Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
33

Günlük hayatın stresi günümüz Türkiye’sinde ruhumuza sirayet ediyor. Bir yaz gelse de tatile çıksamlar, Ocak/Şubat aylarında peydah oluveriyorlar. Her sabah aynı saatte uyanıp aynı işleri yapmaktan bunaldığınızda tatlı bir yolculuğa çıkma isteği geliyor mu? O halde gelin sizler için hazırladığımız listeyi birlikte inceleyelim.

1- The Darjeeling Limited (2007)

Birbirleriyle görüşmeyen ve iletişimleri kopuk olan üç kardeşin, babalarının ölümünden sonra kendilerini bulmak amacıyla Himalayalar’dan Hindistan’a olan yolculuklarına şahit oluyoruz. Yolculuk boyunca başlarına gelen birtakım olaylar bu üç kardeşin değişimine sebep olacaktır. Ayrıca Wes Anderson filmin girizgahı niteliğinde bir kısa film de (Hotel Chevalier) çekmiştir.

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Owen WilsonAdrien BrodyJason Schwartzman

IMDb: 7,2

Rotten Tomatoes: %69

 

2- Fear and Loathing in Las Vegas (1998)

Hunter S. Thompson’ın Fear and Loathing in Las Vegas: A Savage Journey to the Heart of the American Dream adlı kitabından uyarlanan film; bir gazeteci ve bir avukatın uyuşturucu bağımlılığı üzerinden hayatlarını konu alıyor.

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Johnny DeppBenicio Del ToroTobey Maguire

IMDb: 7,7

Rotten Tomatoes: %49

 

3- Sarı Mercedes (1992)

Almanya’da çalışan Bayram’ın yeni aldığı arabasıyla Türkiye’ye doğru yolculuğunu konu alan film; Bayram karakteri üzerinden insanların gerçekliğe bakış biçimlerini ve insanın kendi ile olan rekabetini gözler önüne sermektedir.

Yönetmen: Tunç Okan

Oyuncular: İlyas SalmanValérie LemoineMicky Sébastian

IMDb: 7,9

 

4- American Honey (2016)

Yaşadığı hayattan bıkmış olan Star, bir anda karşısına çıkan yakışıklı ve sempatik Jack’in peşine takılır. Jack bir grup evsiz arkadaşıyla kapı kapı dolaşıp, magazin dergileri için abonelik satmaktadır. Yaşadığı hayatın monotonluğundan bıkmış olan Star’ın ilgisini çeken bu durumlar hikayenin başlangıç noktasıdır.

Yönetmen: Andrea Arnold

Oyuncular: Sasha LaneShia LaBeoufRiley Keough

IMDb: 7,0

Rotten Tomatoes: %78

 

5- Wristcutters: A Love Story (2006)

Bir intiharla bize merhaba diyen film, hayatın aslında çıkmaz bir labirent olduğunu fakat karşımıza hiç beklemediğimiz anda çok fazla imkan çıkabileceğinden bahseder. İntihar eden Zia ayrıldığı sevgilisi Desiree’nın yokluğuyla mücadele etmeye çabalarken, kendini hiç beklemediği bir evrende bulur.

Yönetmen: Goran Dukic

Oyuncular: Patrick FugitShea WhighamTom Waits

IMDb: 7,4

Rotten Tomatoes: %67

 

6- Time Bandits (1981)

Odasındaki dolabın içinde zaman portalı bulan Kevin’ın sıkıcı hayat hikayesini konu alan film aynı zamanda bir grup cücenin maceralarını bizlere sunar. Zaman Haydutları adı verilen bu cücelerin yanlarına Kevin da katılır ve ellerindeki haritayı kullanarak portallardan geçip birçok maceraya atılırlar.

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Sean ConneryShelley DuvallJohn Cleese

IMDb: 7,0

Rotten Tomatoes: %91

 

7- Limonata (2015)

Makedonyalı bir tır şoförü olan Suat hastalığı nedeniyle yataklara düşer. Oğlu Sakip’e ölmeden önce son arzusunu söyler ve Sakip de bunun üzerine yola çıkar. Son arzusu ise yıllar önce İstanbul’da imam nikahı ile evlendiği eşinden olan çocuğu Selim’den helallik istemektir.

Yönetmen: Ali Atay

Oyuncular: Ertan SabanSerkan KeskinLuran Ahmeti

IMDb: 7,6

 

8- Interstate 60: Episodes of the Road (2002)

23 yaşına girecek olan genç Neal hayatı hakkında bir cevap arar. Babasının doğum günü hediyesi olarak aldığı arabaya bakmak için dışarı çıkarken kafasına bir kova düşer ve bayılır. Uyandığı zaman bir hastanededir ve aslında hayatı hakkındaki sorularının cevaplarını verecek olan yolculuğuna başlamıştır bile.

Yönetmen: Bob Gale

Oyuncular: James MarsdenGary OldmanKurt Russell

IMDb: 7,7

 

9- Pierrot le Fou (1965)

Varlıklı bir kadınla evli olan Ferdinand Griffon işinden yeni kovulmuştur. Eşi ve çocukları ile Paris’te katıldıkları sıkıcı bir partiden sonra çocuklarının bakıcısı olan Marianne Renoir ile birlikte kaçarlar. Marianne’nin evine giderler ve orada bir ceset bulurlar. Ferdinand Cezayirli bir suç adamının Marianne’nin peşinde olduğunu fark eder. Marianne’nin evinde buldukları ölü adamın arabasına atlayıp, Paris’ten Güney Akdeniz sahillerine olan yolculukları başlar.

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Oyuncular: Jean-Paul BelmondoAnna KarinaGraziella Galvani

IMDb: 7,7

Rotten Tomatoes: %85

 

10- Chef (2014)

Carl Casper iyi bir restoranda baş aşçıdır fakat restoranın menüsüne bağlı kaldıkça yeteneği körelmektedir. En sonunda ünlü bir gurmenin yemekleri hakkında söylediği eleştirilerden bunalır ve işini bırakır. Oğlu Percy ve yakın arkadaşı Martin ile birlikte Amerika’nın her yerine lezzetini karavanı sayesinde taşımaya başlar. Bu lezzetli yolculukta hayata dair birçok nokta keşfedeceklerdir.

Yönetmen: Jon Favreau

Oyuncular: Jon FavreauRobert Downey Jr.Scarlett Johansson

IMDb: 7,3

Rotten Tomatoes: %86

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
33

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here