İki ülke arasındaki yolcu taşımacılığının gelişmesine büyük katkı sağlayan Trans Asya Treni uzun bir aranın ardından, 14 Ağustos Çarşamba günü itibari ile yeniden Ankara-Tahran arasında seferlerine başlayacak.

Tahran’da gerçekleştirilen 8. Ulaştırma Karma Komisyonu Toplantısında alınan karar gereği, Mayıs’ta Tahran ve Ankara’da TCDD Taşımacılık AŞ ile İran Demir Yolları yetkilileri arasında görüşmeler yapıldığını aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, geçici olarak ara verilen Trans Asya Tren seferlerinin başlatılması konusunda karara varıldığını aktardı. Türkiye ile İran arasında demir yoluyla yük ve yolcu taşımacılığının giderek arttığına dikkati çekerek, Ankara-Tahran arasında Trans Asya Tren seferlerinin 14 Ağustos’tan itibaren karşılıklı olarak yeniden başlayacağını açıkladı.

Tahran’dan 7 Ağustos akşamı 65 yolcusu ile birlikte hareket eden trenin Van, Muş, Elazığ, Malatya, Sivas, Kayseri’den sonra son durak Ankara’ya ulaştığını ifade eden Turhan, 188 yolcu kapasiteli trenin 14 Ağustos’tan itibaren de Ankara-Tahran arasında karşılıklı olarak haftada bir gün sefer yapacağını ve bu iki şehir arasındaki yolculuğun 57 saat kadar süreceğini dile getirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here