Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
52

Mimarlıkta öğrenecek çok fazla şey ama çok az zaman var diyorsanız…

Akıllı bir mimar, mimarlık bilgisi için çok çeşitli kaynaklara sahip olmak ister. Bizde bu yüzden Youtube’da mimarlıkla ilgili içerikler üreten kanalların kısa bir listesini  yaptık ve görmeniz için en iyi videolarından bazılarını seçtik. En iyi mimari videolardan eskiz videolarına , mimarlık belgesellerinden önemli mimarlar ile yapılan röportajlara kadar çeşitli bilgileri bulabileceğiniz 12 Youtube kanalını sizler için derledik.

1-) CTBUH

Şehir planlama ve büyük şehirlerde konut geliştirme ile ilgileniyorsanız, bu sizin için. Yüksek Binalar ve Kentsel Habitat Konseyi (CTBUH) yenilikçi tasarım ve inşaat stratejileri arar ve konferanslar düzenler, ayrıca önde gelen mimarlarla aylık röportajlar yapar – son olarak, Bjarke Ingels!

2-) Chicago Architecture Foundation

Chicago Mimarlık Vakfı, Chicago‘nun en ikonik binaları hakkında kısa hikayeler paylaşıyor. Tarihi fotoğraflar ve araştırma materyallerinin yanı sıra ilginç yorumlar ile Chicago mimarisini parmaklarınızın ucuna getiriyor.

 

3-) Donot Settle

Mimarlık arkadaşlarınızla seyahat ettiğinizi düşünün. Donotsettle’da, TU Delft’in iki genç mezunu mimari vloglar çekerek, şehirleri gezdiriyor, şehir çevresini keşfediyor ve yeni inşa edilen projeleri ziyaret ediyorlar. Eğlenceli ve ferahlatıcı bir mola vermek için takip edebileceğiniz bir kanal.

4-) Harvard GSD

Harvard GSD, Zaha Hadid, Herzog & DeMeuron ve Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa gibi prestijli konuk konuşmacıları ağırlar. İşte sizin için  Zaha Hadid‘in kendi projelerinden bahsettiği ilham verici konuşması.

 

5-) Architecture is a Good Idea

Polonya mimarlık tarihçisi Radosław Gajda tarafından sunulan bu video blogdur. Binaların ikonografisine ve çağdaş mimarinin, mimari gelenekleri yeniden yorumlama biçimlerini ele alan videolar içerir. Mies van der Rohe’nin ödüllü Szczecin Filarmoni Salonu videosunu kaçırmamanızı öneriririz.

6-) TheModmin

Çizim becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, TheModmin’in eğitimlerine göz atabilirsiniz. Perspektif kuralları, doğru çizgi kullanımı, gölgeler, insanlar, ağaçlar ve mürekkep dokuları hakkında bilgi edinebileceğiniz bir kanal.

7-)Arbuckle Industries

Arbuckle Industries, Ian Harris ve David Krantz tarafından yönetilen bir karma medya video prodüksiyon şirketidir. İlk belgeselleri olan Archiculture (2013), ArchDaily‘de dünya prömiyerini yaptı ve mimari stüdyo anlayışına eleştirel bir bakış attı. Belgeseller ve diğer girişimler ile yapılan röportajların bir araya gelmesiyle, Arbuckle‘ın videoları, Pritzker Ödülü sahibi Thom Mayne, Zaha Hadid, Richard Meier ve Shigeru Ban gibi diğerlerinin videolarını da içeren bir kanal haline geldi.

😎 Photoshop. Architect

Eğer render işlemlerinde ustalaşmak istiyorsanız daha fazla kaynak aramanıza gerek yok. Bu kanal, çim, su yansımalarını ve gece manzaralarını gerçekçi bir şekilde nasıl göstereceğinizi öğretmeyi amaçlıyor. Photoshop’un bütün sırlarını öğrenmeye hazır olun.

9-) Autodesk

Yazılım şirketi, programları hakkında en eksiksiz eğitim setlerini sunmaktadır. (AutoCAD, 3ds Max, Revit, Maya).

10-) Nick Senske

Nick Senske, çok çeşitli BT becerilerini kapsayan Iowa Eyalet Üniversitesi’ndeki derslerinden dersler paylaşıyor. InDesign, Rhino, Maxwell ve Photoshop Dijital Renderings’de akıllı düzen kullanımını içeren videolara sahip. Kolaj Kesitleri ve Görünüşleri hakkındaki ders dizileri özellikle görülmeye değer.

11-)  How to Architect

“How to Architect” gerçeklerle ilgilidir. Her video, inşaat elemanları, mimari tarih ve ikonik binalar ile ilgili 7 dersi kapsar. Öğrenmenin didaktik ve doğrudan bir yolunu sunar.

12-) ArchDaily

Bu kanal da sevdiğimiz mimarlarla röportajlar ve Moskova Kent Forumu ve Venedik Mimarlık Bienali gibi büyük mimari etkinliklerin yer aldığı bölümleri bulacaksınız.

Kaynak:

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
52

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here