Childish Gambino. Namıdiğer Donald Glover, beş parmağında beş marifet, yeteneklerle dolu bir insan. Community dizisinde parlayan yıldızını müzik alanında yükseltmek istediği için diziden ayrıldı. Heartbeat, Redbone gibi şarkılarıyla ses getiren, müzikte de kendini kanıtlayan Donald, kariyerine kendi yazdığı bir diziyi ve stand up gösterisini de sıkıştırdı. Hemen ardından Grammy ödülü alan şarkısı geldi: This is America. Başarıya doymak, onun için anlamsız bir deyiş. This is America şarkısından sonra da Star Wars serisinin spin off’u Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi’nde Lando Calrisian’ı canlandırdı. Hem de o kadar iyi canlandırdı ki Disney bir ara Lando spin off’u yapmayı gündemine aldı.

Bugün sizlerle ‘This Is America’ şarkısının klibine gizlenen detaylara ışık tutmaya çalışacağız. Çünkü bu, öyle alelade hazırlanmış bir klip değil. Irkçılık, polis şiddeti, Amerikan İç savaşı, medya… Her şeye o kadar güzel değiniyor ki, müzik klibi alanında Oscar alınsa adaylar arasında Donald Glover adını görmek bizim için sürpriz olmazdı.

BÖLÜM 1: İnfaz

Klibin girişinde siyahi bir abimiz, eline bir gitar alıp sandalyeye oturuyor. Çok geçmeden Gambino, ilginç bir dansla – bu danstan az sonra bahsedeceğiz- abimizin yanına gelip tek kurşunla kendisini infaz ediyor. Öldürülen abi öyle alelade bir insan değil. O abi 2012 yılında, kendisini mahallenin koruyucusu bellemiş ırkçı bir insan olan George Zimmerman tarafından öldürülen, 17 yaşındaki siyahi bir çocuk: Travyon Martin’in babası. Evet, çok uzun bir cümle oldu ama bundan daha önemli bir detay var. George Zimmerman, meşru müdafaa gerekçesiyle salıverilmiş. Genç dostumuzun tek suçuysa marketten dönerken Zimmerman’ın sokağından geçmesi. Klibe döndüğümüzde ise Gambino’nun cinayet silahı kırmızı bir bezle alınıyor ki bu detaya da ilerde değineceğiz.

BÖLÜM 2: İlginç Figürler

Gambino’nun klibin girişindeki ilginç figürleri, 1940’lı yıllarda Amerika’da oynan bir tiyatro oyununda beyaz bir insanın kendini siyaha boyayarak yaptığı zenci tipleme olan Jim Crow’u temsil ediyor. İlerleyen  yıllarda siyahiler ve beyazların eşit olduklarını ama aynı ortamda bulunamayacaklarını belirten yasaya da Jim Crow Laws adı verilecekti.

Jim Crow

BÖLÜM 3: Göz Önünde Dans

Eğer çok dikkatli bir izleyici değilseniz This Is America klibini ilk izleyişinizde ön planda Donald ve ekibi dans ederken arka planda süregelen kaosu gözden kaçırmış olmanız gayet normal. Öğrenciler ve Donald dans ederken arka planda arabalar yanıyor, insanlar ölüyor, ortam yıkılıyor. Zaten klibin detaylarını algılayabilmek için klibi tekrar tekrar izlemek gerekiyor. Kaosun önünde dans edenler medyayı sembolize ediyor. Karanlık ve problemler içinde boğulan bir dünyada bizlere ışıltılı ve toz pembe bir hayat gösteren medyayı. Dikkat dağıtıcıları..

BÖLÜM 4: Ufak Detaylar

Klip boyunca Gambino, 2 kez silah kullanıyor, iki kullanışında da kullandığı silahlar, büyük bir saygıyla elinden kırmızı bir bezle alınıyor ve Gambino, kimseyi öldürmemiş gibi devam ediyor hayatına. Burada silahlı insanlara silahsız insanlardan daha fazla değer verildiğine ve insan hayatının ne kadar ucuz, adaletin ne kadar ‘herkes’ için olmadığına dikkat çekmek istiyor.

BÖLÜM 5: Kilisede Vahşet

Bu sahnede Kilisede ibadet eden insanları makineli bir tüfekle öldüren Gambino, 2017 senesinde yapılan ve 27 kişinin ölümüyle sonuçlanan kilise saldırısını hatırlatmak istiyor. Bu sahnede de silahı elinden büyük bir saygıyla, kırmızı bir beze sarılarak alınıyor.

BÖLÜM 6: Ölümün Habercisi

Bu sahnede Gambino ve öğrenciler dans ederken, arka planda beyaz atlı siyah başlıklı bir adam geçiyor. Arkasında ise bir polis arabası. Bu aslında İncil’den bir gönderme. 6:8 ayetinde şöyle diyor:

“Ve gördüm, ve işte, bir kula at, ve onun üzerine binmiş olanın ismi ölümdü; ve ölüler diyarı onun ardınca geliyordu.”

Sanırım neyin neyi temsil ettiğini söylememize gerek kalmamıştır.

BÖLÜM 7: Kanlı Okul

Bu sahnede Gambino, yanında dans eden öğrencileri öldürüyor. Bu sahnenin akıllarımıza 2018 senesinde ABD’nin Florida eyaletinde gerçekleşen ve 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı getirmesini istiyor. Sahnenin devamında ise 17 saniye boyunca şarkı duruyor, Gambino sessizliğini koruyor. Bu da onun hayatını kaybeden öğrencilere selamı olsa gerek.

Bizim öğrenebildiklerimiz bunlar. Childish Gambino, This Is America klibinde, sadece müzikal bir zevk yaşatmıyor, çokça mesaj da veriyor. Bir işte de iyi olma be adam!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here