Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

Dünya sinema tarihi uçsuz bucaksız bir okyanus gibi. İçine bir kere daldık mı çıkmak nedir bilmeyiz. Bu okyanusun sayısız ilklerine, başarılarına tanıklık ettik ama hiç gişe hasılatlarından konuşmadık. Son 25 yılda, 33 film gişede dünya çapında tam tamına 1 milyar dolar hasılat elde ederek rekordan rekora koştu. Bu en çok izlenen filmlerden 5 tanesini sizin için listeledik. Bakalım hangi sevdiğiniz filmler bu yarışa dahil olabilmiş tahmin edebilecek misiniz? Keyifli okumalar!

1)Skyfall – 2012

Hasılat:1,108,561,013 dolar

Daniel Craig‘i izlemeye doyamadığımız, aksiyon denilince ilk akla gelen film olan 007 James Bond serisinin 23. filmi. Film; Türkiye, Çin ve İngiltere duraklarında bize maceranın kapılarını aralıyor. M16, uğradığı saldırı sonucu James Bond‘a güvenerek, onu bu tehlikeden kurtarmasını istiyor. Bu tehlike o kadar çok sevilmiş ki gişede en çok izlenen filmlerden biri olmuş.

2)Yüzüklerin Efendisi:Kralın Dönüşü – 2003

Hasılat:1,119,929,521 dolar

J.R.R. Tolkien‘in yazdığı, seri filmlerin şahı Yüzüklerin Efendisi de  listemizde olmazsa olmazdı. Kralın Dönüşü, serinin 3. filmi ve bu filmle aday olduğu her dalda kazanarak, tam tamına 11 Oscar Ödülünün sahibi. Sauron, Orta Dünya’yı ele geçirmeye çalışmaktadır ve bu sırada tek yüzük yok edilmelidir. Orta Dünya’nın kaderinin belirlendiği film, serinin diğer filmleri gibi hala en sevdiğimiz filmler arasındadır.

3)Zootropolis: Hayvanlar Şehri – 2016

Hasılat:1,023,615,211 dolar

Listemizin diğer filmlerinden farklı olarak milyar dolarlık filmlerde bir animasyon görüyoruz. Film, teknolojiyle içli dışlı olan hayvanların yaşadığı şehirde meydana gelen polisiye bir olayı ele alıyor. Kafamızı dağıtmamızın en güzel yolu olan animasyon filmleri, son 25 yılda başka yapımlarla da karşımıza çıktı. Minyonlar ve Karlar Ülkesi filmleri de, en çok gişe yapan filmler arasında bulunuyor.

4)Black Panther – 2018 

Hep eskilerden bahsettik biraz günümüze dönelim. Hala vizyonda olduğu için net bir hasılattan söz edemeyiz ama 1 milyar barajını aştığıyla ilgili birçok habere rastlayıp, mutlu olduk. Film, babasının ölümünden sonra tahta çıkan genç kralı, bekleyen büyük bir düşmanı ele almaktadır. Harika bir aksiyon/fantastik film örneği olan Black Panther, Marvel‘ın en beğenilen filmlerinden biri.

5)Titanik – 1997

Hasılat:2,186,772,302 

Geldik listemizin içinde başka bir rekor kıran filmine. 11 Oscar Ödüllü Titanik’i hemen hemen herkes en az bir kere izleyip, Jack ve Rose’un hazin sonuna ağlamıştır. Titanik, 1912’de gerçekten yaşanan bir gemi kazasının perdeye aktarılmış halidir. Amerika’ya giden geminin içinde hiç umulmadık bir şekilde tanışan Jack ve Rose için maalesef işler yolunda gitmez ve gemi batar.  “Bu gemiyi kimse batıramaz” sloganlarıyla yola çıkan gemi, hareket ettikten tam 4 gün sonra sulara gömülmüştür. Bize ise bu yürek burkan hikayeden harika bir yapıt kalmıştır.

Kaynak: 1, 2, 3

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here