Kadim Yunan mitolojisinde zeka, strateji, savaşçılık ve barış denildiğinde akla hemen Athena geliyor (Roma mitolojisindeki adı Minerva’dır). O, bilgeliğini annesi Metis’ten, üstün savaşçılık yeteneklerini de tanrıların tanrısı olan babası Zeus’tan almıştır. Babası, Athena’yı çok sever. Hatta belki de en çok sevdiği çocuğu odur. Zeus’un yıldırımlarını kullanma hakkı bir tek ona verilmiş ve yine Zeus’un kalkanını teslim ettiği tek kişi de o olmuştur.

Viyana’da bulunan Avusturya Parlemento binası önündeki Athena heykeli.

Savaşçılık alanında çok yetenekli olmasına rağmen savaş tanrısı Ares gibi vahşi ve kan meraklısı değildir. İşlerini strateji yoluyla halleden, barış yanlısı, temkinli bir tanrıçadır o. Merhametlidir ve yardıma koşmayı sever. Hatta barışı simgeleyen “zeytin dalı” onun sembolleri arasında yer alır. Kalkan, mızrak (savaş) ve baykuş (bilgelik) da Athena’nın sembollerindendir. Kalkanının üzerine yerleştirdiği Medusa kabartması onu daha da yenilmez kılar (Medusa ile aralarında geçen olaya buradan ulaşabilirsiniz). Çünkü lanetlidir Medusa’nın başı. Kendisine bakan kişileri taşa dönüştürdüğüne inanılır. Athena’nın bu akıllıca taktiği sayesinde en büyük ordular bile hezimete uğramaktan kaçamamıştır.

Athena’nın meşhur Medusa’lı kalkanı.

Zeki tanrıçanın doğumunun da oldukça enteresan bir hikayesi vardır, anlatalım…

Zeus, Merkür gezegeninin koruyucusu olan güzeller güzeli bilgelik tanrıçası Metis’e aşık olur ve ısrarla peşini bırakmaz. En sonunda onu ikna etmeyi başarınca beraber olurlar. Fakat Metis hamile kaldıktan sonra ortaya çıkan Gaia (ana tanrıça)’nın kehaneti, bütün bu mutluluğu alt üst eder. Gaia’nın söylediğine göre ilk çocuk kız olacak ancak daha sonra yine Metis’in doğuracağı erkek çocuk Zeus’u devirerek onun yerine geçecektir. Zeus böyle bir ihtimale dahi tahammül edemez ve kehanetin gerçekleşmemesi adına karısını yutar. Onu kendi vücudundan bir parça haline getirir. Çok uzunca bir süre kafasının içinde taşır.

Tanrıların tanrısı bir gün şiddetli bir baş ağrısı çeker ve hemen ateş tanrısı Hephaistos’u yanına çağırarak “Başımın ağrısına dayanamıyorum. Keskin baltanı hızlıca alnıma doğru vur. Sakın korkma, ben ne olacağını biliyorum. Emrimi yerine getir.” der. Hephaistos tedirgin olmasına rağmen Zeus’a itiraz edemez ve dediğini yapar. İşte tam da o sırada inanılmaz bir şey gerçekleşir. Zeus’un yarılan başından, zafer çığlıkları atan, güzeller güzeli bir genç kız fırlar. Baştan ayağa zırh giymiş, elinde mızrak ve kalkan tutan, altın miğferli bu kız dans etmeye başlar. Herkes büyük bir şok içerisindedir. Güneş bile gördüklerine inanamaz, deniz kabarır. Olimposlu tanrılar ise hayretle izlerler olanları. Athena silahlarıyla birlikte Zeus’un başından doğduğu için Zeus’un ete kemiğe bürünmüş aklı olarak kabul edilir. Zeus ona çok büyük değer verir ve diğer bütün çocuklarından üstün tutar.

Atina’nın yönetimini ele geçirmesiyle ilgili de ilginç bir hikayesi vardır Athena’nın… Atina şehri kurulduktan sonra oraya hangi tanrının hükmedeceğine dair bir yarışma gerçekleştirilir. Bütün büyük tanrılar arasından finale Poseidon ve Athena kalmıştır. Jüri “Şehre en güzel hediyeyi veren tanrı Atina’nın baş tanrısı olur.” der ve böylece iki güçlü tanrının çekişmesi başlar. Poseidon 3 başlı mızrağını yere vurur, topraktan bir at çıkar ve hayvanı gören herkes mest olur. “Bu evcil bir attır. İnsanları istediği yere götürür ve bu sayede kimse yorulmaz.” der. Gösteriyi sessizce izleyen Athena ise sıra kendisine geldiğinde mızrağını hafifçe yere saplar. Topraktan bir filiz yükselir ve devasa bir zeytin ağacına dönüşür. “Bu zeytin ağacıdır. İnsanlar bunu yer, yemeklerine katarlar. Yağını yapıp yakarlar ve geceleri aydınlanırlar. Ayrıca yemeklere dökerek çok güzel lezzetler de elde ederler.” der ve tüm tanrıların hayran kalmış bakışları arasında şehrin “Baş Tanrısı” seçilir.

Athena ve Poseidon

Şehrin ismi de o günden sonra Atina olur. Öfkeden deliye dönen Poseidon, mızrağını bir dağa fırlatır ve oraya saplar. Fakat bu güzel tanrıçanın stratejik zekası karşısında yapabileceği hiçbir şey yoktur. O, ülkesini tüm kötülüklerden korumaya ve el becerilerini başkalarına da öğretip yararlı olmaya adeta ant içmiştir.

Kaynak: 1,2

           

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here