Günlük yaşam, aile, iş, yaşlanma, artan maliyetler ve politik hayal kırıklığı ile başa çıkmak zorunda olduğumuz bu zamanlarda, dünyayı dışlamak ve kendimize yönelmek için yeni yollar ararız. Sinir sistemimiz, sürekli değişen koşullara ve gelişen teknolojiye uyum sağlamak için elinden geleni yapar. Fakat radyo dalgaları, gürültü kirliliği gibi şeyler hem ruhumuzu hem de bedenimizi kötü etkiler.

Sağlığımızı iyileştirmek, stresimizi ve acımızı azaltmak istiyor ancak ne yapacağımızı bilmiyor muyuz? İşte bu noktada, yoga karşımıza bir kurtarıcı olarak çıkıyor.

Yoga, Hindistan’da 2500 yıldan daha önce başlayan eski bir manevi gelenektir. Manevi olması vurgulanmasına rağmen, fiziksel ve duygusal sağlık açısından günümüzde daha çok tercih edilir. Yoga, çoğumuzun anladığı gibi duruşlar, nefes egzersizleri, felsefe ve meditasyon tekniklerini içeren çeşitli zihin-vücut uygulamalarından oluşur. Yoga terapisi, bireyin spesifik sağlık ihtiyaçlarını ve hedeflerini karşılamak için yapılır.

Hiç kuşkusuz beden ve ruh sağlığı için çok faydalıdır. Kas-iskelet sistemini güçlendirir. Duruşu düzeltir ve güçlendirir. Daha iyi uykudan daha fazla enerji ve güce kadar çeşitli faydalar sağlar. Ruhu arındırır. Akıl, beden ve ruhun birbirine bağlı olduğunu gösterir. Ruh ve bedeni iyileştirmek için tercih edilebilecek en iyi yoldur. Bireyin kendini tanıması için fayda sağlar.

Yoga bir dizi sağlık sorunu ve endişe ile baş edebilir:

  • Hem kronik hem de akut fiziksel veya zihinsel sağlık durumlarının semptomlarını hafifletir.
  • Yaygın zorluklara iyi gelir: Bel ağrısı, anksiyete, depresyon, diyabet, uykusuzluk, osteoartrit, osteoporoz, fibromiyalji, Ehlers Danlos Sendromu gibi.
  • Klinik tedavinin etkinliğini arttırır.
  • Stres, öfke, depresyon, keder ve kaygı yönetimi sağlar.
  • Yaralanma rehabilitasyonu için faydalıdır.
  • Rahatsızlıkların, dengesizliklerin veya alışkanlıkların temel nedenlerini bulmaya yardımcı olur.
  • Bir yaşam geçişi, değişimi veya mücadelesinden geçen herkese kolaylık sağlar.
Kimler Yoga Yapabilir?

Herkes yoga yapabilir. Erkekler, yaşlılar, çocuklar, hamile kadınlar… Bir vücudunuz varsa, yoga yapabilirsiniz. Hiç esnek değilseniz, bu yoga yapamayacağınız anlamına gelmez. Yoga, çocukluktan beri eğitim gerektiren bir spor değildir. En iyi insanın ödül aldığı bir yarışma da değildir. Dergilerin kapaklarındaki insanlar ve en ünlü öğretmenler yogada bizden daha iyi değiller. Yoga hakkında belki de en zor ama nihayetinde en özgürleştirici şeylerden biri, egonun serbest bırakılması ve kimsenin diğerlerinden daha iyi olmadığını kabul etmektir.

Başlamak

Yapabileceğiniz en kolay şey yakınlardaki bir yoga merkezini bulmak ve ona gitmek. Evinize ya da işinize yakın olması gerekir. Böylece oraya gitmeniz bir angarya olmayacaktır. Poponuzu yoga matının üzerine getirdiğinizde, yoga sizin için kaçınılmaz hale gelir. Evde yoga yapmak mümkün olsa bile (ve çoğu insan yapar) başlamak için ideal bir yol değildir. Tecrübeli bir öğretmenden ders almak doğru bir şekilde ayağa kalkmanızı sağlar, böylece uyumun temellerini anlamaya başlarsınız. Yogayı öğrenir ve kendinizi hazır hissederseniz, siz de evinizde yoga yapmaya başlayabilirsiniz.

Yazardan not var: 

Hala gergin ya da endişeliyseniz yoga yapan herkesin bir zamanlar acemi olduğunu unutmayın. Ne kadar erken başlarsanız, yoganın faydalarını o kadar çabuk keşfedeceksiniz. Yoga yapmak kendinizi harika hissetmenizi sağlayacak. Dik bir duruş ve gülümseyen bir yüz için yogaya başlama zamanı!

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here