Yunan mitlerinin temelini oluşturan 12 Olimposlu tanrı ve tanrıçayı tanıtan yazımızın ilk bölümünü burada paylaşmıştık. Yazımızın ikinci bölümünde de ünlü Olimpos dağının sakinlerini anlatmaya devam ediyoruz. İşte 12 Olimposlu yazı dizimizin ikinci bölümü!

Apollon

Zeus’un yasak ilişkilerinden birinden olma çocuğu olan Apollon, kehanet tanrısıdır. Mitlerde çok yakışıklı bir tanrı olarak tasvir edilir. Ayrıca diğer tüm tanrıların da saygınlığını kazanmıştır.

Kehanet dışında Apollon’un birçok farklı konuda yetenekleri de vardır. Altın liri ile müzik tanrısı olarak da bilinir ve sıklıkla elinde lir ile tasvir edilir. Ayrıca şifa yeteneği de vardır. Üstelik Apollon bu yeteneğini insanlardan da saklamamış, hastaları iyileştirme yollarını onlara öğretmiştir.

Yapıcı olduğu kadar yıkıcı yönleri de olan Apollon, okçulukta çok iyidir. Gümüş oklarının asla hedefini şaşırmadığı söylenir. Gerek sözlü gerek yazılı mitlerde birçok kez tanrı ve insanlara yardım ettiği görülür. Ancak el bilinen miti, ırmak tanrısı Peneios’un kızı Daphne’yi kovalamasını anlatan mittir.

Hikayeye göre, Apollon bir gün Daphne’yi bir nedir kenarında görür ve ona aşık olur. Ancak Daphne bu birlikteliği istemez. Bunun üzerine sinirlenen Apollon, Daphne’yi elde etmek ister ve onu kovalamaya başlar. Tüm gücüyle kaçsa da güçlü Apollon’u atlatamayacağını anlayan Daphne, son çare olarak tanrılara onu kurtarmaları için yalvarır. Bu yalvarış o kadar içtendir ki tanrılar onun bu isteğini görmezden gelemez ve onu hemen oracıkta bir ağaca dönüştürerek Apollon’dan kurtarırlar. Defne ağacının adı işte buradan gelir.

Daphne gözerinin önünde bir ağaca dönüştükten sonra Apollon büyük bir şaşkınlık yaşar. Sonrasında ise aynı ağacı kutsar ve kendi ağacı olarak seçer.

Apollon, sık sık elinde liri ile tasvir edilse de defne yaprağından bir taç ile de görülebilir. Ayrıca yunus ve sıçan, Apollon’un kutsal hayvanlarıdır.

Afrodit

Afrodit, Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinir.

Genelde genç ve güzel bir kadın olarak tasvir edilen Afrodit’in doğumu ile ilgili iki efsane vardır. Efsanelerden birine göre bu güzel kadın Zeus ile Dione’nin kızıdır.

Diğer efsaneye göre ise, Zeus’un dedesi olan Uronos’tan olmadır. Zeus’un babası ve Uronos’un oğlu olan Kronos, bir kavga sırasında orakla Uronos’un yani babasının cinsel organını keser. Denize düşen bu organ ve köpüklerden ise Afrodit doğar.

Afrodit, diğer bir Olimposlu olan Hephaistos ile evlidir. Ancak dış görünüşü pek beğenilmeyen Hephaistos’u sıklıkla savaş tanrısı Ares ile aldatmıştır.

Genelde çıplak şekilde betimlenir. Ancak deniz kabuğu, gül ya da kuğu da onu betimlemede kullanılabilir.

Ares

Yunan savaş tanrısı Ares, hem insanlar hem de tanrılar arasında en az sevilen tanrıdır denebilir. Savaş tanrısı olarak gittiği her yere korku, acı ve dehşet saçtığından insanlar Ares’i sevmezler.

Kinci ve kavgacı bir tanrıdır. Çabuk sinirlenir ve sinirlendiğinde savaş arabasına atlayıp hemen intikam peşinde koşar. Ayrıca meydan okumaları da çok sever. Mitlerde birçok kez Athena’ya meydan okuduğu görülür. Ancak her seferinde kaybeder.

Kavgacı doğasından ötürü diğer tanrı ve tanrıçalar da Ares’ten hoşlanmazlar. Yalnızca sevgilisi Afrodit onu destekler.

Ares, sıklıkla savaş zırhı içinde genç bir erkek olarak tasvir edilir. Ancak bunun dışında akbaba ve köpek de onun kutsal hayvanlarıdır.

Hestia

Hakkında pek az hikaye bilinen Hestia, aile tanrıçasıdır. Ayrıca 3 kutsal bakireden biridir. Poseidon ve Apollon onunla birlikte olmak isteseler de sonsuza dek bakire kalmayı Zeus’tan özel olarak istemiş ve Zeus da bu isteğini kabul etmiştir.

Zeus’un en büyük kız kardeşi olan Hestia’yı tıpkı diğer kardeşleri gibi Zeus, titan Kronos’un karnından çıkararak kurtarmıştır. Hestia, on iki tanrı ve tanrıça arasında en kibar olan olarak bilinir. Kavgacı değilir. Hakkında pek az mit olmasına rağmen günlük hayatta en çok yer tutan tanrıçadır denebilir.

Günlük işler ve ilişkiler, aile bağları gibi konular Hestia’ya bağlıdır. Hestia genelde başı örtülü bir kadın olarak tasvir edilir. Ayrıca evlerin ocaklarında yanan ateş de Hestia’yı temsil ettiğinden kutsaldır. Çünkü Hestia aynı zamanda Olimpos’taki kutsal ateşin de koruyucusudur.

Hermes

Haberci tanrı olarak da bilinen Hermes, Zeus ve Maia’nın oğludur. Aynı zamanda tanrıların en hızlısı olarak da bilinir.

Efsaneye göre daha bir günlükken beşiğinden çıkıp Apollon’un sığır sürülerini çalmıştır. Çok kurnaz, hızlı ve efsaneden anlaşılacağı gibi hırsızlık konusunda da hünerlidir. Çabuk kazanç ondan sorulur. Bu sebeple de Antik dönemde hem tüccarlardan hem de hırsızlardan büyük saygı görmüştür. Ancak evlere bereket getirdiğine de inanılır.

Haberci tanrı Hermes, istediği yere çabucak gitmesini sağlayan kanatlı sandaletlere sahiptir. Ayrıca bir de kanatlı asası vardır ki bununla da istediği zaman istediği kişiyi uyutabilir. Hermes’in Olimpos’taki görevi ise tanrıların haberlerini birbirlerine ve gerektiğinde insanlara iletmektedir. Ayrıca ölülere de Ölüler Diyarı’nda yol gösteren yine Hermes’tir.

Genelde elinde asası ve sandaletleri ile tasvir edilir.

Hephaistos

Demircilik ve ateş tanrısı Hephaistos, Hera ile Zeus’un oğludur. Her biri fiziksel olarak mükemmel olan tanrı ve tanrıçalar içinde en çirkin olanın Hephaistos olduğu söylenir. Birçok efsanede topal olduğu belirtilir. Ancak Hephaistos, şehir hayatında Athena ile birlikte büyük önem tutar ve antik dönem insanlarından çok saygı görür. Aynı zamanda mitlere göre Olimposlu tanrı ve tanrıçalar da ona çok saygı gösterirler.

Hephaistos, biraz dramatik bir hayata sahiptir. Doğumundan sonra onu çirkin bulan Hera’nın çocuğunu fırlatıp attığı anlatılır. Denize düşen Hephaistos’u Thetis isimli bir tanrıça büyütmüştür. Hephaistos, Thetis’e olan sadakatini onun ileride onun oğlu Achilles’e zırh ve silahlar yaparak gösterecektir.

Hephaistos’un, yanardağın altında bir maden ocağına sahip olduğu söylenir. Tüm tanrı ve tanrıçaların silahlarını, zırhlarını o yapar. Ancak maalesef özel hayatında pek mutlu olamamıştır. Güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit’le evlidir. Ancak Afrodit onu sürekil savaş tanrısı Ares ile aldatır.

Genelde demir döverken tasvir edilir. Ayrıca Hephaistos’a dair en bilinen sahnelerden biri de, gençken asilik yaptığı için Zeus kendisini kovduktan sonra Dionysos tarafından Olimpos’a geri getirilmesidir.

 

Kaynak: 1, 2

Mitoloji Sözlüğü, Ceyda Kılınç, İlya Yayınları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here