Gizemli bir türün erkek üyesi olan Yoda, saygıdeğer bir Jedi Ustası’ydı. Galaktik Cumhuriyet’in son günlerinde Jedi Konseyi’ne başkanlık eden Usta Jedi, yaklaşık 900 yıl yaşadı. Bilgeliği ve marifetli ışık kılıcı kullanışı ile oldukça meşhur olan Yoda’nın, Jedi Konseyi’nde geçirdiği zamanlar onu galaktik tarihin en önemli figürlerinden biri haline getirdi.

Endor Savaşı’ndan 900 yıl önce doğan Yoda, eski ve gizemli bir türe aitti. “Güç”e oldukça kolay bir şekilde adapte olur olmaz Jedi’lara katılan genç Yoda, ritüel sonrasında Kyber kristaline ve Profesör Huyang’ın yardımıyla da kendi ışın kılıcına sahip oldu. Bu olaydan sonra ustasıyla birlikte Jedi Öğretileri’ni öğrenen Yoda, aşağı yukarı 100 yaşında Ustalık mertebesine geçmeye hazırdı. Usta olduktan sonra 800 yıl boyunca Jedi neslinin eğitilmesi için uğraştı. Yoda’nın bu süre zarfında yaklaşık 20.000 genç Jedi’a öğretmenlik yaptığı düşünülmekte.

Yoda, Jedi Yüksek Kurulu’ndaki Jedi Ustaları’ndan biriydi. Üstat Qui-Gon, Anakin Skywalker’ı seçilmiş kişi olarak konseye sunduğunda Yoda bundan pek emin değildi. Qui-Gon genç Skywalker’ın “Güç”e denge getireceğini düşünüyordu fakat Yoda buna karşı çıktı. Yoda’nın itirazına rağmen konsey, Anakin’in ustası Qui-Gon’un ölümü sonrasında Ustalık ünvanı kazanan Obi-Wan tarafından eğitilmesine karar verdi.

Bundan 10 yıl sonra kendi öğrencilerinden olan eski Jedi, yeni Sith Lordu Kont Dooku’ya karşı Jedi Konseyi’ne başkanlık eden Yoda; Anakin, Obi-Wan ve Padme’yi Ayrılıkçılar’ın elinden kurtardı ve eski öğrencisi Kont Doku ile teke tek olarak savaştı. Bu olay Cumhuriyetçi ve Ayrılıkçılar’ın arasında olan Klon Savaşları’nın başlamasına sebep oldu.

Klon Savaşları sırasında Jedi Konseyi, Cumhuriyet’in Büyük Ordusu’nun liderliğini üstlendi ve Yoda da önde gelen Jedi Generalleri’nden biri oldu. Aralarında Asajj Ventress’in Ayrılıkçı Güçleri de bulunan pek çok Sith birlikleriyle birebir de savaşan Yoda, birliklerini çoğunlukla uzaktan komuta etti. Savaşın sonuna doğru Qui-Gon’un ruhu sayesinde ölüm sonrasında da bilincin korunabileceğini öğrenen Yoda, ölümsüzlüğün sırlarını öğrenmeye layık olup olmadığını anlamak için manevi bir yolculuğa çıktı. Çıktığı bu yolculuk onu bambaşka diyalarlara götürdü ve yolculuk sonunda Yoda ölümsüzlüğe layık görüldü. Bunun üzerine Qui-Gon, Yoda’ya bu eski gücün nasıl kullanılacağını öğretmeye başladı.

Savaş sonunda gerçek kimliğini ortaya çıkaran Galaktik Senatör Palpatine, Jedi’ların düşmesi için tüm Jedi Generalleri’ne ölüm emri verdi. Pek çok Jedi, Palpatine’in emriyle ölürken Yoda, Obi-Wan ile birlikte hayatta kalan az sayıdaki Jedi’lardan biri oldu. Sith Güçleri’nin Cumhuriyet’i Galaktik İmparatorluk’a dönüştürmesine tanık olan Yoda, İmparator ile yüzleşmeye karar verse de geri çekilmek zorunda kaldı. Ayrıca Yoda, Darth Vader’ın ikizlerinin doğumundan sonra, ikizlerin yani Luke ve Leia’nın saklanmasında büyük rol oynadı.

Sürgünde olan Yoda, Luke Skywalker’ı eğitmeye ilk başlarda sıcak bakmasa da daha sonra genç Skywalker’a Jedi Öğretileri’ni anlatmaya karar verdi. Luke’un arkadaşları Cloud City’de başlarını belaya sokunca Luke onları kurtarmak için yola çıktı. Daha sonra eğitimini tamamlamak için tekrar Yoda’nın bulunduğu Dagobah’a geri döndüğünde ise Yoda artık ölüm döşeğindeydi. Yoda ölmeden önce Luke’a babasının Darth Vader olduğunu doğruladı ve kız kardeşi Leia’dan bahsetti. Cumhuriyetçiler’in, Galaktik İmparatorluk karşısında aldığı büyük zafer sonrasında ise Yoda, Obi-Wan’ın ruhunun yanında tıpkı onun gibi bir ruh olarak göründü ve Cumhuriyet’in galibiyetine tanıklık etti.

“Korku, karanlık tarafa giden yoldur. Korku öfkeye; öfke nefrete; nefret ise acıya yol açar.“ 

-Usta Yoda

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here