Belgesel, şüphesiz ki film türleri arasında önemli bir yere sahiptir. Karakterlerin gerçek hallerini görmemizin daha iyi duygu aktarımı sağlaması, bu türü sevmemizin başlıca nedenlerinden biri denebilir. Hikâyeleriyle şaşkınlığa boğacak belgesel filmleri sizler için derledik. İyi okumalar!

1. Sıradışı Stan Romanek’in Hikayesi (2013)

Şu ana kadar izlediğiniz bütün uzay konulu yapımları unutun. Çünkü bu belgeselde, UFO görüntülerinden veya ışık patlamalarından çok daha fazlası var. Bu belgeselde Stan Romanek var.

Kendisi, uzaylıların adeta musallat olduğu kişidir. Elinde UFO görüntülerinden, uzaylı videolarına, hatta ve hatta uzaylıların ses kayıtlarına kadar binlerce kanıt vardır.

Stan Romanek‘in anlatımıyla ve kanıtlarıyla, sizi gerim gerim gerecek bu belgeseli kaçırmamanızı öneririz.

2. Odessa Operasyonu (2018)

Odessa Operasyonu, 1980’lerde fırsatlar ülkesi Amerika’da, 3 arkadaşın başından geçen olayları konu ediniyor. Olayların merkezinde bulunan isim Porky’s adlı striptiz kulübünün sahibi, aynı zamanda Rus bir gangster olan Tarzan lakaplı Ludwig Fainberg. Gerçeklik sınırını zorlayacak derecede maceralara imza atan Tarzan’ın hikâyesi, Kolombiyalı bir uyuşturucu karteline, 35 milyon dolar değerindeki Sovyet denizaltını satma planlarına kadar ilerliyor.

Tarzan‘ın eğlenceli ve samimi anlatımıyla izlediğimiz bu belgeselde, aynı zamanda FBI’ın bu olaylara karşı yürüttüğü operasyonları da görüyoruz.

3. Citizenfour: Edward Snowden (2014)

2014 yılında yayınlanan belgesel, üst düzey CIA analisti olan Edward Snowden‘ın hikâyesini anlatıyor. Kimine göre vatan haini, kimine göre halk kahramanı olan Edward Snowden’ın cesaretinin ise tartışmaya kapalı olduğu kesin.

Edward Snowden, yasa dışı yollarla insanları takip eden/dinleyen Amerikan Ulusal Güvelik Ajansı’nın son derece gizli belgelerini, özel hayatın ihlalinden dolayı, gazeteci Laura Poitras ve Glenn Greenwald’la Hong Kong’ta buluşup, Citizienfour kod adını kullanarak, kameralar kayıttayken deşifre eder. Yaşanan olayın ardından işin peşini bırakmayan Laura Poitras, bir çok ödül kazanmış bu belgeseli hazırlar.

Aynı zamanda Snowden isimli, başrolünü Joseph Gordon-Levitt‘in üstlendiği 2016 yapımı filmin hikâyesini de bu olay oluşturur.

4. Kokain Adası Efsanesi (2018)

Netflix yapımı olan bu belgeselde, 2008’de ki ekonomik krizden dolayı batan iş adamı Rodney Hyden‘ın yaşadıklarını görüyoruz. 2 ödüle sahip olan belgeselin yönetmen koltuğunda, Theo Love oturuyor.

İnşaat işiyle uğraşan Rodney Hyden, ekonomik kriz yüzünden iflas etmiştir. Ailesiyle, villasındaki lüks yaşamından, bir anda Amerika’nın kırsalında ufak bir karavanda yaşamaya başlamıştır. Bu kırsalda çok ünlü bir hikâye, bir şehir efsanesi dilden dile konuşulmaktadır. Söylentiye göre siyah bir çantanın içinde 30 kilonun üstündeki kokain, Karayipler’de birinin gelip onu topraktan çıkarmasını beklemektedir. Başta hikâyeye inanmayan Rodney, şansını denemek ister ve bir plan yapar. Ancak Karayipler’e gidip siyah çantayı bulsa bile, ülkeye kaçak yollardan 30 kilo kokain sokmak sandığından zor olacaktır.

5. Fyre Festival Fiyaskosu (2019)

2019 yapımı Netflix’te yayınlanan belgesel, sosyal medyanın aldatıcı ve acı tarafını gözler önüne seriyor.

Lüks villalar, lüks yatlar, ünlü mankenler ile sürekli reklamı yapılan festivalin bilet fiyatları 1250 dolardan 12 bin 500 dolara kadar çıkabiliyor. Daha önceden Pablo Escobar‘a ait olduğu iddia edilen, Karayipler’de bir adada yapılacağı söylenen bu festival, şu anda federal hapishanede olan Billy McFarland‘ın elinde büyük bir felakete dönüşmek üzere.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here