Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir.

İnsan yaşadığı müddetçe karşısında sonu görünmeyen bir yol olacaktır. Bu yol sadece bedensel olarak aşılacak bir engelden ibaret değildir. Bu yol aynı zamanda aklın, duyguların, insana dair her algı ve durumun geçeceği genişliktedir. İnsan hayatından günler eksildikçe fark etmeden yola küçük adımlar atılır. Bu adımlara değişim eşlik eder ve şüphesiz ki bu değişimin de sonu görünmeyecektir. Yol boyunca akıl gelişecek, duygular evrimleşecek, bilgiler artacak ve bu döngü devam edecektir.

Bu süreçte yol yorucudur, yıpratır, acıtır fakat içinde bir sonraki adımda daha az acıtması için gereken tecrübe ve bilgiyi taşır. Her halükarda ve her konuda bir üst seviyeye çıkmak, bir tık daha iyisine, daha gelişmişine ve doğrusuna ulaşmak için gereklidir. Bu sayede yolun üstüne serpiştirilmiş yenilenme ve tecrübe, yolun diğer ucuna bilgeliği taşıyacaktır. Bilindiği üzere bilgelik de hiçbir zaman yeteri kadar bilmediğini kabul etmekten geçer.

Bir konu hakkında bildiğimiz bir şeyle yetinip yolun ortasına otursaydık, o konu zamanla yanımızdan koşarak bizi geçerdi. Kendi bildiğimize yenilirdik. Bilgi canlıdır, kendini yeniler. Ona ulaşmak için felsefe baz alınır ve felsefe sürekli yolda olmayı göze almaktır.

”Bir kişi hangi yolculuğu benimserse benimsesin, ister efsanelerce olsun, ister metafiziksel, hangi kurtuluş mücadelesine girerse girsin, ister gerçek olsun, ister imgesel, hepsi bir tek hedefe yönelir: Kendini bilmek! Kendini bilmek seni hem kendinin hem de dünyanın efendisi yapacaktır.” (Stefano Elio D’Anna)

Tüm bu hipotezde yolun başına bir insanı koymamız da gerekmiyor. Yolun başında tüm sadeliğiyle ve gelişmeye hazır haliyle bir bilgi de olabilir. Nitekim insanda olduğu gibi herhangi bir bilgi de sonu olmayan bir yola mahkumdur. Karl Jaspers’ın felsefe yolda olmaktır sözü tam da bu bağlamda karşımıza çıkıyor.

“Felsefe yolda olmaktır; hiçbir yere yerleşememektir; sürekli bir maceradır. Felsefe yersiz yurtsuzluktur; amansız bir göçebeliktir. Felsefe evine hiçbir zaman ulaşamaz. Felsefe sadece aramaktır; aradığını bulamayacağını bile bile aramaktır. Felsefe hakikate varamaz; o hep eksik olmakla yazgılıdır.” (Karl Jaspers)

Bu her zaman böyledir, bir şeyin doğru veya yanlış varlığına ulaşabilmek için önce hiçlikten geçmek gerekir. Her şey düşünülmemiş bir varsayımdan veya geliştirilen bir bilgiden ortaya çıkar. Fakat hepsi başta hiçtir, ihtimaldir. Doğru yol veya yolun sonu değildir. Çünkü felsefede sorular sonsuzdur, bir bitiş noktası yoktur. Kendini türetir ve daima yeni sorulara kapı açar. Her ne kadar kulağa yorucu ve olumsuz gibi gelse de en başta belirttiğimiz gibi, asıl başarı da tüm bunları kabul edip yolda olabilmekten geçiyor. Yürüdüğümüz süreç bitmese bile bize mutlaka hızımız dahilinde imkanlar sunacaktır.

Sonuç olarak kapılar açılır, yeter ki yola çıkalım.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here