Çoğu insanın düşündüğünün aksine, Young Thug’un Elton John’un gönlünü kazanması hiç de zor olmamıştı: Elton John zaten Beats 1’de şarkılarından birini ilk kez dinlediği o andan beri Young Thug ile bir işbirliği yapma hevesine sahipti. Fakat bu, tarzları birbirinden oldukça farklı olan bu iki sanatçının bir araya gelmesine hangi mutlu tesadüfün yol açtığını pek de açıklamıyor.

Elton John.

Yakın zaman önce John’un Thug’a olan ilgisini fark eden yapımcı Stelios Phili, bu iki sanatçıyı nasıl bir araya getirebileceğine dair bir fikir arayışlarına başlamıştı. Thug’un 300 A&R’sinden Geoff Ogunlesi ile yaptığı beyin fırtınasından sonra şanslarını şu plandan yana kullanmaya karar vermişlerdi: Thug, Elton John’un eski ve nostaljik vokallerinden biri ile düet yaptığı demo bir örnek tekli kaydedecekti- ondan sonra ise Thug ve takımı John’un onlara yakın Atlanta’daki apartmanına gidip kendisinden izin isteyeceklerdi.

Planın nasıl sonuçlanacağı o andan itibaren barizdi: beklendiği üzere John onlara kucak açtı.

Young Thug.

Yayınlanmasından bir ay önce kaçak olarak sızdırılan bu “High” adlı parça, yaklaşık 15 gün önce resmi olarak yayınlandı. Son zamanların en sıra dışı, fakat bir o kadar da heyecanlandıran düeti olan “High”, kesinlikle benimsenesi, bir o kadar içselleştirilesi bir parça.

Şarkı, Elton’un 1972’deki “Rocket Man” isimli klasiğinden örneklenmiş. Parçanın orijinal anahtarları sökülüp gitarları kaydırmış, ancak dinleyiciye yaşattığı o “kuş tüyü gibi olma” hissiyatı ve dramatik vokalleri hala yerli yerinde. John’un “I’m going to be High” deyişinin sonunda yükselen notalarının hemen ardından, sanki o notaları daha da yükseğe çıkarmak adına Thug’un auto-tune içeren falsettosu giriyor. Böylece, bu iki birbirinden farklı sesin de sade, bir o kadar saf oluşu parçanın devamında kusursuz bir uyum yaratıyor. John’un Thug ile tanışmasında ona “Şarkı söylemene bayılıyorum, gerçekten çok özelsin.” demesi de bu iki sanatçı arasındaki uyumun aslında birbirlerine besledikleri hayranlıktan kaynaklandığını anlatıyor bize. “Özel” kelimesinin Thug’ı genel olarak anlattığı şaşırtıcı bir gerçek değil fakat çoktan bestelenmiş oldukça kişisel bir parçayı alıp, onu tekrar dönüştürüp “kendine has” bir hale getirmek ve sonunda o parçayı neredeyse orijinal hali kadar heyecan verici bir şekle sokmayı becerebilmek kesinlikle göründüğünden daha çok emek istiyor.

Young Thug’ın, Elton John ile buluşması ardından Instagram’da yaptığı paylaşım.

Phili’nin zarif piyano akorları parçaya aradan damlayan baterinin özgüvenli vuruşları arasında kaybolup geriye sadece ufak brleşler bırakırken giren Thug’ın rapi dinleyiciyi anında kendine çekerken uzay yolculuğunun yalnızlığıyla ilgili bir destan Thug’un ellerinde sarhoş bir zihnin derinliklerine doğru daha da derin bir seyahate dönüşmüş. John’un, bilinmeyenleri keşfetmek için önceden uğruna zaman ve emek sarf edilmiş şeylerin arkada bırakılmasıyla ilgili şarkısı bir anda enteresanlaşıyor ve dinleyiciyi başka bir yere taşıyor. “High”, ismen sadece bir “düet” veya “işbirliği” olsa da, onu ortaya çıkarak sanatçıların paylaştığı sinerji gerçek, ve oldukça nadir.

Kaynaklar: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here