Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Bizlere sunulan popüler kültür ögeleri yüzünden mi bu kadar uyuşturulduk, yoksa aptal olduğumuz için mi bu afyonlarla beslenme isteğindeyiz? Yönetmene göre; “Bizler televizyon sektöründe ki açgözlü adamlar tarafından bilerek uyuşturuluyoruz.” Günümüzde ise pek çok eleştiriye maruz kalmış televizyon, gün geçtikçe şeffaflığını ve güvenilirliğini yitirmeye başladı. Sahte gündem yaratılması, medyada görünür olmak için harcanan hayatlar, sektörün perde arkasında olanları tüm gerçekliğiyle anlatan muhteşem filmler yaratıldı.

Bir nevi kendi kafasına sıkan ve izledikten sonra televizyona bakış açınızın değişeceğini düşündüğümüz filmleri sizler için derledik.

Network

1976 yapımı ağır medya eleştirisi yapan, muhalif yönetmen Sidney Lumet filmi. Başrollerini ise Faye Dunaway, Peter Finch, William Holden üstlendi.

Yıllardır aynı televizyon kanalında akşam haberlerini sunan ve artık ratingleri günden güne düşen ‘anchorman’ Howard Beale, işten atıldığını öğrenince canlı yayında bir sinir krizi geçirir ve intihar edeceğini söyler. Beale’in bu açıklaması ratingleri tavana çıkarır. Kanal bundan çok memnun kalır ve Beale işine devam eder. Fakat bu çıkış uzun sürmeyecektir. Ratingler azalmaya başlayınca Beale hakkında bir şey yapmanın zamanı gelir. Tabi ki bunun kamera önünde, canlı ve stüdyo konuklarının önünde olması ilk tercihtir.

Wag The Dog

Amerika’daki başkanlık seçimlerine iki hafta kalmıştır. İsmi verilmeyen Amerikan başkanı, odasında küçük yaştaki bir kızla arasında geçenler nedeniyle büyük sansasyonlara neden olmuş, yeniden seçilebilme şansını sıfıra indirmiştir. Olaylar geniş çevrelerce duyulmadan önlem almak isteyen Beyaz Saray, halkın dikkatini başka bir yöne çevirmek için medya dahisi Conrad Brean’ı görevlendirir.

Halkın ve medyanın dikkatini dağıtma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip olan Brean, sahte bir savaş haberi çıkaracak, ardından gelen destekleyici sahte haberlerle de tüm ülkeyi gerçekte var olmayan bir savaşa inandıracaktır.

Truman Show

Başta Jim Carrey olmak üzere Ed Harris ve Laura Linney gibi isimlerin başrolde yer aldığı 1998 yapımı olan başyapıt Peter Weir tarafından yönetilmiştir.

TV dünyasının yaratabileceği kurmaca evren konusunda sinemadaki en çarpıcı tasvirlerden biri. Truman Show, günde 24 saat yayınlanan bir dizinin içine hapsolan bir hayatın, hafif bilim kurgu ögeleriyle sarılmış öyküsünü sunuyor. Bunu hem içeriden hem dışarıdan hem de bizim gözümüzden izlenecek şekilde düzenlemesi de farkını ortaya koyuyor.

Natural Born Killers

Oliver Stone‘un yönettiği aynı zamanda Quentin Tarantino‘nun senaryosunu yazdığı 1994 yılı ABD yapımı filmin başrollerini Woody Harrelson ve Juliette Lewis paylaşıyor.

Mickey ve Mallory sıradışı iki kişidir. Onlar iki aşık ve katildir. Medya o dönemde ikiliyi sanki bir kahramanmış gibi millete lanse ediyordur. Bu iki doğuştan katilin, onlarca insanı öldürerek ünlerine kattığı hikayelerine şahit oluyoruz.

Dein Fernseher Lügt

Rainer son derece başarılı bir televizyon yapımcısıdır. Hiçbir kriter gözetmeden imza attığı aptalca ve bayağı show programları reytinglerde bir numarada yer alır. Pegah’ın neden olduğu araba kazası nedeniyle ölümden dönen Rainer, bir anda tamamen değişir. Ciddi programlar yapmaya başlar ama bu sefer de reytingler düşer. İşini bırakıp Pegah ve bir grup işsizle birlikte kendine ekip kuran Rainer, televizyondaki olumsuz gidişatı durdurmak için harekete geçecektir.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here