Aşık Veysel’den Neşet Ertaş’a, Erkin Koray’dan Orhan Gencebay’a bir zamanların en güzel şarkılarını günümüze getiren, kendi tonlarıyla tüm dünyaya ulaşacak kadar iyi taşıyan bir grup: Altın Gün.

Dünyanın en büyük festivallerine çıkan birçok kültürden müzisyenin bir araya gelmesiyle oluşan Altın Gün için başlangıç, grubun basçısı Jasper Verhulst‘ün Hollandalı Jacco Gardner‘ın grubuyla birlikte İstanbul’a yaptığı bir turne ziyaretiyle oluyor. Bu ziyaret sırasında Jasper, Anadolu Folk müziği ile tanışıyor ve yeni kurulacak grubun fikri o zaman oluşuyor.

Jasper Verhulst sosyal medya üzerinden bu fikri beraber yürütebileceği Türk müzisyenlerle tanışmak adına bir çağrı yapıyor ve grubun solisti Merve Daşdemir ile Erdinç Ecevit Yıldız gruba dahil oluyor.

Son haliyle Jasper Verhulst, Ben Rider, Nic Mauskovic, Gino Groeneveld, vokallerde Merve Daşdemir ve Erdinç Yıldız ile grup oluşuyor. Sonrasında direkt stüdyoya girip Barış Manço, Erkin Koray ve Selda Bağcan esintileriyle ilk kayıt denemelerini yapıyorlar.

2017’de ilk olarak Neşet Ertaş’ın Kırşehir’in Gülleri ve Erkin Koray’ın Goca Dünya şarkılarını yeniden düzenleyip grubun saykodelik havasını işliyorlar. Birbirini takip eden EP ve teklilerden sonra ilk albüm “On” 2018 yılında çıkışını yapıyor ve Altın Gün, ülke ülke şehir şehir gezip binlerce insana ülkemizde kuşaktan kuşağa aktarılan şarkıları yeniden dinlettiriyor.

Le Guess Who, Beaches Brew, Lowlands, Coachella, Paléo gibi festivalleri gezerek geçirdikleri 2018 yılının ardından grubu dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Grammy Ödülleri‘nde onları adaylığa taşıyan “Gece” albümü 2019 yılında dijital platformlarda yerini alıyor.

Gesi Bağları‘ndan Kolbastı‘ya ülke topraklarının her parçasını şarkıları yeniden düzenleyerek onlara yeni bir varlık kazandıran Altın Gün‘ün On ve Gece albümlerini dinlemek isterseniz:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here