Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
8

Ya müzik öylesine güçlü olsaydı ki, sevdiklerimizi ölümden geri döndürebilseydik? İşte müziğin en büyük ve efsanevi figürlerinden biri de bunun mümkün olabileceğini anlatır bize Orpheus ve Eurydike’nin efsanesi.

İlk başta neden yıllar boyu müzisyenlerin Orpheus ve Eurydike hakkında şarkılar yazdığını anlamak için biraz onların hikayesinden bahsedelim.

Orpheus, yunan mitolojisinin en ünlü ozanlarındandır.  Bir rivayete göre Kalliope’nin ilham perilerinden olan oğludur, bir diğer rivayete göre ise Apollon’un oğludur. Bir gün Apollon, Orpheus’a bir lir verir ve ona çalmayı öğretmeye başlar. Orpheus, lir çalmada o kadar yetenekli olur ki dünyadaki bütün varlıklar onu dinlerken kendinden geçer, vahşi hayvanlar sakinleşir, ağaçlar ve taşlar dans etmeye başlarmış. Lirin etkisinden kopmayıp kendiliğinden geçen birisi de sevgilisi Eurydike’ymiş. Trajedi Eurydike ile evlendikleri gün, Eurydike’nin bir yılana basıp hayvanın onu sokmasıyla başlar. Onu sokan yılanın zehrinden dolayı Eurydike’yi kaybeden Orpheus kahrolur. Hüznünü liriyle birlikte şarkılara döken Orpheus için bütün tanrılar ağlar, ölüler dünyasının tanrıçası olan Persefon bile. Orpheus’a acıyan tanrılar Eurydike’yi tek bir şartla geri getirmeyi kabul ederler, o şart da yeraltı dünyasından çıkarken Orpheus arkasını dönüp Eurydike’nin yüzüne bakmamalıdır. Yeraltı dünyasının katmanlarında herkesi liriyle etkileyerek Orpheus, hayatının aşkı olan Eurydike’ye kavuşur. Ancak yeraltı dünyasından tam çıkacakken Orpheus dayanamaz ve Eurydike iyi mi diye arkasına baktığı an Eurydike yok olur ve yeraltı dünyasında sonsuza kadar kaybolur.

Orpheus ve Eurydike’nin bu acıklı hikayesi asırlardan beri müzisyenlere ilham kaynağı olmuştur.

The Herd – From the Underworld

1967’de The Herd isimli bir saykodelik müzik grubu, Orfeus’un trajedisine kendi yorumunu kattı ve “From the Underworld” adlı şarkıyı yazdı. Şarkı, Eurydike’nin ölümünü 1960’larda mod kültürünün azalmasının bir metaforu olarak kullanılmıştır.

Arcade Fire – Awful Sound(Oh Eurydice) / It’s Never Over (Hey Orpheus

2013 yılında Arcade Fire“Awful Sound( Oh Eurydice), It’s Never Over (Hey Orpheus)” şarkılarında da Eurydike’nin ölümünü ve yeraltı dünyasından yükselişini, modern teknoloji toplumunda insanların gerçek ve anlamlı ilişkiler kurmasında zorlanması şeklinde bir metafor olarak kullanmıştır.

We stood beside
A frozen sea
I saw you out
In front of me
Reflected light
A hollow moon
Oh Orpheus, Eurydice
Its over too soon

Nick Cave & The Bad Seeds – The Lyre Of Orpheus

Bu efsaneyi kara mizah olarak değerlendirip hikayeyi değiştirerek tekrardan yazan Nick Cave’in “The Lyre of Orpheus” şarkısına göre Orpheus liri sıkıldığından dolayı yaratmıştır.

He sawed at the wood with half a heart
And glued it top to bottom
He strung a wire in between
He was feeling something rotten

Ama daha sonra enstrümanı, Eurydike’yi komik ama korkunç bir şekilde öldürmüştür.

And he plucked a gentle note
Eurydice’s eyes popped from their sockets
And her tongue burst through her throat
O Mamma O Mamma

Bu hüzünlü efsane hakkında şimdilik bahsettiklerimizden farklı birkaç tane daha şarkı yazılmış olsa da; her müzisyenin içinde bir Orpheus oldukça, bu trajedi yıllarca şarkılara ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

Kaynakça:1,2,3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
8

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here