Yüksek Rönesans’ın Floransa ve Roma’daki en büyük temsilcilerinden biri olan Raffaello Sanzio, dengeli tabiatlı ve yakışıklı bir adamdı. Son derece akıllı ve yetenekliydi. Meslek yaşamının en başarılı olduğu dönemde oldukça genç bir yaşta hayatını kaybetti. 6 Nisan 1483 tarihinde doğdu ve 6 Nisan 1520 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Bir ressamın oğlu olarak doğan Rafaello, Urbino’nun canlı kültür ortamında büyüdü ve zarif tarzını alacağı ressam Pietro Perugino’nun yanında çalışmaya başladı. Raffaello onların yeni fikirlerini büyük bir zevkle geliştirdi. Leonardo’nun yumuşak olan sfumato tekniğini ve Michelangelo’nun güçlü olan heykelsi beden dilini aldı. Oldukça genç olan Raffaello ustalığını sergilediği Bakire Meryem kompozisyonlarıyla da kısa bir süre içerisinde öncü bir sanatçı oldu.

Madonna della Seggiola


Rafaello’nun ustalık işi olan ve çok fazla sayıda kopyalanan tondo formundaki resmi Rönesans’ın doruğa ulaştığı bir döneme ait. Resimde yer alan her öge dengeli ve uyumlu bütünün ayrılmaz parçalarıdır. Raffaello Sanzio her figürü parlak renklerle boyamış ancak gölgelerin yumuşak modellemesiyle bunları çok sakin bir atmosferde birbiriyle bir bütün haline getirmeyi de başarmıştır. Yakınlık ve uzaklık oyunu ise son derece hayranlık uyandırıcıdır. Meryem’in sabit bakışı, bu tabloya bakanları duygusal olarak kendisine çekiyor.

Madonna del Prato


Bu resim Raffaello Sanzio’nun Leonardo ile ilk kez karşılaştığı Floransa yıllarındaki Bakire Meryem çizimlerinin bir örneğidir. Mekânı dolduran, içinde figürlerin serbest bir şekilde hareket ettiği, capcanlı bir üçgen grup fikri, uğrunda uğraşılan idealler ile uyum içerisindedir. Meryem oğlu İsa’ya ve Vaftizci Yahya’ya şefkatle bakıyor Meryem… İki çocuk çocuksu bir oyun içinde fakat ellerinde İsa’nın çilesine de gönderme yapan bir hac tutuyorlar.