2011’de Sydney Bennett (vokal, prodüksiyon) ve Matt Martians (prodüksiyon, DJ) tarafından kurulan ‘The Internet‘ ilk albümünü 20 Aralık 2011’de piyasaya sürdü. Genellikle R&B ve soul tarzında müzik yapan grubun şarkılarında genellikle özel bas riff’leri çok dikkat çekiyor.

Purple Naked Ladies

Grubun ilk stüdyo albümüdür. 14 şarkıdan oluşan albüm daha dijital bir sese sahipti.

 

Bu albümün sesinde grubun sadece Syd ve Matt Martians’dan oluşuyor olmasının da büyük etkisi var. Purple Naked Ladies Metacritic‘den 55 gibi vasat bir puan almıştır.  İlk zamanlarda Patrick Paige II (bas gitar) ve Christopher Smith (bateri) sadece turne üyeleriyken sonradan grubun üyeleri olmuşlardır. Bu albümde Tay Walker (tuşlu çalgılar ve vokal) da grupla çalışmıştır.

Feel Good

Grubun 2.stüdyo albümü ‘Feel Good‘ 2013’de çıkmıştır. İlk albümdeki elektronik sesten uzaklaşarak daha bas ağırlıklı ‘old school’ soul ve trip hop sesleri içermektedir.

 

Toplam 1 saat 6 dakika olan ‘Feel Good‘ olumlu eleştiriler almıştır. Bu albümden sonra Tay Walker grupla çalışmayı bırakıp solo kariyerine başlamıştır.

Feel Good albümünden bir tekli:

2013’de Jameel Bruer gruba katıldı.

2014 yılında Steve Lacy de  The Internet‘e katıldı.

Ego Death

3 haftalık bir süre içinde Syd‘in (Sydney Bennett) bodrum katında kaydedilen albüm grubun şuana kadarki en başarılı albümü olmuştur.

 

2015’de piyasaya sürülen ‘Ego Death‘in iki single’ı Girl ve Special Affair‘dir:

Özellikle Special Affair grubun imza şarkısı olarak adlandırılabilir. Bir dörtlükte yarım notalarla çalınan bas riff’ini sonraki dörtlükte çeyrek notalarla çalınır halde buluyoruz. Syd‘in güçlü vokalleri ve hareketli bir bateriyle desteklenen şarkı bir nevi grubun kimliğini yansıtıyor.

Aralık 2016’da Jameel Bruner gruptan ayrılmıştır. Ayrılığıyla alakalı birkaç tweet hariç büyük bir haber yoktur.

Albümde Odd Future plak şirketinin en büyük sanatçısı Tyler, The Creator‘dan da yardım alan The Internet bu albümle 2016 Grammy Ödülleri‘nde ‘En İyi Urban/Çağdaş Albüm’ adayı olarak gösterilmiştir ancak ödülü The Weeknd‘in ‘Beauty Behind The Madness‘ albümü almıştır.

Aynı zamanda grup üyeleri Syd ve Steve Lacy ayrı ayrı solo albümler çıkarmıştır. Syd‘in ‘Fin‘ albümü Şubat 2017’de çıktı ve Steve Lacy‘nin de ‘Steve Lacy’s Demo‘ adlı EP’si de Şubat 2017’de piyasaya çıkmıştır. Steve Lacy bu 13 dakikalık EP’yi tamamen iPhone’undan kaydetmiştir.

Aralık 2017’de, Beats 1 Radyo‘da Steve Lacy sonraki The Internet albümünün %95’inin bittiğini söylemiştir.

Ve bir daha sizi başka bir grubun Tiny Desk performansıyla baş başa bırakıyoruz:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here