Her kitleden insanın, her çeşit yeteneğin kendini gösterme fırsatı bulduğu sosyal medya mecrası Youtube kullanıcıları günümüzde birçok yaratıcı işe imza atıyor. Bunlardan biri de gizemli Youtube kanalı Lin Pesto. Aslında hepimizin aşina olduğu 90’ların klasikleşmiş Türkçe pop ve “fantezi” müzik parçalarını synth-pop kıvamında, kendine özgün tarzıyla cover yaparak paylaşıyor. Gerçekten güzel işler çıkararak hayran kitlesini hızla arttırıyor.

Kendisinin Ankara’da yaşayan bir kadın müzisyen olması dışında pek bir şey bilinmese de verdiği bir röportajdan aklımıza takılan sorulara cevaplar bulabiliyoruz.

Lin Pesto ne demek?

Aslında çok bir manası yok. Yazın otururken, ilk cover yapmaya başladığım zamanlarda televizyonda Bob’s Burger diye bir animasyon dizisindeki karakterlerin ismini birleştirip karıştırdım. Öyle ortaya çıktı.

Kimliğini neden gizliyorsun?

Aslında kimliğimi gizleme gibi bir durumum yok. Coverları yüklerken böyle bir duruma geleceğini tahmin etmediğim için adımı soyadımı kullanmadım. İnsanlar “Sen kimsin?” diye merak ediyor olabilirler ama ben biraz da müziğin ön planda olmasını istediğim için kimliğimin ortaya çıkmasını pek istemiyorum. Bir de biraz saçmalamak istediğim için de olabilir (gülüyor). İlerde daha garip şeyler de yapabilirim ve bunları Lin Pesto kimliğimi kullanarak yapmak istiyorum. Kendime öyle bir karakter yarattım yani.

Böyle coverlar yapmaya nasıl karar verdin?

Aslında eski şarkıları alıp coverlamak fikri hep aklımda olan bir şeydi. Sonradan iş nasıl synth-pop kıvamına geldi ben de anlayamadım. Midi klavyede kendi başıma bir şeyler denerken, birleştirirken bunlar ortaya çıktı ve hoşuma gitti. Dedim ki “iyi tamam, böyle devam edeyim”. İlk Bahar Candan, “Dondurma” coverıyla başladım. Bayağı saçmalarken olmuştu. Ondan sonra Ebru Gündeş falan derken olay iyice garipleşti (gülüyor). İlk başta sadece arkadaşlarım falan izler diyerek Youtube’a yüklemiştim. Sonra baktım ki bayağı bir paylaşılmış.

Yorumlayacağın şarkıları neye göre seçiyorsun?

Seçtiğim parçalar benim küçüklükten beri bildiğim ve aslında hepimizin bildiği parçalar. Aslında ben onları hala oturup dinliyorum. Nedenini bilmiyorum ama seçtiğim belli başlı parçalar var, bana küçüklüğümü hatırlatan, onları kaydetmeye çalışıyorum.

Parçaları tek başına mı yapıyorsun?

Evet, tek başıma yapıyorum.

İzlediğin, severek dinlediğin kimler var bu aralar?

Jakuzi’yi beğenerek dinliyorum. Onun dışında Unkown Mortal Orchestra ve Fox Academy var.

Beste yapıyor musun peki?

Kendi bestelerim var ama Lin Pesto adı altında paylaşır mıyım bilemiyorum. Akustik besteler de yapıyorum.

Yakında bir albüm ya da EP gibi bir kayıt planı var mı?

Şimdilik yok ama olabilir. Biraz tepkileri gözlemliyorum şu anda.

Konser verecek misin?

Şu an tek olduğum için zor gözüküyor. Uzak bir ihtimal olsa da ilerde olabilir. Kendime bir sınır koymak istemiyorum.

Umarız ilerleyen günlerde kendisini daha çok dinleyebiliriz. Siz de Youtube kanalına abone olarak Lin Pesto’yu takip edebilirsiniz!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here