Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
113

Bir sinema filmi çekilirken birçok teknik kullanılır. Aslında bakıldığında bir filmi film yapan; senaryosu, oyunculuğu ve tekniğidir. İzlerken birçok sahneye daha yoğun şekilde odaklanmamızı sağlayan kullandıkları çekim tekniğidir. Sizler için en çok kullanılan hatta sinemaseverseniz görür görmez tanıyacağınız kamera çekim tekniklerini derledik.

1. Vertigo Efekt – Dolly Zoom-Hitchcock Zoom

Vertigo Efekt diğer adıyla Hitchcock Zoom‘u dolly şaryo ile çekilir. 1958 yılında Alfred Hitchcock’un Vertigo filminde gerilimi artırabilmek için ilk kez böyle bir efekt denenmiş ve daha sonra efekt bu ismi almıştır. Bu tekniği uygulayabilmeniz için ilk olarak dolly şaryo dediğimiz tren rayına benzer kameranın ileri geri hareket etmesini sağlayan ekipmana ihtiyacınız var. İkinci olarak ise zoom-in zoom-out yapan bir lense. Teknik kısaca şöyle; K-kamera dolly üzerinde ileri doğru hareket ederken lens ile zoom-out yapılır. Ya da tam tersi kamera geriye doğru hareket ederken kamera ile zoom-in yapılır.

2. Arc Shot

Arc Shot dediğimiz teknik sinema dünyasında çok sık bir şekilde gördüğümüz klasikleşmiş bir çekimdir. Merkezdeki özne takip edilerek çekim yapılır. Başka bir deyişle kamera, çoğunlukla yarı daire ya da tam bir daire halinde konu etrafında dolaşır. Bu teknik konusunda en popüler sahne The Matrix filminde, Neo’nun mermilerden slow-motion kaçtığı sahnedir.

3. Amors Shot/Over-the-shoulder shot

Amors çekim 180 derece eksen kuralı dahilinde ikili diyalog sahnelerinden kullanılan, konuşan kişiyi konuştuğu kişinin omzunu kadraja alacak şekilde çekme tekniğidir. Genellikle konuşan kişinin görüntüsü omuz veya göğüs hizasındadır. Konuştuğu kişi ise daha heybetli gösterilmek için yarım şekilde kesilir.

4. Aerial Shot

Aerial Shot helikopter, drone benzeri ekipmanlar ile yapılır.

5. Dutch Angle/Dutch Tilt

Dutch Tilt, 20 derecelik eğimli bir açı ile çekilir. Amaçlarından biri sohbet halindeki iki kişiyi yüceltmek, konuşulan konunun dramını ve etkisi artırabilmektir. Tim Burton, Terry Gilliam gibi yönetmenler bu tekniği daha çok izleyicide kafa karışıklı yaratmak, psikolojik etki altına almak için kullanır.

Türk dizilerinde görmeye alışık olmadığımız bu teknik 2011 yılında yapılan Leyla ile Mecnun dizisinde kullanıldı. 0:35’ten itibaren bu tekniği görebilirsiniz.

6. Close Up

Close Up tekniği yani yakın çekimde, obje olarak karakterin yüzü kullanılır. Genellikle karakterin şaşırdığı, zihninde geçmişe dönüş yaptığı sahnelerde kullanılır.

7. Long Take

Adından da anlaşılacağı üzere uzun çekim, karakterlerin ya da olayın, kamera açısı ya da sahne geçişi olmadan tek seferde çekileceği sahnelerde kullanılan bir yöntemdir.

8. Establishing Shot

Uzak çekimi, odaklanılacak konuya daha uzaktan bakmak için kullanılan tekniktir. Konunun geçtiği mekân için çevre çekimi yapılır. Daha çok western filmler, savaş filmleri, samuray filmleri ve tarihsel filmler gibi epik filmlerde (epik filmler, destan filmi, uzun soluklu filmler) kullanılır.

9. Slow Motion

Yavaş çekim, zamanın yavaşlatılmış gibi gösterildiği tekniktir. Avustralyalı August Musger tarafından bulunan bu yöntemde, temel olarak her bir film karesi normalden çok daha hızlı çekilir. Normal hızda oynatıldığında, görüntü oldukça yavaştır. Bu etki, aynı zamanda normal hızda çekilmiş bir filmi yavaş bir hızda oynatarak da yakalanabilir.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
113

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here