolar ve diğer kabinler yer almakta. Yapının doğal olarak geniş terasları bulunuyor.

Dubai

HafenCity’nin Lüks Yüzen Parti Evi

Hamburg Limanında yer alan bu lüks konut özel partiler için rezerve edilen yüzen bir ev. 225 metrekare olan konut 80 kişilik bir partiye ev sahipliği yapacak donanıma sahipmiş. Zaten bu yüzen yapı bir ailenin yaşaması için değil bu tip parti, toplantı, nikah, düğün gibi toplantılar için yaptırılmış. Evin tam donanımlı bir mutfağı, salonu ve toplantılar için kullanılmak üzere odaları bulunuyor.  Modern ve çarpıcı mimarisi çevredeki gemiler ve evlerle uyum içinde olmasını sağlayacak bir mimaride tasarlanmış.

Hamburg, Eikbal Kanalı’nda Yüzen Ev

Rost Niderehe Architects tarafından yapılan bu yüzen evimiz diğerlerine göre daha mütevazi olmakla birlikte yalın ve modern mimarisi ve bir ailenin tüm ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış. Zaten Almanya’da yeni nesil bir konut anlayışının öncülerinden biri olarak kabul edilen ödül almış bir yapı olma özelliğini de taşıyor.

Fennell Evi

Fennell Evi için su üzerinde yüzen bir şiir gibi diyebiliriz. Bu yazdığımın çok abartılı bir giriş olduğunu düşünebilirsiniz ama biz de çok beğendik doğrusu bu konutu. Evin mimarı Robert Harvey Oshatz. Bu projemiz Amerika’da Oregon, Portland’da bulunuyor. Sıra dışı ve organik yapısı bu konuta benzersiz olma özelliği katıyor.

Huron Gölü İçinde Bir Ev

Kanada’da, Huron Gölü’ndeki küçük bir adaya yanaşmış bu ev, sade ve şirin görünümü ile dikkat çekiyor. Su ve topoğrafya peyzajı içinde son derece doğal bir görünüm sergilese de  geleneksel mimariyi andıran bir tarzda yapılmış. Üstü ahşap kaplı, çelik platformdan yapılmış teras alanının üzerine oturan evimiz ev dubalar üzerinde yüzmekte. Yani kazık temeli falan bulunmuyor sadece platform göl dibine yapılmış bir sabitleyici sisteme bağlanmış. Yapıyı karaya bağlayan köprü ise hareketli. Çünkü göldeki su seviyesi mevsimlere göre değişebiliyormuş.

Seattle’da Yüzen Bir Ev

Seattle, Union Gölü’nde yer alan bu yüzen evimiz Vandeverten +Carlander Mimarlık tarafından yapılmış. Konut büyük lüks bir ev olmasının yanında ferah iç mekanlara ve eğlenceler için kullanılacak geniş teraslara sahip. Liman bağlama alanının uç kısmında yer aldığı için manzara bakımından şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak:1

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here